Dwór Artusa

Ten piękny budynek mieści się przy ulicy Długiej 44 w Gdańsku. W chwili obecnej stanowi oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, kiedyś był miejscem spotkań kupców oraz giełdą.  Jako ciekawostkę należy podać, że nazwa gmachu zaczerpnięta została z opowiadań o legendarnym królu Arturze, symbolu męstwa i odwagi. Opowieści  o królu Arturze znane były całej Europie, toteż w wielu miastach powstawały tego typu budowle. Wśród polskich najbardziej oczywiście znany jest gdański Dwór Artusa.

Dwór był siedzibą kilku bractw, które w swych kręgach skupiały elitę Gdańska. Owa elita zbierała się tutaj wieczorami, wnosząc opłatę za wejście na poczet wypitego alkoholu. Gościom czas umilały występu grup muzycznych i teatralnych. Podobno często przybywający do Dworu znajdowali rozrywkę w hazardzie co były w tych czasach nielegalne.

Pierwsze wzmianki o Dworze Artusa pochodzą z XIV wieku, jednak największą popularnością cieszył się na przełomie wieków XVI i XVII.

Będąc w Gdańsku warto zobaczyć Dwór od środka. Podziwiać można tam bardzo dużą salę w stylu gotyckim. W połowie XVI wieku ściany ozdobione zostały licznymi zdobieniami, w tym przepięknymi boazeriami z motywami z mitologii.  Ściany wielkiej Sali zdobiły liczne obrazy oraz gobeliny, a także zbroje rycerskie, modele okrętów, tarcze z herbami. Uwagę przykuwał niesamowity, składający się z blisko 520 kafli piec wykonany przez Georga Stelznera, który powstał na  w latach 40-tych XVI wieku. Jak podają źródła do XVIII wieku Dwór Artusa służył gdańszczanom jako miejsce pełne rozrywek, wtedy właśnie pojawiły się postulaty by utworzyć w jego murach giełdę.

Niestety Dwór Artusa ucierpiał w czasie działań czerwonoarmistów w 1945 roku, jednak po wojnie został w znacznej mierze zrekonstruowany z elementów, które udało się ocalić i ukryć. Od 24 lutego 1967 roku ten niezwykły budynek znajduje się w rejestrze zabytków.

Na ścianie Dworu wmontowana jest tablica pamiątkowa z 1965 roku, która upamiętnia 20 rocznicę powrotu Gdańska do Polski.

Podobne Dwory znajdują się także w Elblągu i Toruniu.

Galeria zdjęć Gdańsk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdańsk

Miasto położone na Żuławach Wiślanych , gdzie Motława uchodzi do Wisły. Od wschodniej strony miasto opływają wody Zatoki Gdańskiej . Historia osadnictwa na tym terenie datowana jest na VII...