Wakacje nad morzem czy nad jeziorem? Poradnik

Kiedy nadchodzi sezon letni, wiele osób zaczyna planować wakacje. To dogodny czas, by wziąć urlop i wyruszyć w Polskę, a pogoda zazwyczaj sprzyja wówczas aktywnościom na świeżym powietrzu. Co więcej, miesiące lipiec i sierpień to też okres letnich wakacji u dzieci szkolnych. Nie muszą więc opuszczać one lekcji, by wybrać się w bliższą lub dalszą podróż.

Nie ma co ukrywać, że popularne w tym czasie kierunki w Polsce to te, które umożliwiają dostęp do rozrywek w wodzie. W tej kwestii często jednak pojawia się pytanie: czy lepiej wybrać się nad morze, czy nad jezioro? Istnieje kilka czynników, które warto rozważyć, zanim zaplanuje się wyjazd, gdyż pomogą one w podjęciu tego typu decyzji. W tym artykule przedstawiamy krótki poradnik, dla kogo lepszym kierunkiem będzie polskie wybrzeże, a dla kogo wybór jednego z malowniczych jezior. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Wakacje nad morzem – zalety

Lubisz tętniące życiem kurorty i miejsca, w których cały czas „coś się dzieje”? Jeśli tak, najpopularniejsze położone nad morzem miejscowości mogą być idealną wakacyjną destynacją dla Ciebie. Mielno, Kołobrzeg, Trójmiasto czy Międzyzdroje to tylko przykłady kurortów, w których nie brak rozrywek. Możesz tu zarówno wypocząć na szerokiej plaży, przebierać do woli w ofercie gastronomicznej, a wieczorem pójść potańczyć. Co więcej, nad morzem bez problemu zjesz świeżą, morską rybkę, o których mówi się, że są najzdrowsze. Bez wątpienia zaletą wakacji nad morzem są też piękne zachody słońca. Ten romantyczny widok, gdy słońce chowa się w falach zachwyca niemal wszystkich, starszych, młodszych, dorosłych i maluchy.

Wakacje nad morzem – wady

Jeżeli zamierzasz korzystać z wodnych rozrywek, pamiętaj, że morze to nie jezioro, i taka kąpiel może okazać się o wiele bardziej niebezpieczna. Obecność fal, często wysokich, czy prądów morskich bywa zwodna również dla wprawionych pływaków. Szczególnie więc, kiedy planujesz wakacje z dziećmi, pilnuj ich i towarzysz im podczas zabaw w wodzie. Jeśli to możliwe, wybieraj strzeżone kąpieliska i pływaj z bliskimi w morzu tylko wtedy, gdy jest to dozwolone.

Innym aspektem pozostaje pogoda – nad morzem panują nieco inne warunki, często jest chłodniej niż w pozostałych częściach kraju, a od wody wieje też silny i czasami również latem, zimny wiatr. Poza tym najpopularniejsze kurorty są zwykle w sezonie oblegane przez turystów. Musisz więc przygotować się na szukanie wolnego miejsca na plaży czy stolika w restauracji.

Wakacje nad jeziorem – zalety

O ile Polska ma dostęp tylko do jednego morza, to jezior na jej terenie znajduje się bardzo wiele. Z tego względu wybór wakacyjnej destynacji w tym przypadku okazuje się równie szeroki, o ile nie jeszcze szerszy, i różnorodny. Tak naprawdę posiadające plażę jezioro znaleźć możesz w każdym województwie, lecz bez wątpienia największym zainteresowaniem – i nic w tym dziwnego – cieszą się te położone na Warmii i Mazurach. Nie tylko turystyka wypoczynkowa rozwija się prężnie w tym regionie, lecz również różnego rodzaju sporty wodne. Choć popularne miejscowości położone nad jeziorem, jak np. Giżycko czy Mikołajki, w sezonie mogą być zatłoczone, to jednak bez problemu znajdziesz też małe, spokojne wioseczki, nie mniej klimatyczne, w których odpoczniesz, napawając się ciszą i bliskością natury.

Wakacje nad jeziorem – wady

Nie zawsze, również latem, pogoda dopisuje. Jeśli zdecydujesz się na pobyt w niewielkiej miejscowości nad jeziorem, a okaże się, że w tym czasie stale ma padać deszcz, możesz szybko wykorzystać wszelkie alternatywy dla plażowania, gdyż nie będzie ich zbyt wiele. Poza tym, nie będziesz mieć możliwości wdychania działającego prozdrowotnie jodu, który obecny jest tylko nad morzem. Zwykle w miejscowościach położonych nad jeziorami znajduje się też mniej dostępnych rozrywek niż w popularnych nadmorskich kurortach, musisz więc rozważyć, co jest dla Ciebie, oraz towarzyszących Ci w podróży osób, priorytetem podczas wakacji.

Jak szukać noclegów nad morzem i nad jeziorem?

Nie masz jeszcze planów na wakacje? Jeżeli zamierzasz szukać noclegów w popularnych nadmorskich kurortach, większość miejsc może być już zarezerwowanych, a ceny tych wolnych pewnie znacząco poszły w górę. Nie znaczy to jednak, że masz odpuścić. Na portalu e-nocleg znaleźć możesz wiele propozycji zakwaterowania o różnym standardzie, bez pośredników, co przełoży się na mniejsze koszty.

Jeśli natomiast masz w planach wakacje nad jeziorem, ze względu na szeroki wybór takich destynacji, wybór może być nieco większy. Zanim dokonasz rezerwacji, rozważ czynniki, które są dla Ciebie najważniejsze, takie jak: typ zakwaterowania, udogodnienia, odległość od plaży, dostępne w obiekcie wyżywienie. Zadbaj też o atrakcje dla dzieci, kiedy podróżujesz z najmłodszymi.

Zastanawiasz się, czy spędzić tegoroczny urlop nad morzem, czy lepiej nad jeziorem? Już dziś przeanalizuj nasz poradnik, odpowiedz sobie na to pytanie i poszukaj odpowiednich noclegów tam, gdzie zaprowadzi Cię serce. Skorszystaj z naszej ogólnopolskiej bazy noclegowej i zarezerwuj swój nocleg online.

Życzymy udanego pobytu i niezapomnianych wrażeń!