Trójmiejski Park Krajobrazowy

To piękne miejsce ochrony przyrody powstało w 1979 roku. Swym zasięgiem obejmuje tereny leśne gmin Gniewowo, Zbychowo, Reszki, Bieszkowice i Nowy Dwór Wejherowski.  Obejmuje także kawałek Rumi, Gdyni, Wejherowa, Sopotu i Gdańska.

W czasie spaceru po tym niezwykłym miejscu można na każdym kroku napotkać sosnę zwyczajną jest to bowiem najczęściej występujące drzewo w parku. Jednak nie jest jedynym gatunkiem, który tu występuje. Można bowiem zobaczyć także buk zwyczajny,  brzozę brodawkowatą, dąb , olszę czarną, topolę osikę i wierzbę iwę.

Oczywiście prócz zadrzewienia możemy podziwiać także podlegające ochronie piękne rośliny np. przetacznika żółtego, poryblina kolczastego, a także mannę gajową.

Najstarsze drzewo znajdujące się w parku to blisko 350 letni dąb szypułkowy, który umiejscowiony jest w Dolinie Samborowo. Dąb ten nazywany Grubym Dębem jest pomnikiem przyrody i podlega ochronie. Jeżeli chodzi o zwierzęta duże to żyją tu dziki, sarny, jelenie oraz łosie.

Trójmiejski Park Krajobrazowy jest domem także dla mniejszych ssaków takich jak zające szaraki, wiewiórki, lisy, króliki, borsuki i nietoperze.

Wprawne oko spacerowiczów dostrzec może także liczne gatunki ptaków, które zamieszkują park, a wśród nich: myszołów, jastrząb, bielik, dzięcioł, sowa i puszczyk.

Park jest niezwykle pięknym i malowniczym miejscem o niesamowitym ukształtowaniu terenu, który na pewno stanowi jego sporą zaletę. Co ciekawe zawdzięcza go wpływom lądolodu, który istniał na jego terenie. Na pewno  sporą atrakcją parku są występujące w jego zagłębieniach jeziora oraz torfowiska.

Galeria zdjęć Gdańsk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdańsk

Miasto położone na Żuławach Wiślanych , gdzie Motława uchodzi do Wisły. Od wschodniej strony miasto opływają wody Zatoki Gdańskiej . Historia osadnictwa na tym terenie datowana jest na VII...