Czy wakacyjny wyjazd z psem to dobry pomysł?

Ten, kto posiada swojego pupila, stara się bez wątpienia zagwarantować mu wszystko, co najlepsze. Czy takim rozwiązaniem jest również wakacyjny wyjazd z psem? Ta sprawa nieustannie budzi wątpliwości. Pojawiają się głosy zarówno zwolenników spędzania urlopu z czworonogiem, jak i osób, które stanowczo się temu sprzeciwiają. Bez wątpienia po obu stronach istnieje trochę racji. Aby podjąć właściwą decyzję, warto przede wszystkim pamiętać, że każdego zwierzaka powinno się traktować w sposób indywidualny i brać pod uwagę jego predyspozycje, możliwości oraz ograniczenia. Niektóre psy bez problemu przyzwyczają się do podróżowania z właścicielem, inne mogą czuć się źle podczas tego typu wyjazdów. Jeśli pupil ma towarzyszyć Ci podczas urlopu, warto, byś w porę zadbał o to, żeby czuł się swobodnie i komfortowo. Ten artykuł przedstawia najważniejsze plusy i minusy podróżowania z psem.

Korzyści zabierania pupila na wakacje

Nie bez powodu mówi się, że pies i człowiek to prawdziwi przyjaciele. A więc czemu nie zabrać swojego przyjaciela ze sobą na wakacje? To bardzo częste podejście w kontekście podróżowania z czworonogiem. Ale niechęć do rozstawania się z pupilem na czas urlopu to nie jedyny powód spędzania go z nim. 

Zacznijmy od tego, że nie każdy ma możliwość przekazania opieki nad pupilem komuś innemu podczas swojego wyjazdu. Niektórzy podróżują całym rodzinami lub w gronie znajomych i po prostu brak zaufanej osoby w miejscu zamieszkania wymusza w pewnym sensie zabranie ze sobą psa. To wówczas korzystne rozwiązanie, gdyż pozostawienie zwierzęcia u kogoś, kogo niezbyt dobrze się zna i denerwowanie się przez cały czas wakacji, czy na pewno ma zapewnioną opiekę, mija się z celem, bowiem urlop bierze się po to, by odpocząć i się zrelaksować.

Jeżeli więc wiesz, że nie zaznasz na wyjeździe spokoju, kiedy nie będzie obok Twojego kochanego pupila, poszukaj zakwaterowania, które akceptuje zwierzęta i weź swojego czworonożnego przyjaciela ze sobą!

Wady podróżowania z psem 

Lubisz aktywny wypoczynek? Kiedy jedziesz na wakacje, nie spędzasz zbyt wiele czasu w miejscu zakwaterowania, tylko cieszysz się relaksem w plenerze? A może preferujesz długie wycieczki rowerowe? Jeśli tak, zastanów się, czy wyjazd z psem będzie dobrym pomysłem. Musisz pamiętać, że wówczas konieczne jest dostosowanie rodzaju i poziomu aktywności nie tylko do siebie, lecz i do swojego czworonożnego przyjaciela. Jeżeli masz zamiar cały dzień leżeć na plaży, może okazać się to przyjemnie tylko dla Ciebie, a niekoniecznie dla psa, który nie powinien spędzać zbyt wielu godzin w intensywnym słońcu. Co więcej, nie każda plaża jest dostępna dla turystów ze zwierzętami. 

Poza tym wakacje to nie odpoczynek od obowiązków związanych z opieką nad czworonogiem. On nadal potrzebować będzie regularnego spacerowania, jedzenia, a przede wszystkim picia i załatwiania czynności fizjologicznych. Weź to pod uwagę, zanim podejmiesz decyzję, czy udać się na urlop z psem.

Zasady przewożenia psa środkami komunikacji 

Kiedy jedziesz na wakacje samochodem, nie musisz martwić się o przepisy związane z przewożeniem pupila. Co innego, gdy zamiast swojego auta jako środek transportu wybierzesz na przykład pociąg. Wtedy przed odbyciem podróży zapoznaj się z zasadami obowiązującymi u konkretnych przewoźników. Zwykle są one podobne, lecz mogą się różnić. Do głównych przepisów związanych z przewożeniem czworonoga w pociągu należą:

  • Konieczność przewożenia małych psów w specjalnie do tego przystosowanym transporterze.
  • Każda osoba może przewozić pojedyncze zwierzę.
  • Każdy pies musi mieć wykonane aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
  • Każdy pies przewożony bez transportera musi posiadać bilet i być na smyczy. Również powinien mieć założony kaganiec.
  • Jeśli pies nabrudzi podczas podróży, rolą właściciela jest posprzątanie po nim. 

Zbliżone przepisy obowiązują, jeśli chodzi o przewożenie psa środkami komunikacji miejskiej.

Jak szukać zakwaterowania na wyjazd z pupilem?

Kiedy już postanowisz, że pies jedzie z Tobą na urlop, zrób wszystko, by podczas pobytu czuł się swobodnie i miał możliwość zaspokojenia swoich potrzeb. Istotną kwestię stanowi wybór zakwaterowania. Nie każdy obiekt akceptuje zwierzęta. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek na miejscu i konieczności szukania sobie innego noclegu, upewnij się zawczasu, że kwatera prywatna, hostel czy hotel, który wybrałeś, przyjmuje gości ze zwierzętami. Znaczenie ma też lokalizacja ośrodka. Zwróć uwagę, czy w okolicy jest odpowiedni teren do wyprowadzania pupila. Dobrze zaplanowany i zorganizowany wyjazd z czworonogiem może okazać się wspaniałym przeżyciem i pozostawić wiele pozytywnych wspomnień. 

Omówiliśmy powyżej najistotniejsze plusy i minusy podróżowania z psem, a także wskazówki, które pozwolą uczynić taki urlop komfortowym zarówno dla właściciela, jak i jego pupila. Jeśli posiadasz zwierzę, bez wątpienia najlepiej potrafisz ocenić, czy wakacje z nim to warty rozważenia pomysł oraz jak się na niego przygotować. Dobra organizacja sprawi, że i Ty i Twój pies unikniecie niepotrzebnego stresu.

Sprawdź noclegi w sprawdzonej bazie obiektów na nocleg.pl