Dom Uphagena w Gdańsku

Ten wspaniały budynek znajduje się w Gdańsku przy ulicy Długiej. Co ciekawe jest to jedna z niewielu kamienic w Europie, a być może i na świecie, która dostępna jest do zwiedzania. W1775 roku stała się własnością Jana Uphagena, rajcy gdańskiego. Nowy właściciel niebawem przeprowadził remont całkowicie modernizując zarówno wnętrze jak i zewnętrzną jej część. Mieszkał w niej aż do śmierci w 1802 roku.

 Co ciekawe spadkobiercy kamienicy nic nie zmienili w jej wystroju, ponieważ jak podają źródła pierwszy właściciel zastrzegł to sobie w testamencie. W 1911 roku w kamienicy Uphagena utworzono Muzeum, które działało do 1944. Niestety  w czasie bombardowania miasta rok później budynek został doszczętnie zniszczony.

Około dziesięć lat po wojnie przystąpiono do odbudowy obiektu, planowano także ponownie utworzyć w nim muzeum. Udało się to dopiero w latach 90-tych.  W kamienicy Uphagena można oglądać typowy mieszczański wystrój wnętrza.  Niezwykła sień o wysokim suficie, salonik na antresoli z chińskimi malowidłami na ścianach. Salonik określany był w związku z tym jako herbaciarnia. Znajduje się tam także interesujący zabytkowy piec.

Na pierwszym piętrze umiejscowiony jest śliczny salon, którego ściany zdobią niezwykłe boazerie. Na tym piętrze znajduje się także wspaniała jadalnia, której ściany zdobią boazerie bogate w mityczne i antyczne scenerie. W bocznym skrzydle można podziwiać się urocze saloniki, z których jeden pełnił funkcję pokoju muzycznego. Kolejne piętro to duża i mała sypialnia gdzie znajdują się wystawy czasowe.

W kamienicy znajduje się także dawny salon kupiecki, gdzie można zobaczyć fotografię  przedstawiające ten niezwykły budynek  w latach swojej świetności, gdy był własnością rodziny Uphagenów.

Galeria zdjęć Gdańsk

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Gdańsk

Miasto położone na Żuławach Wiślanych , gdzie Motława uchodzi do Wisły. Od wschodniej strony miasto opływają wody Zatoki Gdańskiej . Historia osadnictwa na tym terenie datowana jest na VII...