Urlop jesienią w Polsce - gdzie warto jechać?

Wiele osób pragnących odpocząć od codziennego pędu i zgiełku dużych miast, decyduje się na urlop w porze jesiennej. To alternatywa dla tych, którzy chcą skorzystać z ostatnich ciepłych dni na wyjeździe, a jednocześnie wolą spokojny i cichy wypoczynek. W tym okresie także popularne kurorty nie są już pełne odwiedzających. Nad morzem swobodnie spacerować można uliczkami czy wybrzeżem, a także jeśli pogoda sprzyja, posiedzieć na plaży. Natomiast w górach jesienny pobyt gwarantuje przepiękne widoki zmieniających kolory liści, które podziwiać można ze szlaków. O tej porze roku śnieg zazwyczaj nie zdąży jeszcze zasypać wytyczonych dla turystów tras, co umożliwia bezpieczne ich przemierzanie. W porze jesiennej często łączy się urlop z grzybobraniem. Zbieranie grzybów ma wielu fanów, którzy tylko czekają, aż wspaniałe okazy pojawią się już w lasach. Przez zaplanowaniem jesiennego wyjazdu warto więc zastanowić się nad swoimi ulubionymi formami spędzania wolnego czasu i odpowiednio dopasować atrakcje.

urlop jesienią w polsce

Bieszczady na jesień – dlaczego warto wybrać to miejsce na jesienny urlop?

Bieszczady to grupa dwóch pasm górskich wchodzących w skład Karpat, o wiele mniej popularnych turystycznie niż Tatry, jednakże nie mniej zachwycających. Ze względu na fakt, że Bieszczady nie są w takim stopniu oblegane przez turystów, można liczyć tu na spokój, ciszę i kontakt z naturą. Góry to idealna lokalizacja, by podziwiać piękno polskiej, złotej jesieni. Wiele osób zostawia urlop na jesień, gdyż przemierzanie szlaków o tej porze roku ma niepowtarzalny klimat. Bieszczady to region w sporej części nieprzekształcony przez ludzi, w którym spotkać można rzadkich przedstawicieli flory oraz fauny. Oferuje także możliwość zorganizowania licznych wypraw wysokogórskich. Zdecydowanie wartym odwiedzenia miejscem w porze jesiennej jest masyw górski Bukowe Berdo. Miłośnicy zdobywania szczytów wybiorą się natomiast chętnie na Halicz i Tarnicę. W chwilach zmęczenia posilić można się w urokliwych górskich schroniskach, zjeść pożywną zupę, kawałek ciasta czy wypić aromatyczną kawę. W przypadku, kiedy pogoda nie sprzyja, istnieje szereg innych rozrywek. Co roku turyści odwiedzają tutejsze muzea i parki wodne oraz próbują lokalnych przysmaków. Jeśli szukasz oferty taką jak Bieszczady noclegi, koniecznie sprawdź dostępne obiekty na naszej stronie! 

Urlop na jesień – najlepsze miejsca na grzybobranie

Bieszczady to także idealne miejsce na grzybobranie. Ze względu na dzikość natury i stosunkowo niewielką liczbę przemierzających lasy turystów, można tu napotkać wiele okazów grzybów. Miłośnicy ich zbierania chętnie wybierają też inne lokalizacje. Jako najatrakcyjniejszy dla grzybiarzy region słynie Roztocze na Lubelszczyźnie. To kraina geograficzna charakteryzująca się dużym zalesieniem, którym pokryte są wzgórza. Roztocze jest idealną destynacją na jesienny urlop zwłaszcza dla tych, którzy pragną się wyciszyć i uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Malownicza panorama pozwala zachwycać się pięknem przyrody, a fani zwiedzania zabytkowych obiektów sakralnych znajdą tu także coś dla siebie. Obfitym w lasy z grzybami regionem są również Bory Tucholskie. To wyjątkowo rozległy obszar lasów sosnowych w Polsce. Ich przemierzanie nie tylko stanowi gratkę dla grzybiarzy, lecz pozwala poza tym na bliski kontakt z naturą i zrelaksowanie się. Miłośnicy grzybobrania odwiedzają i przemierzają w poszukiwaniu grzybów także imponujące lasy Borów Dolnośląskich.

najlepsze miejsca na grzybobranie

Urlop na jesień – ciekawe miejsca na jesienny urlop

Planując urlop, wiele osób zmaga się z dylematem: morze, góry, a może coś innego? Polska oferuje wiele miejsc idealnych na spędzenie jesiennego urlopu. Dużym zainteresowaniem cieszą się Mazury, które wyróżnia bogactwo jezior i piękno naturalnych krajobrazów. W mazurskich miasteczkach zobaczyć można sporo zabytków, popłynąć w rejs statkiem czy rozkoszować się po prostu spokojem i ciszą. Dla tych, którym szczególnie potrzebne jest wyciszenie, odpowiednim miejscem na spędzenie urlopu będzie gospodarstwo agroturystyczne. Mazury Agroturystyka pozwoli Ci na złapanie oddechu i spędzenie świetnego czasu wśród jezior i lasów. Poza wspaniałymi widokami, gospodarze często zapewniają możliwość skorzystania z różnego rodzaju warsztatów, na przykład lepienia z gliny, garncarstwa czy wyszywania. Wiele osób decyduje się na zwiedzanie podczas urlopu znanych polskich miast. Niesłabnącą popularnością cieszy się Kraków, lecz również mniejsze miasteczka, jak na przykład Toruń ze swoimi pysznymi piernikami czy Zamość. W sezonie jesiennym prościej jest znaleźć odpowiednie zakwaterowanie, gdyż ruch turystyczny nie jest już tak nasilony, jak podczas miesięcy letnich. Większość hoteli, hosteli, pensjonatów czy prywatnych pokoi pozostaje do dyspozycji turystów.

Wiele osób, które unikają tłumu turystów czy upałów, zostawiają urlop na jesień. O tej porze mogą bez problemu znaleźć zakwaterowanie i skorzystać w spokoju z dostępnych do zwiedzania atrakcji. Wśród jesiennych planów często uwzględnia się grzybobrania. Nie brak jednakże odwiedzających morze, miłośników jesiennych wypraw w góry czy poszukujących gospodarstw agroturystycznych. Niezależnie od indywidualnych preferencji, każdy może znaleźć idealne dla siebie miejsce na jesienny wypoczynek.