Najchętniej zwiedzane przez turystów zabytki w Polsce

Istnieje wiele powodów, dla których odbywamy podróże, te bliskie i te dalekie. Niektórzy chcą w ten sposób zregenerować siły przed kolejnymi miesiącami wypełniania zawodowych oraz osobistych obowiązków, inni zaś marzą o przeżyciu ekscytującej przygody czy też poszerzeniu swojej wiedzy. Zależnie od celu wyjazdu ustala się najczęściej jego kierunek. Fani leżenia na plaży i spacerowania nadmorską promenadą chętnie wybiorą wczasy przy wybrzeżu, a zwolennicy zdobywania szczytów bez wahania ruszą w przepiękne polskie lub zagraniczne góry. Co natomiast z miłośnikami zwiedzania polskich zabytków, pragnących poznać bliżej historię i dziedzictwo kulturowe? Gdzie powinni udać się na wakacje? Przedstawiamy najchętniej zwiedzane przez turystów zabytki w kraju.

Majestatyczne zamki Polski

Wiele osób lubi poczuć dreszczyk emocji, poruszając się pomiędzy starymi, zabytkowymi murami, które gdyby tylko potrafiły, opowiedziałyby bez wątpienie mnóstwo interesujących historii o toczącym się w nich życiu oraz rozgrywających się w dawnych latach walkach. Dzięki zachowanym źródłom tę rolę często pełni na szczęście przewodnik. Kto woli, może natomiast zwiedzić tego typu zabytki w sposób indywidualny. A które z nich przyciągają odwiedzających szczególnie?

Niewątpliwie dużym zainteresowaniem cieszy się Zamek Królewski w Warszawie, który zlokalizowany jest w samym centrum miasta, Zamek na Wawelu w Krakowie oraz najsłynniejsza budowla kojarzona z bytnością Krzyżaków w Polsce, czyli Zamek w Malborku. Kto lubi odkrywać uroki i zagadki tego typu miejsc, prawdopodobnie dotarł już do tych szczególnie popularnych i poszukuje innych, mniej znanych, znajdujących się w trudniej dostępnych lokalizacjach, w których rzadko spotkać można „przypadkowych” turystów, zwiedzających zabytki nie ze szczerej pasji, a po prostu przy okazji pobytu w konkretnym mieście. 

W które regiony Polski powinni ruszyć miłośnicy zwiedzania zamków? Pod tym względem na uwagę zasługuje również Lidzbark Warmiński, Łańcut czy Pszczyna. Co więcej, osoby zainteresowane historią, architekturą oraz sztuką zwykle z przejęciem zwiedzają też kompleks Książ w Wałbrzychu. Do uważanych za najpiękniejsze zamki w Polsce zalicza się ponadto ten w Niedzicy, Pieskowej Skale czy pałac w Mosznej. Przede wszystkim, zanim wybierze się cel swojej wyprawy, warto zastanowić się nad stylem budowli, który chciałoby się zobaczyć na żywo. Może być to gotyk, renesans, barok lub też klasycyzm – zależnie od indywidualnych upodobań.

Zwiedzanie niezwykłych kościołów

Te budowle to wyjątkowa gratka dla osób interesujących się architekturą, sztuką lub też poszukujących duchowych przeżyć. W Polsce nie brak pięknych zabytkowych kościołów pochodzących z poprzednich wieków. Do tych wywierające na turystach szczególne wrażenie zalicza się na pewno Kościół Mariacki w Gdańsku, który nazywany bywa również Koroną Gdańska. Charakteryzuje się przede wszystkim wielkimi rozmiarami (największa w Europie świątynia skonstruowana w cegle), a dodatkowo odbywają się w nim festiwale organowe, które przyciągają fanów tej muzyki nie tylko z Polski, lecz i z zagranicy. Inne polskie obiekty sakralne posiadające status zabytku to katedra na Wawelu, kaplica pw. Maryi Panny w Poznaniu (dziś obecnie jej ruiny), archikatedra gnieźnieńska czy rotundy: w Ciszynie i Strzelnie. Dużą atrakcję turystyczną stanowi też zwiedzanie ruin kościoła w Trzęsaczu, pochodzącego z przełomu XIV i XV wieku, wybudowanego w stylu gotyckim, który został zniszczony w wyniku procesów abrazyjnych. Dziś na szczycie klifu podziwiać możemy jedynie jego południową ścianę, która się zachowała. 

Magia starych rynków i ratuszy w Polsce

Zarówno w dawnych czasach, jak często i dziś, życie w miastach toczy się wokół centrum, czyli rynku. Kiedyś to tam załatwiało się sprawy urzędowe, robiło zakupy i handlowało. Dziś rynek stanowi zwykle miejsce spotkań towarzyskich, wokół niego znajdują się nastrojowe restauracje i kawiarnie, odbywają się na nim różnego rodzaju imprezy i występy. Czym wyróżnia się zazwyczaj ten plac? W jego środku najczęściej zlokalizowany jest ratusz, czyli tradycyjny budynek użyteczności publicznej. Kiedyś przeważnie urzędowali w nim przedstawiciele władzy miejskiej. Dziś tego typu budynki stanowią ważny punkt na mapach zabytków, a turyści chętnie je odwiedzają lub jeśli jest taka możliwość, zwiedzają ich wnętrza. Górujący nad rynkiem ratusz to też pięknie tło do wykonania pamiątkowych zdjęć z pobytu w konkretnym mieście. Do najpiękniejszych starych rynków zalicza się krakowski, wrocławski, a także toruński.  

Co sprawia, że zwiedzanie zabytków to tak fascynująca forma spędzania urlopu? Bez wątpienia wpływ na to ma chęć poznania historii, losów i obyczajów przodków. Co więcej, zachowane do dziś z dawnych lat perełki architektury zachwycają swoim pięknem oraz majestatem. Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą dzięki podziwianiu tego typu obiektów poszerzyć swoją wiedzę i myślowe horyzonty.

Nie masz jeszcze urlopowych planów? Rozważ więc wyjazd połączony ze zwiedzaniem najpiękniejszych polskich zabytków! Planuj swój wyjazd z serwisem noclegowym i największą bazą obiektów w Polsce e-nocleg.pl