Ujście Wisły

Najważniejsza polska rzeka, po wędrówce przez cały kraj wpada do Morza Bałtyckiego, a dokładniej do Zatoki Gdańskiej. To miejsce niezwykle malownicze i piękne  skupia także wiele ptaków. Najpopularniejsze oczywiście wśród nich są mewy, które jak wiadomo bardzo licznie występują na polskim wybrzeżu.

W XIX wieku Wisła wpadając do Bałtyku rozdzielała się na Nogat , który uchodził do Zalewu Wiślanego oraz Leniwkę, która wpadała do Zatoki Gdańskiej. W latach 40-tych XIX wieku Leniwka wyżłobiła sobie nowe koryto na wysokości Górek Wschodnich, a odcinek od Górek do ujścia otrzymał nazwę Wisły Śmiałej, natomiast stare koryto nazwano Martwą Wisłą. W związku z dużą ilością spływającej tamtędy wody  ówczesne władze, którym podlegała Polska zdecydowały o przekopaniu dotychczasowego koryta, by odciążyć Wisłę Śmiałą.

To właśnie tamte prace zdecydowały o tym, że królowa polskich rzek uchodzi do morza w dwóch miejscach w Górkach Wschodnich (Wisła Śmiała) i między Świbnem a Mikoszewem gdzie znajduje się w Ujście Przekopu.

Galeria zdjęć Gdańsk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdańsk

Miasto położone na Żuławach Wiślanych , gdzie Motława uchodzi do Wisły. Od wschodniej strony miasto opływają wody Zatoki Gdańskiej . Historia osadnictwa na tym terenie datowana jest na VII...