Urlop z psem w Polsce - gdzie warto się wybrać?

Urlop z psem w Polsce – gdzie warto się wybrać?

W dzisiejszych czasach popularne stały się urlopy z czworonogiem. Nie każdy ma możliwość znaleźć swojemu pupilowi właściwą opiekę na czas wakacyjnego wyjazdu. Nie każdy też chce rozstawać się z psem na tydzień czy dwa. Wiele ośrodków turystycznych, oferujących zakwaterowanie, akceptuje zwierzęta, z tego względu rezerwacja noclegów z pupilem nie powinna stanowić problemu. Niezależnie od tego, gdzie się podróżuje, warto jednakże upewnić się poprzez odpowiedni filtr w wyszukiwarce noclegów lub poprzez kontakt z danym ośrodkiem, czy zwierzęta rzeczywiście są tam akceptowane. Jako ulubione destynację na wyjazd z psem turyści obrali sobie miejscowości nad morzem, lecz także w innych miastach Polski spotyka się licznych zwiedzających kraj z czworonogiem. Planując tego tylu wakacje, warto mimo wszystko wziąć pod uwagę ograniczenia, które wnosi ze sobą wyjazd ze zwierzęciem, aby nie narażać go na niepotrzebny stres czy niekorzystne warunki.

urlop z psem w polsce

Jak zaplanować pobyt nad morzem z psem?

Coraz więcej turystów, wybierając się na wakacyjny wypoczynek nad morzem, podróżuje z psem. To wygodna opcja dla osób, które nie mają z kim zostawić swojego pupila lub nie zamierzają się z nim rozstawać na czas wakacyjnego wyjazdu. W nadmorskich miejscowościach zaobserwować można rzesze plażowiczów czy zwiedzających miejscowe atrakcje ze swoim ulubieńcem. Spokojny wypoczynek nad morzem nie powinien zbytnio zmęczyć zwierzęcia, lecz podczas organizacji wyjazdu dobrze zastanowić się nad kilkoma aspektami. W nadmorskich kurortach często znaleźć można specjalną plażę przeznaczoną dla turystów z psami. To zalecane rozwiązanie, które pozwoli uniknąć tłumów mogących zaniepokoić i zestresować zwierzę. Co więcej, wakacyjnego wypoczynku nie zakłócą wówczas skargi turystów nieprzepadających za zwierzętami, którzy nie życzą sobie ich towarzystwa na plaży. Nie powinno się też zapominać o tym, aby nie zostawać z pupilem zbyt długo w ostrym słońcu, a także idąc nad morze czy do miasta, zabrać dla niego miskę i wodę. Jeżeli na wakacyjną destynację wybierze się popularny kurort, lepiej unikać z psem tłumów turystów, na przykład spacerujących wieczorem deptakiem, co może wystraszyć i zestresować psa, zwłaszcza mniejszego, lub po prostu wziąć go w takim miejscu na ręce.

Czy wyjazd z psem w góry to dobry pomysł?

Zdecydowanie więcej turystów z psami spotyka się nad morzem niż w górach. To nie znaczy, że w górach nie ma ich w ogóle. Tak naprawdę, planując zwiedzić Polskę, psa można zabrać ze sobą wszędzie, ważna jest jedynie odpowiednia organizacja wyjazdu. W górskich kurortach liczne ośrodki przyjmują podróżujących z psem. Z czworonogiem można wybrać się swobodnie na przechadzkę po mieście czy po urokliwych dolinach, lecz nie jest natomiast wskazane, aby brać go ze sobą na wysokogórskie szlaki. O ile większość parków narodowych pozwala na wejście z psem na smyczy, przemierzanie szlaków z pupilem może być nie tylko trudne, lecz i niebezpiecznie. W górach, zwłaszcza pokonując poważniejsze trasy, niezbędne jest skupienie i uwaga. Wtedy nic nie powinno turysty rozpraszać, a na pewno pies, który może niespodziewanie się spłoszyć i pociągnąć swojego pana czy panią, co spowoduje niebezpieczne zdarzenie. Każdy pies ma też swoje możliwości i prawo do zmęczenia. Nie zaleca się więc zabierania go w dalekie i wysokogórskie trasy. Jednakże zostawiając psa w kwaterze, nie można zapominać o wyprowadzaniu go regularnie na dwór.

wyjazd z psem w góry

Czy wyjazd z psem w góry to dobry pomysł?

Właściciel jest odpowiedzialny za swojego psa, także podczas urlopu. Nie powinno się zapominać o swoich obowiązkach względem pupila oraz względem innych turystów. W przestrzeni publicznej pies musi być prowadzony na smyczy. Nie wszystkie atrakcje turystyczne pozwalają też na udział w nich z pupilem. Z tych powodów bardzo ważna jest odpowiednia organizacja wakacyjnego pobytu. Nie tylko wymaga znalezienia zakwaterowania akceptującego zwierzęta, lecz również zaplanowania podczas wakacji rozrywek właściwych i dostępnych dla czworonoga. Wiele osób decyduje się na zwiedzanie z psem mniej popularnych turystycznie miast niż morskie i górskie kurorty. Właściciele z psami często udają się na urlop do mniejszych miejscowości i niekoniecznie odkrytych jeszcze przez turystów regionów. Wśród osób podróżujących z psami popularna jest agroturystyka czy pobyt nad mazurskim jeziorem w otoczeniu natury. Wakacje z psem to dobry pomysł dla miłośników spacerowania, a niekoniecznie zwiedzania muzeów i innych obiektów, które nie przyjmują odwiedzających ze zwierzętami. Nie wszystkie restauracje umożliwiają też wejście ze zwierzęciem, zwłaszcza poza sezonem, kiedy ograniczona jest ilość lokali z tzw. ogródkiem. 

Noclegi akceptacja zwierząt

Aby wakacje z psem się udały, warto odpowiednio je zaplanować. Kluczowe jest znalezienie zakwaterowania w ośrodku akceptującym zwierzęta, a także dostosowanie właściwych atrakcji do możliwości swojego pupila i ogólnie przyjętych norm. Nie można też zapominać, że pies ma potrzeby fizjologiczne oraz konieczne jest zapewnienie mu dostępu do pitnej wody. Noclegi akceptujące zwierzęta znajdziesz korzystając z naszej strony internetowej. Wystarczy wybrać odpowiedni filtr w wynikach wyszukiwania znajdujący się  po lewej stronie.