Park Oliwski im. Adama Mickiewicza

To urocze i niezwykle malownicze miejsce znajduje się w centrum Oliwy. Pierwowzorem dzisiejszego parku był przyklasztorny ogród cystersów. Jego kształt przez lata zmieniał się znacznie. Z inicjatywy oliwskiego opata J. Rybińskiego powstała część barokowa parku niezwykle piękna i urokliwa,  obecnie nazywana francuską. Posadzono wiele pięknych drzew i kwiatów. Kolejne lata istnienia parku to kolejne jego upiększanie.

Po śmierci opata Rybińskiego do opieki nad parkiem został sprowadzony ogrodnik z Poczdamu, który zaprojektował część chińsko-angielską ogrodu. Pojawiły się wtedy w parku niesamowite alejki i kręte ścieżki oraz liczne zbiorniki wodne dodając temu miejscu uroku. Około roku 1910 w parku oliwskim utworzono alpinarium, w którym znalazło się wiele roślin alpejskich. Pojawiła się wtedy na terenie parku śliczna palmiarnia, która powstała z przebudowanej oranżerii. Co ciekawe popularność oliwskiego parku wzrosła znacząco gdy  Oliwa została w 1925 roku oficjalną siedzibą biskupa gdańskiego, a w znajdującym się tam Pałacu Opatów otworzono oddział gdańskiego Muzeum Narodowego.

Niestety lata wojny nie były sprzyjające dla parku w Oliwie. W 1945 roku został zdewastowany przez  Niemców, na szczęście dość szybko przeprowadzono jego renowacje i wrócił do dawnej świetności.

Co ciekawe oliwski obszar zieleni został wpisany na listę zabytków miasta Gdańska.  W połowie lat 50-tych ubiegłego wieku w parku założono wspaniały Ogród Botaniczny, którego zbiory zawierają wiele wspaniałych gatunków i okazów roślin. W 1956 roku Park Oliwski otrzymał imię Adama Mickiewicza.

Galeria zdjęć Gdańsk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdańsk

Miasto położone na Żuławach Wiślanych , gdzie Motława uchodzi do Wisły. Od wschodniej strony miasto opływają wody Zatoki Gdańskiej . Historia osadnictwa na tym terenie datowana jest na VII...