Noclegi przy plaży czy bliżej centrum miasta? Jak szukać atrakcyjnego zakwaterowania nad morzem

Noclegi przy plaży czy bliżej centrum miasta? Jak szukać atrakcyjnego zakwaterowania nad morzem

Bez wątpienia wakacje nad morzem mogą być cudowną przygodą, czasem relaksu, wypoczynku i tworzenia niezapomnianych wspomnień. Aby jednak należały do udanych, warto odpowiednio je zaplanować. Choć na niektóre kwestie, jak np. pogoda, nie mamy wpływu, to wiele innych możemy zorganizować tak, by spełniały nasze indywidualne potrzeby. Bardzo ważnym aspektem podczas pobytu nad morzem jest zakwaterowanie. Niezależnie, ile czasu spędza się podczas wakacyjnych wyjazdów na świeżym powietrzu, to kluczowe jest miejsce, w którym możesz się wykąpać i przespać. Zarówno popularne kurorty, jak i mniejsze nadmorskie miejscowości oferują wiele propozycji noclegów. Jak wybrać najlepsze zakwaterowanie? Lepiej postawić na obiekt znajdujący się tuż przy plaży, a może bliżej centrum miasta lub na jego obrzeżach? Omawiamy te kwestie w poniższym artykule!

Noclegi blisko plaży – zalety

Wybierasz się nad morze i sprawdzasz, że zapowiadają akurat rewelacyjną pogodę? Jeśli tak, pewnie większość czasu zamierzasz spędzić na plaży, delektując się słońcem, szumem fal i zażywając morskich kąpieli. Aby móc wypoczywać w komforcie, już pewnie planujesz, że zabierzesz duży koc, parawan, być może leżak, a do tego obowiązkowo krem do opalania, kapelusz na głowę, wodę i przekąski. Owszem, te wszystkie rzeczy zapewnią Ci komfort na plaży, lecz musisz je najpierw na nią przynieść. 

Z tego powodu warto wybierać noclegi blisko morza, szczególnie jeśli na wakacje nie jedziesz samochodem. Noszenie codziennie na plażę potrzebnych sprzętów i innego zaopatrzenia może stać się po porostu uciążliwe, kiedy do pokonania będziesz mieć dystans kilku kilometrów.

Inną sprawą jest to, że będąc na plaży, możesz stwierdzić niespodziewanie, że zapomniałeś czegoś ze sobą zabrać albo coś, co zostało w pokoju, akurat by Ci się przydało. W przypadku noclegów blisko morza nie stanowi to wówczas problemu. Wystarczy kilka czy kilkanaście minut i już jesteś z powrotem na plaży z tą rzeczą, po którą się wróciłeś.

Noclegi blisko morza – wady 

Podczas wakacyjnego wypoczynku na wybrzeżu lubisz korzystać z różnych atrakcji? Nie zamierzasz całego czasu spędzić, leżąc na plaży, tylko poznać architekturę, kulturę i ofertę gastronomiczną danej lokalizacji? A może interesują Cię muzea? W takim przypadku lepiej poszukać noclegów w centrum miasta. Warto pamiętać, że jest to szczególnie istotne, jeśli na swoją wakacyjną destynację wybierasz większy kurort. Wtedy centrum rzeczywiście może być oddalone od plaży. Zakwaterowanie w nim ułatwi Ci korzystanie z innych rozrywek niż tylko morskie kąpiele. 

Zakwaterowanie na obrzeżach miasta

Wzdłuż plaży zazwyczaj ciągnie się promenada – deptak dla pieszych, na której do późnych godzin nocnych panuje spory ruch i jest głośno. To samo mniej więcej dzieje się w centrum. Jeżeli szukasz więc ciszy i spokoju lub podróżujesz z dziećmi, które budzą się w nocy, słysząc hałasy, wybierz noclegi na obrzeżach miasta.

W tej sytuacji utrudnieniem może być tylko codzienne chodzenie na plażę, lecz jeśli masz samochód lub nie zabierasz ze sobą nad morze zbyt wielu rzeczy, a poza tym Ty i Twoi towarzysze podróży lubicie rekreację, taka odległość nie powinna być problemem. Warto też zaznaczyć, że zakwaterowanie oddalone od plaży jest też często po prostu tańsze. Na pewno opłaca się wziąć pod uwagę tę opcję, szukając przystępnych cenowo noclegów.

Co jeszcze rozważyć przy wyborze zakwaterowania?

Aby czuć się komfortowo w zarezerwowanym miejscu noclegowym, należy je dostosować również do własnych potrzeb i preferencji w kwestii standardu oraz udogodnień. Chcesz mieć w pokoju lodówkę, prywatny taras lub dostęp do basenu? Nie rezygnuj z tego, jeśli jest to dla Ciebie ważne, byś mógł spędzić te wakacje tak, jak lubisz.

Kiedy szukasz zakwaterowania, dostosuj je też pod innych uczestników wyjazdu. Jeżeli podróżujesz z dziećmi, zadbaj o to, by w obiekcie były przeznaczone dla nich atrakcje, np. możliwość wypożyczenia gier planszowych lub znajdujący się w ogrodzie plac zabaw. 

Istotną kwestię stanowi też wyżywienie. Niektórzy turyści wolą zatroszczyć się o nie we własnym zakresie, inni natomiast szukają zakwaterowania, które za dodatkową opłatą oferuje również posiłki.

Gdzie szukać zakwaterowania nad morzem?

Na szczęście w dzisiejszych czasach, gdy planujesz wybrać się nad morze, nie musisz tracić dużo czasu na znalezienie odpowiedniego zakwaterowania, dzwonienie do różnych ośrodków i pytanie o wolne terminy. Dzięki możliwościom internetu oraz takim rozwiązaniom, jak na przykład portal e-nocleg, bardzo szybko wyszukasz odpowiednie dla siebie noclegi w wybranej lokalizacji, w konkretnym terminie i z zaznaczonymi poprzez dostępne filtry wymaganymi udogodnieniami. 

Pamiętaj jednak, aby mimo wszystko taki wyjazd zacząć organizować odpowiednio wcześnie. Zwłaszcza jeśli wybierasz się nad morze w sezonie i interesują Cię popularne kurorty, ruch turystyczny w miesiącach letnich może być w nich duży. Dzięki rezerwowaniu noclegów z wyprzedzeniem masz możliwość wyboru spośród większej liczby ofert, a dodatkowo ceny często są wówczas niższe.

Skoro już wiesz, jak szukać zakwaterowania nad morzem, by spędzić na wybrzeżu wymarzony urlop, zaplanuj wyjazd!