Jak bezpiecznie korzystać z morskich kąpieli?

Wakacje nad morzem – kojarzą się z błogim odpoczynkiem i możliwością ochłodzenia się w wodzie, kiedy doskwierają upały. Na plaży korzystać możesz z wielu różnych rozrywek, co sprawia, że jest to atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, które szczególnie narzekają na nudę, gdy nie mają interesującego zajęcia. Aby jednak pobyt nad morzem był udany i pozostał miłym wspomnieniem na kolejne lata, warto przeżyć go bezpiecznie, bez przykrych zdarzeń i wypadków. Oczywiście większości z nich niestety nie da się przewidzieć, a zatem często i uniknąć, lecz stosując się do kilku zasad, możesz znacząco zminimalizować ich ryzyko. Jak więc bezpiecznie korzystać z morskich kąpieli? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule!

Wybieraj strzeżone kąpieliska

Planujesz wakacje w popularnym kurorcie w sezonie? Jeśli tak, prawdopodobnie będzie tam też strzeżona plaża. To szczególnie ważne, jeśli zamierzasz korzystać z morskich kąpieli, niezależnie od tego, czy jesteś amatorem, czy doświadczonym pływakiem. Morze bywa nieprzewidywalne. Duża fala, prądy, a także możliwość, że niespodziewanie chwyci Cię skurcz w nodze – to tylko kilka przykładów sytuacji, które mogą zmienić beztroską zabawę w wodzie w niebezpieczną przygodę. Wybierając strzeżoną plażę, masz pewność, że pilnujący kąpieliska ratownik w porę zareaguje i udzieli Ci pomocy, kiedy coś zacznie się dziać. Choć dookoła może być mnóstwo innych plażowiczów, oni pochłonięci błogim relaksowaniem się, mogę zwyczajnie nie zauważyć, że ktoś woła o ratunek. Na plaży zazwyczaj jest też dość głośno, szum fal miesza się z echem rozmów i okrzyków dzieci – nie każdy więc takie wołanie usłyszy. Rolą ratownika jest natomiast przez cały czas nadzorować, czy wszyscy, korzystający z wodnych kąpieli, są bezpieczni.

Powiedz swoim bliskim, że idziesz do wody

Istnieje wiele przypadków, że ktoś zgubił się na plaży, i nie dotyczy to tylko dzieci, lecz również dorosłych. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, gdy ktoś bez słowa uda się na spacer brzegiem morza lub wejdzie do wody. Zmartwiona rodzina lub przyjaciele mogą zacząć się niepokoić, gdy taka samotna wyprawa trochę się przeciągnie. Jeżeli zamierzasz się przejść, poinformuj bliskich o swoich planach. Jeżeli zajmie Ci to więcej czasu, nie będą się martwić, że coś Ci się stało. A jeśli idziesz popływać, tym bardziej powiedz o tym rodzinie lub przyjaciołom, zwłaszcza kiedy nie masz możliwości udać się na strzeżone kąpielisko. Będą oni wówczas czujni, czy wszystko z Tobą w porządku i czy Twoja zabawa wśród fal na pewno przebiega bezpiecznie.

Pilnuj najmłodszych

Wybierasz się nad morze z dziećmi? To może być dla Was wszystkich niezapomniany czas, lecz podróżując z najmłodszymi, musisz szczególnie zatroszczyć się o ich bezpieczeństwo. Co istotne, pamiętaj, że morze to nie jezioro, i kąpiel w nim może okazać się bardziej niebezpieczna. Dlatego nawet jeśli Twoje dziecko umie pływać, najlepiej wyposaż je dodatkowo w akcesoria do pływania, jak dmuchane koło czy rękawki. Co więcej, dopilnuj, by dzieci nie wchodziły same do wody. Zawsze podczas kąpieli w morzu powinien być obecny z nimi dorosły.

Istotne jest też, by pilnować maluchów, żeby nie zgubiły się na plaży i nie postanowiły bez opieki popluskać się w falach. Warto też ustalić z dzieckiem, że jeśli by się zgubiło, ma oczekiwać na rodzica w konkretnym, charakterystycznym punkcie na plaży.

Inne ważne zasady bezpiecznego korzystania z morskich kąpieli

Poza tymi wskazówkami jest jeszcze kilka innych, które warto mieć na uwadze. Jeśli chodzi o kąpiel w morzu, zdecydowanie lepiej odpuścić ją sobie, kiedy jest ono bardzo wzburzone, a w przypadku strzeżonych kąpielisk – obowiązkowo, gdy wywieszona jest czerwona flaga. Poza tym należy unikać wchodzenia do wody w pobliżu molo oraz falochronów. Nie zapomnij też o stosowaniu kremu z filtrem po każdej takiej kąpieli. Choć większość dostępnych dzisiaj kosmetyków z filtrem UV jest wodoodpornych, warto i tak co pewien czas nakładać na skórę powtórną warstwę, by uniknąć poparzeń słonecznych, a jak wiadomo – woda dodatkowo przyciąga słońce.

Kiedy nie wchodzić do wody

Innym ważnym aspektem jest bezwzględny zakaz zażywania morskich kąpieli po spożyciu alkoholu, niezależnie od tego w jakiej ilości. Co roku stanowi to niestety przyczynę wielu wypadków grożących lub skutkujących utonięciem. Również, gdy ktoś z Twoich bliskich chce wejść do wody po spożyciu napojów procentowych, powstrzymaj go w tych zamiarach.

W trakcie odpoczynku na plaży pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dostarczanie organizmowi zbyt małych ilości wody może go bardzo osłabić szczególnie podczas wielkich upałów, a wówczas kąpiel w morzu nie będzie bezpieczna.

Podsumowanie

Zadbaj o to, by wakacje nad morzem, samotne, z druga połówką, z rodziną lub przyjaciółmi były w pełni udane i postaw przede wszystkim na bezpieczeństwo! Kąp się w przeznaczonych do tego miejscach, informuj bliskich, gdy idziesz do wody, pilnuj swoich dzieci i przestrzegaj innych wymienionych zasad bezpiecznego korzystania z kąpieli w morzu.

Jeśli planujesz wakacje nad polskim morzem, to poznaj naszą szeroką baze noclegową nad Bałtykiem. Skorzystaj z naszej ogólnopolskiej wyszukiwarki noclegów i zarezerwuj nocleg online.