Jak bezpiecznie korzystać z atrakcji nad morzem?

Jak bezpiecznie korzystać z atrakcji nad morzem?

Kiedy rozpoczynają się wakacje, ruch turystyczny wzrasta. I nic w tym dziwnego, bo lato to większa gwarancja dobrej pogody i dostępności do interesujących atrakcji. W Polsce popularnością cieszą się w sezonie letnim zwłaszcza miejscowości położone nad morzem, w których upały nie są tak dokuczliwe, jak na przykład w górach czy w wielkich miastach. Niektórzy podróżują samodzielnie, inni ze swoją drugą połówką, z przyjaciółmi lub rodzinnie. Niezależnie od tego, z kim zamierzasz spędzić urlop i korzystać z atrakcji, które oferuje wybrzeże, weź pod uwagę kilka kwestii, które zapewnią Tobie i Twoim bliskim bezpieczeństwo. 

O czym pamiętać, ciesząc się urokami wakacji? Jeśli szukasz odpowiedzi na to i inne związane z nim pytania, przeczytaj przygotowany przez nas artykuł. Niech Twój urlop będzie udany pod każdym względem!

Nie zapomnij o odpowiednich ubraniach

Jak wiadomo, pogodę trudno przewidzieć. Choć w okresie letnim zwykle ona dopisuje, to może dojść do niespodziewanego jej załamania i zamiast słonecznych dni, nadejdą zimne, wietrzne, deszczowe. Bądź przygotowany na taką ewentualność, kiedy szykujesz się na wakacje. Nie zapomnij spakować do walizki długich spodni, ciepłej bluzy, kurtki i pełnych butów – mając do dyspozycji cieplejsze ubrania, możesz korzystać z lokalnych atrakcji, również wtedy, gdy pogoda się popsuje. Dzięki odpowiedniemu ubiorowi nie przeziębisz się, a pamiętaj, że choćby od rana świeciło słońce, to wieczory nad morzem zazwyczaj bywają chłodne. Warto też zabrać ze sobą buty na zmianę, które przydadzą się, gdyby jedne Ci przemokły lub Cię obtarły. 

Chroń się przed intensywnym słońcem

Oczywiście wakacje nad morzem kojarzą się przede wszystkim z wypoczynkiem na plaży. Podczas gdy jedni lubią na niej leżeć, inni wolą spacerować wybrzeżem. Niezależnie, do której grupy się zaliczasz, pamiętaj, że plaża to otwarty teren, na którym trudno znaleźć cień. Jeżeli zamierzasz przebywać na niej przez cały dzień, a szczególnie między południem a godziną 15.00-16.00, zabezpiecz się odpowiednio przed słońcem. W tym celu stosuj kremy z filtrem. Na początku opalania filtr powinien być większy, potem możesz używać stopniowo trochę słabszych. Co więcej, nie wystarczy posmarować się raz przed lub po przyjściu na plażę. Czynność tę musisz powtarzać po każdym wyjściu z morza, a jeśli nie pływasz, po upływie 2-3 godzin. 

Chroń też przed słońcem głowę – słońce może poparzyć skórę, a nadmierne jej nagrzanie niekiedy skutkuje późniejszym bólem. 

Wybieraj strzeżone kąpieliska

Aby wakacje nad morzem pozostały miłym wspomnieniem na lata, unikaj niebezpiecznych przygód. Zabawa w falach może być wspaniałą rozrywką, lecz konieczne jest przestrzeganie kilku reguł, żeby nie skończyła się tragedią. Przede wszystkim w morzu kąp się tylko tam, gdzie jest to dozwolone. Wybieraj strzeżone kąpieliska, w których nad bezpieczeństwem pływających czuwa ratownik. Nieważne, jak dobrze radzisz sobie w wodzie, zdarzają się sytuacje, które trudno przewidzieć i w których kluczowa jest szybka i profesjonalna pomoc. Bezwzględnie zabrania się zażywania morskich kąpieli pod wpływem alkoholu. Odradza się też wchodzenia do wody, gdy wywieszona została czarna flaga, czyli znak, że z powodu wysokich fal taka atrakcja może być niebezpieczna. Lepiej zrezygnować z jednego dnia pływania niż narażać się na ryzyko wypadku, a w najgorszym przypadku – utonięcia. 

Dbaj o nawodnienie organizmu

Podczas letnich wakacji możesz trafić na naprawdę wielkie upały. Zdarza się, że temperatury przekraczają 30 °C w cieniu, a w słońcu te wartości są jeszcze wyższe. Szczególnie w takich dniach konieczne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości płynów. Niezależnie od tego, czy idziesz na plażę, czy pospacerować po lesie, a może posiedzieć w parku, weź ze sobą butelkę wody. Gdy na dworze jest ciepło i intensywnie się pocisz, tracisz jej więcej, musisz więc regularnie ją uzupełniać. Jeśli spędzasz urlop z dziećmi, pamiętaj, by i one wystarczająco dużo piły w upały. Mogą nie czuć pragnienia lub Ci go nie sygnalizować, lecz to nie znaczy, że nie potrzebują kilku łyków wody. Również gdy podróżujesz ze zwierzęciem, musisz zagwarantować mu stały dostęp do picia. 

Podczas upałów dbaj też szczególnie o to, by często myć ręce. Kiedy na dworze jest ciepło, wszystko szybciej się psuje i nietrudno załapać wirusa, który popsuje urlopowe plany. Postaw więc na właściwą higienę i nie dopuść do tego, by na urlopie dopadła Cię choroba.

Masz zamiar odwiedzić w te wakacje Bałtyk? Jeżeli chcesz, aby Twój urlop był bezpieczny, stosuj się do wymienionych przez nas powyżej zasad: spakuj do walizki odpowiednie ubrania, chroń się przed słońcem, kąp się tylko w strzeżonych kąpieliskach i pij dużo wody. Dzięki temu pobyt nad morzem pozostanie miłym wspomnieniem!

A może jeszcze nie masz zaplanowanych wakacji? Jeśli tak, wybierz znany kurort lub spokojną lokalizację nad morzem, zarezerwuj noclegi w dogodnym dla Ciebie terminie i przeżyj niezapomnianą, lecz bezpieczną przygodę.