Najciekawsze trasy rowerowe nad polskim morzem

Część osób, które planują wakacje letnie nad Morze Bałtyckie, wybiera relaks, kąpiele wodne, opalanie na plaży i inne formy biernego wypoczynku. Dużo turystów przyjeżdża z dziećmi, które mogłyby praktycznie całymi dniami siedzieć w wodzie lub lepić babki i zamki z piasku, gdyż te czynności sprawiają im najwięcej radości. Inni natomiast poza takimi formami spędzania czasu preferują aktywny urlop, połączony ze zwiedzaniem, czyli np. wycieczki rowerowe wzdłuż wybrzeża. Jeśli ktoś posiada bagażnik rowerowy do samochodu, to żaden kłopot spakować swoje rowery i jechać nad Bałtyk. Dla wczasowiczów, którzy nie posiadają takiego ekwiwalentu, miejscowości nadmorskie oferują liczne wypożyczalnie rowerów, i sprzętu typu przyczepki rowerowe, w których mogą jeździć dzieci. 

Najpopularniejsze szlaki rowerowe nad Bałtykiem

Najsłynniejsza z tras rowerowych, wzdłuż linii brzegowej nad polskim morzem, to droga zaczynająca się od miejscowości Kołobrzeg, dalej Sianożęty, Ustronie Morskie, Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Łazy, Koszalin o łącznej długości około 70 km. Zaczynając od Kołobrzegu, można zwiedzić przede wszystkim Ratusz, który uległ zniszczeniu, po czym został odbudowany z czerwonej cegły i obecnie wygląda jak średniowieczny zamek obronny. Dalej znajduje się latarnia morska, na którą wejście jest płatne, posiada wysokość 26 metrów, a zasięg jej światła wynosi około 30km. Następnie warto udać się do portu rybackiego, gdzie na targu można nabyć pyszną rybkę i skonsumować ją na miejscu, na pokrzepienie przed dalszą podróżą. W źródełku solankowym, które również znajduje się w tej miejscowości, możemy nabrać wodę do butelki, aby w czasie dalszej drogi nawadniać się, zwłaszcza jeśli jest słoneczny i gorący dzień. 

Ścieżki rowerowe - Ustronie Morskie

Ustronie Morskie oferuje przepiękne ścieżki rowerowe, którymi można dojechać na molo spacerowe, a konkretnie aż dwa, o długościach około 100 metrów w głąb morza. Warto nadmieniać, że poza aspektami turystycznymi, spacerowaniem, wycieczki na molo są bardzo korzystne dla zdrowia, dlatego, że im dalej w głąb morza, tym stężenie jodu jest większe. 

Trasy rowerowe Sianożęty

W zależności od miejsca startu trasy rowerowej, jeśli nie udało się zobaczyć latarni morskiej w Kołobrzegu, można zwiedzić tę w Sianożętach, która jest wpisana do rejestru zabytków. U podnóża budynku znajduje się miejsce, gdzie można coś skonsumować, posiedzieć przy kawie, nabyć pamiątki, itp. Następnie znajduje się Pałac Morski, przyciąga swoim kunsztem i oprawą, a przepiękny park z licznymi odmianami drzew jest idealnym miejscem na pamiątkowe zdjęcie. 

Chłopy - szlaki rowerowe

Chłopy w całości zostały wpisane do rejestru zabytków, ze względu na posiadanie chałup szachulcowych, czyli charakterystycznych z reguły białych domków z gliny z ciemnymi belkami. Zabytkowe domy zlokalizowane są na siedmiu głównych ulicach tego miasta, a część z nich została przekształcona w domy wczasowe, więc osoby zainteresowane mogą skorzystać z noclegu w tak urokliwym miejscu. Molo w Chłopach i przystań rybacka także stanowią atrakcje turystyczne tej miejscowości. 

Trasy rowerowe wokół Mielna

Mielno natomiast posiada przepiękną 3-kilometrową promenadę, tak samo jak Sarbinowo, umożliwia to podziwianie zachodów słońca, siedząc np. w restauracji przy posiłku. Miejscowość ta zlokalizowana jest przy Koszalinie, a więc już na ostatnim odcinku wyżej wymienionej trasy rowerowej, którą można podzielić na krótsze odcinki między danymi miejscowościami. 

Szlak rowerowy Łeba – Ustka 

W zależności od początkowej lokalizacji, możemy również skorzystać z trasy rowerowej z Łeby do Ustki, która ma niecałe 20 km. Łeba oczywiście słynie z wydm i ruchomych piasków, a także umiejscowionej w lesie Latarni Morskiej Stilo, do której, jeśli chcemy się dostać, musimy wcześniej sprawdzić, czy jest czynna, bo bardzo często zdarza się, że np. w weekend majowy jest zamknięta. Jak w prawie każdej miejscowości nadmorskiej znajdziemy wiele atrakcji dla dzieci, jak np. Park Dinozaurów. Tu akurat eksponaty wykonane są w skali 1:1, więc stając oko w oko z takim dużymi gadami, można zdać sobie sprawę z tego, jak ogromne były te zwierzęta. Ustka natomiast szczyci się piękną, szeroką piaszczystą plażą z promenadą.  Tak samo jak w Chłopach, znajdziemy tu liczne budynki szachulcowe, latarnie morską, falochron wschodni, prowizoryczne molo itp. 

Polecane trasy rowerowe nad morzem

Powyższe przykłady to jedynie wycinek tego, co jesteśmy w stanie znaleźć nad polskim wybrzeżem, gdyż łączna liczba tras rowerowych, tylko i wyłącznie nad linią brzegową Bałtyku, sięga prawie liczbę 5 tysięcy. Wśród turystów, którzy korzystają właśnie z wycieczek rowerowych, największą popularnością cieszy się trasa Świnoujście – Kołobrzeg – Hel o długości prawie 400 km. Oczywiście wiadomo, że nie chodzi o zrobienie całej trasy, a wybranie sobie z niej najciekawszych odcinków bądź podzielenia jej na kilka dni, jeśli ktoś ma takie pragnienie. W kategorii jakości i warunków trasy, najlepiej jest oceniana droga Szczecin – Altrwarp. Przeciętna długość tras rowerowych liczy około 30 km, natomiast najdłuższa z nich ma 1657,25km. Na odległość, jaką wybierzemy, ma także wpływ sprzęt, którym się poruszamy, bo jak ktoś wypożyczy lub posiada rower holenderski, który jest typowo miejski, to może być wykończony dłuższą podróżą.

Dopasuj noclegi do miejsca jakie chcesz odwiedzić. Rezerwuj pobyt na e-nocleg.pl