Miejski Ogród Zoologiczny w Gdańsku

To niezwykłe miejsce jest największym ogrodem zoologicznym w Polsce.  W latach 40-tych XX wieku pojawiły się pierwsze próby utworzenia zoo. Co ciekawe zostały bardzo entuzjastycznie przyjęte przez mieszkańców Trójmiasta, w związku z czym niechętna temu władza wydała wreszcie pozwolenie na utworzenie ogrodu.

Teren przeznaczony na utworzenie zoo obejmował obszar 100ha, znajdował się samym centrum Oliwy w Dolinie Leśnego  Młyna. Miejsce, które wybrano na ogród jest niezwykle malownicze i piękne. Warto w tym miejscu dodać, że w związku z jego niezwykłym położeniem i widokami które można tam podziwiać, nakręcono tam kilka filmów. Mimo iż znajduje się w samym centrum panuje tu sprzyjający klimat.

Oficjalne otwarcie oliwskiego zoo miało miejsce w 1954 roku. Pierwsze zwierzęta, które tu trafiły to króliki, lisy, bażanty, świnki morskie oraz papugi i małpy. Jeszcze tego samego roku do ogrodu zoologicznego trafiły żubr oraz para wilków.

Swój kształt i wszystkie akcje rozbudowy to niesamowite zoo zawdzięcza przede wszystkim pracownikom, a także mieszkańcom Gdańska. Najbardziej pracochłonne i wymagające wiele wysiłku było pozyskiwanie nowych gatunków zwierząt, które swoją obecnością uświetniłyby zoo. Na szczęście determinacja i zaangażowanie pracowników sprawiły, że mieszkańców ogrodu ciągle przybywało. W latach 80-tych XX wieku swój dom miało  w oliwskim ogrodzie zoologicznym blisko 800 zwierząt ze 176 różnych gatunków.

Od tego czasu z każdym rokiem przybywa zwierząt, w tym także niezwykle rzadkich i zagrożonych gatunków np: nosorożców, orangutanów, hipopotamów, wilków grzywiastych, mandryli, oryksów, osłów somalijskich i wiele innych.

Na pewno interesujące będzie także małe zoo otwarte z myślą o najmłodszych.  Co ciekawe odbywają się tutaj w nowo otwartej sali multimedialnej zajęcia dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.

Na początku obecnego stulecia oddano do użytku ptaszarnię oraz liczne terraria z gadami. Można tutaj także też od kilku lat podziwiać blisko 30 rodzajów papug.

Prócz ciągle powiększającego się zbioru wspaniałych zwierząt, na terenie zoo ciągle są prowadzone prace, które mają ułatwić poruszanie się po ogrodzie zwiedzającym. W tym także matkom z dziećmi oraz osobom niepełnosprawnym. To niezwykłe miejsce pełne zwierząt z całego światu na pewno musi znaleźć się na naszej liście do zwiedzenia.

Pogoda Gdańsk

Dzisiaj

12
Wiatr:
9 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
16 °C

Galeria zdjęć Gdańsk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdańsk

Miasto położone na Żuławach Wiślanych , gdzie Motława uchodzi do Wisły. Od wschodniej strony miasto opływają wody Zatoki Gdańskiej . Historia osadnictwa na tym terenie datowana jest na VII...