Fontanna Neptun (Stare Miasto)

Jest to na pewno jedna z bardziej charakterystycznych atrakcji Gdańska. Niekiedy bywa nazywana Studnią Neptuna.

Pod figurkę Neptuna udaje się niemal każdy odwiedzający to piękne miasto. Fontanna umiejscowiona jest na Długim Targu tuż przy wejściu do Dworu Artusa.  Ten niezwykły zabytek powstał z inicjatywy burmistrza miasta Gdańska Bartłomieja Schachmanna.  Figura boga mórz i wód została odlana z brązu około XVII wieku, w jednej z gdańskich odlewni. Fontannę uruchomiono w roku 1633, a kilka lat później dodano otaczającą ją kratę.

 W połowie XVIII wieku fontanna przeszła remont, odnowiono zniszczoną kratę oraz basen i trzon figury. Wtedy właśnie ten piękny zabytek zyskał rokokowy styl.

W czasie II wojny fontannę zdemontowano by ochronić ją od zniszczenia. Ponownie znalazła się na swoim miejscu dopiero 1954 roku. Co ciekawe w czasie kolejnej renowacji zabytku w latach 80-tych XX wieku dodano Neptunowi figowy listek zakrywający przyrodzenie. Ostatni remont „Neptuna” miał miejsce stosunkowo niedawno, na przełomie 2011 i 2012 roku.

Zatem koniecznie warto udać się na Długi Targ by odwiedzić słynnego Neptuna symbol Gdańska i podziwiać kunszt z jakim został wykonany.

Pogoda Gdańsk

Dzisiaj

12
Wiatr:
27 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
11.5 °C

Galeria zdjęć Gdańsk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdańsk

Miasto położone na Żuławach Wiślanych , gdzie Motława uchodzi do Wisły. Od wschodniej strony miasto opływają wody Zatoki Gdańskiej . Historia osadnictwa na tym terenie datowana jest na VII...