Podlasie - atrakcje i ciekawe miejsca

Podlasie to region znajdujący się w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim. Charakteryzuje się unikatowym położeniem, w pobliżu granicy z Białorusią, a także zaliczany jest do obszaru tzw. Zielonych Płuc Polski. Zielone Płuca Polski to tereny wyróżniające się pod względem ekologicznym, czyli zdrowym powietrzem, bogatym i różnorodnym środowiskiem przyrodniczym, szerokim występowaniem lasów czy jezior, a także tradycyjną kuchnią. Te obszary posiadają niewielką gęstość zaludnienia, przez co są oazą ciszy i spokoju. Tu znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy miejskiego klimatu, jak i małych wioseczek czy gospodarstw agroturystycznych. Podlasie gości najwięcej odwiedzających w sezonie letnim, lecz cieszy się popularnością także w innych porach roku. Co konkretnie warto zwiedzić w tym rejonie?

podlasie atrakcje

Podlasie atrakcje

Wybierając się na urlop na Podlasie, turyści chętnie odwiedzają Białystok. To niezwykle klimatyczne miasto, oferujące do zwiedzenia szereg zabytków. Głównym z nich jest Pałac i Ogrody Branickich. To przepiękna barokowa budowla, nazywana „Polskim Wersalem” i zaliczana do najlepiej zachowanych rezydencji magnackich z epoki saskiej. Do Pałacu wejść można przez majestatyczną Bramę Gryfa, a wokół niego podziwiać zadbany francuski ogród. Fani zwiedzania tego typu obiektów chętnie odwiedzają w Białymstoku również Pałac Hasbacha, białostockiego fabrykanta, czy Pałac Lubomirskich w neoklasycystycznym stylu. Białystok to także wspaniałe budynki sakralne, kościoły i cerkwie. Dużym zainteresowaniem cieszy się budynek filharmonii z otaczającymi go ogrodami. Część z nich usytuowana jest i udostępniania zwiedzającym na dachu, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto. Bardzo klimatycznym miejscem jest Stary Rynek z budynkiem ratusza i fontanną. Tu można przespacerować się wieczorem lub usiąść w jednym z lokali, by skosztować lokalnych przysmaków. Do atrakcji Białegostoku zalicza się także odpoczynek na plaży miejskiej Dojlidy w otoczeniu przepięknych stawów. Białystok to idealna destynacja na weekendowy lub dłuższy wyjazd.

Podlasie – ciekawe miejsca

Białowieża jest niewielką wioską położoną w województwie podlaskim nad Narewką, otoczona Puszczą Białowieską. To niezwykle chętnie odwiedzane przez turystów miejsce ze względu na swoje walory przyrodnicze. Puszcza Białowieska jest reliktem pierwotnych krajobrazów leśnych z licznymi okazami ponad stuletnich drzew pochodzenia naturalnego. Oprócz fenomenów roślinnych, można znaleźć tu także wiele rzadkich przedstawicieli fauny. Wśród nich są rysie, wilki oraz żubry. Z tych ostatnich szczególnie słynie Puszcza Białowieska. Ich populacja na tych terenach jest największa na świecie. Białowieża dzięki zainteresowaniu wśród turystów wciąż rozwija swoją sieć zakwaterowania. Do wyboru są tutaj hotele, a także mnóstwo gospodarstw agroturystycznych. Sama wioska również oferuje turystom wiele interesujących obiektów do zwiedzania. A konkretnie, zobaczyć tu można wiele zabytków sakralnych czy elementów drewnianego budownictwa ludności ruskiej Podlasia w dostępnym do zwiedzania skansenie. W okolicach rozwija się kajakarstwo oraz znajdują się liczne trasy rowerowe.

podlasie ciekawe miejsca

Podlasie – wakacje w Augustowie

Dla osób szukającego wypoczynku nad jeziorem w otoczeniu cudownej przyrody, idealną wakacyjną destynacją na Podlasiu będzie Augustów. To miasto położone w otoczeniu aż siedmiu jezior, takich jak Necko, Rospuda Augustowska, Studzieniczne i inne. Tu w sezonie odbywają się liczne rejsy, zarówno krótsze, jak i dłuższe, pozwalające napawać się pięknem przyrody i wczuć się w niesamowitą atmosferę letniego kurortu. Augustów oferuje rozbudowaną sieć zakwaterowania, w związku z czym bez problemu znaleźć można tutaj odpowiedni nocleg dla siebie i swojej rodziny. Nie brak także miejsc, w których da się niedrogo i pysznie zjeść, próbując lokalnych przysmaków. Augustów to również raj dla fanów historii, gdyż ta związana z tym miejscem sięga wieków wstecz i oferuje szereg zachowanych do dziś zabytków. W Augustowie turyści chętnie uprawiają sporty wodne oraz wsiadają na rowery.

Podlasie – pięć powodów, dla których warto je odwiedzić

Podlasie corocznie przyciąga wielu turystów, podróżujących w pojedynkę, ze swoimi pupilami, ze znajomymi czy z całą rodziną. Mnogość atrakcji sprawia, że wakacje w tym rejonie nie pozostawiają czasu na nudę. Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić te tereny, jak na przykład:

− czyste powietrze,

− różnorodność środowiska przyrodniczego i możliwość spotkania rzadkich przedstawicieli flory oraz fauny,

− różnorodność kulturowa

− dostępność jezior, ścieżek turystycznych i rowerowych

− regionalna kuchnia, czerpiąca wiele inspiracji ze wschodu.

Podlasie jest chętnie odwiedzane w sezonie letnim, gdyż umożliwia wypoczynek nad wodą, a także uprawianie wielu wodnych sportów. Jednakże turyści równie chętnie zwiedzają te przepiękne tereny  w innych porach roku. Podlasie słynie z surowego klimatu, w związku z czym można zobaczyć tu także prawdziwą zimę z mrozem i śniegiem. Jeśli szukasz takiej oferty jak noclegi Podlasie - sprawdź na naszej stronie internetowej, gdzie bezpośrednio od właściciela, bez prowizji zarezerwujesz odpowiedni nocleg!