Narodowe Muzeum Morskie

To niezwykłe muzeum początki swego istnienia datuje na rok 1958. To właśnie wtedy zawiązało się Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. W roku 1960 przy Muzeum Pomorskim  udało utworzyć się Dział Morski, który był podstawą do utworzenia dzisiejszego muzeum. Miało miejsce to już w dwa lata później. Główna siedziba nowej placówki mieściła się na Żurawiu.  Status instytucji narodowej uzyskała w 1972 roku.  Cel założycieli Muzeum był jednoznaczny. Chcieli zrobić z niego kompleks portowo-muzealny, umiejscowiony w samym sercu starego miasta.  Narodowe Muzeum Morskie ma kilka oddziałów rozsianych po wybrzeżu między innymi Muzeum Latarnictwa w Rozewiu, Muzeum Rybołówstwa na Helu, Muzeum Wisły w Tczewie.

 Do kompleksu muzealnego należy także znany wszystkim Dar Pomorza. Pod koniec lat 80-tych XX wieku na Ołowiance zacumował statek-Muzeum  SS Sołdek, pierwszy morski statek wyprodukowany przez Stocznię Gdańską po II wojnie światowej. Obecnie funkcję dyrektora tej wspaniałej placówki sprawuje Jerzy Litwin.

Warto odwiedzić to niezwykłe muzeum i obejrzeć liczne wystawy stałe o bardzo ciekawej tematyce morskiej.

Pogoda Gdańsk

Dzisiaj

10
Wiatr:
12 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
9.5 °C

Galeria zdjęć Gdańsk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdańsk

Miasto położone na Żuławach Wiślanych , gdzie Motława uchodzi do Wisły. Od wschodniej strony miasto opływają wody Zatoki Gdańskiej . Historia osadnictwa na tym terenie datowana jest na VII...