Muzeum Narodowe w Gdańsku

Ta powstała w 1972 roku placówka mieści się w dawnym klasztorze franciszkańskim. Jak podają źródła swoje zbiory i tradycje przejęła po Muzeum Miejskim oraz Muzeum Rzemiosła Artystycznego. Ma niezwykle bogatą historię, ponieważ należy do najstarszych muzeów w Polsce.

 Po II wojnie światowej przyjęło nazwę Muzeum Pomorskie i swoją siedzibę miało w Pałacu Opatów w Oliwie. Od końca lat 80-tych ubiegłego wieku mieści się tu oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego. Muzeum na bazie swoich olbrzymich zbiorów utworzyło kilka muzealnych oddziałów.

Wśród nich znajdują się; Oddział Sztuki Dawnej, gdzie można podziwiać skarby patrycjuszy, ceramikę europejską, galerie malarstwa flamandzkiego i holenderskiego i galerię malarstwa gdańskiego.

Kolejny  Oddział Etnografii to przede wszystkim eksponaty dotyczące ludowej sztuki Pomorza.

Oddział Zielona Brama  zajmuje się przede wszystkim realizacją konferencji i sympozjów, co ciekawe znajduje się tu biuro byłego prezydenta III RP Lecha Wałęsy.

Odział Sztuki Współczesnej prezentuje zwiedzającym niesamowite eksponaty z zakresu rzeźby i malarstwa współczesnego z XX i XXI wieku. Gdańska Galeria Fotografii w swoim zbiorze udostępnia zwiedzającym unikatowe zdjęcia Pomorza i samego miasta Gdańska zarówno historyczne jak i współczesne.

Muzeum Hymnu w Będominie jak podają źródła prawdopodobnie jedyne takie na świecie zawiera liczne pamiątki po twórcy naszego hymnu narodowego Józefie Wybickim oraz jego przyjaciołach i towarzyszach, można znaleźć tam także muzykalia patriotyczne.

Ostatni Oddział to Muzeum Tradycji Szlacheckiej.

Co ciekawe w latach 60-tych z Muzeum narodowego ukształtowało się kilka odrębnych placówek, wśród nich Muzeum Morskie, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Muzeum Archeologiczne.

Pogoda Gdańsk

Dzisiaj

10
Wiatr:
12 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
9.5 °C

Galeria zdjęć Gdańsk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdańsk

Miasto położone na Żuławach Wiślanych , gdzie Motława uchodzi do Wisły. Od wschodniej strony miasto opływają wody Zatoki Gdańskiej . Historia osadnictwa na tym terenie datowana jest na VII...