Najciekawsze festiwale muzyczne w Polsce – gdzie się odbywają i jak szukać zakwaterowania w danych lokalizacjach?

Najciekawsze festiwale muzyczne w Polsce – gdzie się odbywają i jak szukać zakwaterowania w danych lokalizacjach?

Obecnie istnieje wiele możliwości, by muzyka towarzyszyła nam wszędzie. Słyszymy ją w telewizji, w radiu, w aplikacjach mobilnych czy też z ulubionych płyt. Umila nam ona dzień, motywuje do pracy lub do ćwiczeń podczas wizyty w siłowni. Co więcej, sprawdza się idealnie w podróży. Chociaż jest dziś ogólnodostępna, nic nie zastąpi muzyki na żywo. Zarówno wielkie koncerty, jak i te mniejsze, kameralne, cieszą się ogromną popularnością i przyciągają rzesze fanów. A gdyby tak w cenie jednego biletu móc usłyszeć i zobaczyć kilka różnych zespołów lub solistów? W tym celu organizowane są muzyczne festiwale. Ze względu na fakt, że większość tego typu imprez odbywa się w plenerze, by mogło wziąć w nich udział dużo osób, odbywają się one przeważnie w miesiącach letnich. A kiedy i gdzie można bawić się w Polsce na znanych muzycznych festiwalach? Jak szukać noclegów w miastach, w których mają miejsce? Już wyjaśniamy!

Najpopularniejsze festiwale muzyczne w Polsce

Lubisz posłuchać muzyki określanej jako alternatywna, rocka, a może hip-hopu? Przedstawiamy kilka propozycji interesujących koncertów. Już dziś zapoznaj się z nimi i zobacz swoich ulubionych artystów na festiwalowej scenie!

Pol’and’Rock Festival

To zapewne najpopularniejszy z nich – znany wcześniej pod nazwą Woodstock, odbywający się zazwyczaj w lipcu lub w sierpniu (na przełomie tych miesięcy) w różnych lokalizacjach. To wydarzenie organizowane jest przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na czele której stoi Jerzy Owsiak. Na festiwalowej scenie pojawiają się głównie artyści polscy i zagraniczni tworzący muzykę z gatunku rocka, lecz również folku, elektroniki i hip-hopu.

Orange Warsaw Festival

W ramach tej imprezy organizowane są koncerty znanych zespołów i solistów reprezentujących różne gatunki muzyczne. Miejscem, w którym wznosi się festiwalową scenę, jest obecnie Tor Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec. W 2023 roku termin imprezy zaplanowany jest na czerwiec (02-03.06).  Na scenie pojawi się m.in. Sam Smith oraz brytyjska grupa rockowa z Manchesteru The 1975.

Open’er Festival

Corocznie wielu fanów muzyki z Polski oraz z zagranicy bierze udział w tej imprezie. Jak sama nazwa mówi, odbywa się ona na świeżym powietrzu, w Trójmieście, a konkretnie w Gdyni i Kosakowie.  W 2023 roku zaplanowana została na cztery dni (28.06-01.07). Na scenie wystąpią tacy artyści, jak Nothing But Thieves, Arctic Monkeys oraz Kendrick Lamar. To również szeroki przekrój różnych gatunków muzycznych. 

OFF Festival 

Nad organizacją tej imprezy, odbywającej się Katowicach w Dolinie Trzech Stawów, czuwa znany polski artysta Artur Rojek. Na festiwalowej scenie zobaczyć można reprezentantów szeroko pojętej muzyki alternatywnej. W 2023 roku imprezę zaplanowano na pierwszy sierpniowy weekend (04-06.08). Do tej pory swój udział w imprezie potwierdzili m.in.: Panda Bear & Sonic Boom, TV Girl oraz Haru Nemuri.

Audioriver

To prawdziwa gratka dla fanów muzyki elektronicznej. Miejscem odbywania się tej imprezy jest Płock, a konkretnie klimatyczna nadwiślańska plaża. Co więcej, wraz z festiwalem odbywają się też wydarzenia towarzyszące, w tym targi muzyczne. W 2023 roku na scenie festiwalowej zagoszczą m.in. Desiree, Job Jobse i Tengu. Zapraszamy do Płocka od piątku 28.07 do niedzieli 30.07!

Inne ciekawe festiwale

Poza wyżej wymienionymi festiwalami jest też wiele innych imprez, które przyciągają fanów różnorodnej muzyki. Pośród nich wymienić można Sun Festival w Kołobrzegu (hip-hop), Kortowiadę (słynne olsztyńskie juwenalia), Jarocin (różne podgatunki rocka), Castle Party Festival w Bolkowie (rock gotycki, muzyka metalowa) oraz liczne mniejsze festiwale muzyki etnicznej.

Jak szukać noclegów, wybierając się na festiwale muzyczne?

Jak wiadomo, muzyczne festiwale to przeważnie imprezy trwające kilka dni, zakwaterowanie będzie więc potrzebne. Również ci, którzy przyjadą tylko na jeden dzień wydarzenia, mogą chcieć skorzystać z noclegu, szczególnie jeśli przybywają z daleka. 

Oczywiście rozwiązaniem może być pole namiotowe, które często przygotowywane jest pod potrzeby imprezy. Nie każdy mimo wszystko czuje się komfortowo w tego typu warunkach. Co więcej, mniej popularne festiwale nie zapewniają takich opcji noclegu. 

W tych sytuacjach opłaca się znaleźć i zarezerwować kwaterę zawczasu. W terminie, kiedy zaplanowane są imprezy muzyczne, obiekty noclegowe często podnoszą ceny lub są po prostu przepełnione. Nie ma więc sensu odkładać dokonania rezerwacji. Im wcześniej się do tego zabierzesz, tym więcej atrakcyjnych ofert wyszukasz. 

W tym celu skorzystać możesz z portali internetowych, jak na przykład e-nocleg.pl. Umożliwia on znalezienie ogłoszeń obiektów noclegowych o różnym standardzie, skontaktowanie się z ich właścicielami i dokonanie rezerwacji bez pośredników. Zainteresowany? Jeśli wiesz, na którą z muzycznych imprez chcesz się w tym sezonie wybrać lub masz kupione na nią bilety, pora znaleźć odpowiedni dla siebie i swoich towarzyszy nocleg!