Jak zaplanować tanim kosztem wakacje 2023?

Szalejąca inflacja, podwyżki cen towarów i usług, niepokoje na świecie – to okoliczności, które niekoniecznie sprzyjają wydawaniu dużych kwot na krótkotrwałe przyjemności, jakimi są wyjazdy. Czy jednak warto z nich rezygnować? Oczywiście, że nie! Każdy, zarówno dorosły, na którym poza obowiązkami w domu spoczywają jeszcze te zawodowe, jak i dziecko wkładające codzienny wysiłek w naukę szkolną, potrzebuje odpoczynku. Krótsza lub dłuższa zmiana otoczenia, wyjazd połączony z biernym wypoczynkiem czy też intensywnym zwiedzaniem to szansa na zregenerowanie sił do podejmowania dalszych wyzwań. Nie bez powodu mówi się również, że podróże kształcą. Wizyty w muzeach, skansenach, podziwianie zabytków, pomników lub różnego rodzaju wytworów natury to okazja do poszerzenia swojej wiedzy oraz myślowych horyzontów. A jak zaplanować udany wyjazd na zbliżające się wakacje 2023 i nie nadwerężyć tym samym domowego budżetu? Przedstawiamy kilka opłacalnych sposobów na zorganizowanie urlopu tanim kosztem!

Urlop z rodziną w Polsce

Bez wątpienia zagraniczne kierunki kuszą egzotyką, poznaniem innej kultury, obyczajów, kuchni oraz w wielu przypadkach gwarantowaną piękną pogodą. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, podróże z rodziną wiążą się zwykle z dość wysokimi kosztami, chyba że trafi się na naprawdę atrakcyjną promocję lub skorzysta się z oferty last minute, o ile pozwolą na to plany urlopowe. Czas pandemii i wynikające z wprowadzanych restrykcji ograniczenia udowodniły, że mimo wszystko świetnie bawić się na wakacjach można również w Polsce. Co więcej, wyjazd w obrębie kraju to zazwyczaj mniejsze koszty oraz większe możliwości modyfikacji w planie podróży. O wiele łatwiej przesunąć termin wyjazdu w Polsce niż zmienić daty rezerwacji w zagranicznym hotelu, nie mówiąc już o biletach lotniczych. Polska natomiast to nie tylko morze i góry, lecz również malownicze Mazury, pełne zabytków miasta oraz urokliwe gospodarstwa agroturystyczne pozwalające wypocząć na łonie natury. 

Kiedy najlepiej rezerwować wakacje

Wiele osób zostawia organizację wakacyjnego wyjazdu na ostatnią chwilę. Czym to skutkuje? Stresem, że wszystkie ciekawe obiekty zakwaterowania są już zajęte, presją oraz wysokimi kosztami. W sezonie wakacyjnym, kiedy w znanych kurortach, a także często i w mniej popularnych wśród turystów lokalizacjach, właściciele hoteli, hosteli oraz prywatnych kwater nie martwią się o to, czy znajdą chętnych na wynajęcie pokoju – zwykle jest ich tylu, że mogą spokojnie podnosić ceny. Co innego kilka miesięcy wcześniej, kiedy ruch turystyczny jeszcze się nie rozkręcił. Wtedy mogą bazować jedynie na przewidywaniach, czy będzie on w tym roku duży, czy nie. W związku z tym chętniej obniżają koszty wynajmu zakwaterowania i oferują atrakcyjne promocje, aby zachęcić gości do zatrzymania się u nich. Właściciele obiektów, tak samo jak turyści, też lubią mieć z góry ustalony plan. Dzięki temu mogą przygotować się zawczasu na przyjęcie odpowiedniej liczby odwiedzających. Jeśli więc wiesz już, kiedy będziesz mieć urlop, zaplanuj go z wyprzedzeniem!

Wakacje poza sezonem w Polsce

Nie chcesz wydać majątku na wakacyjny wyjazd, a dodatkowo nie przepadasz za tłumami ludzi, szukaniem wolnych miejsc na plaży, nadmiarem turystów na górskich szlakach oraz poszukiwaniem wolnych stolików w lokalach gastronomicznych, by w spokoju coś zjeść? Jeśli tak, rozwiązanie może być proste – podróżuj poza sezonem! Zwykle w innych miesiącach niż te szczególnie chętnie wybierane przez turystów, czyli lipiec i sierpień, nie tylko ceny noclegów są niższe, lecz również dań w lokalach gastronomicznych czy dostępnych na miejscu atrakcjach. Co więcej, podróżowanie poza sezonem nie musi oznaczać gorszej pogody. Często w maju, czerwcu czy też wrześniu dni są o wiele cieplejsze i bardziej słoneczne niż w sierpniu i w lipcu. Jedynym ograniczeniem może być obowiązek szkolny w przypadku dzieci. O ile dorosły ma możliwość zaplanowania urlopu w dogodnym dla siebie terminie, to rodzice z dziećmi zwykle organizują wakacje tak, by ich pociechy nie musiały opuszczać lekcji. Wtedy jednak taki wyjazd połączyć można na przykład z weekendem majowym.

Noclegi bez pośredników

Często koszty wyjazdu zależą od typu preferowanego zakwaterowania. Niektórym wystarczy skromnie umeblowany pokój z łazienką, inni chcą, by dodatkowo posiadał aneks kuchenny, taras czy inne udogodnienia. Warto na początku skonkretyzować swoje potrzeby i zrezygnować z tego, co nie jest niezbędne do poczucia wygody i komfortu. Jeśli podróżuje się w większej grupie, dobrym pomysłem jest też wynajęcie kilkuosobowego domku, gdyż wówczas koszty można podzielić. Ponadto warto szukać zakwaterowania bez pośredników, którzy doliczają sobie do ceny dodatkową opłatę. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z obiektem można też ustalić z właścicielem ostateczny termin wpłaty zaliczki oraz ewentualnej rezygnacji lub zmiany terminu rezerwacji. 

Kiedy wiesz już, jak zorganizować wakacje tanim kosztem, zacznij je planować i ciesz się niezapomnianym urlopem!

Czy warto czekać na ostatnią chwilęz rezerwacją noclegów? Łap okazje bezpośrednio od właścicieli obiektów noclegowych na e-nocleg.pl