Jesienny pobyt w górach – co robić i o czym pamiętać?

Góry przyciągają turystów praktycznie przez okrągły rok. Jesień jest o tyle wyjątkowa, że pozwala cieszyć wzrok malowniczymi widokami z całą paletą barw. Jeżeli lubisz aktywny tryb życia, a piesze wędrówki są najlepszą formą spędzania wolnego czasu, to górskie szlaki z pewnością Cię nie zawiodą. Jakie atrakcje czekają na przybyłych w góry jesienną porą oraz o czym należy pamiętać, żeby wypoczynek był bezpieczny? Przygotowaliśmy kompendium wiedzy! 

jesienny pobyt w górach

Ciągły pęd i życie w biegu powodują, że przychodzi moment, kiedy potrzebujemy wyjechać choćby na kilka dni, żeby zwolnić, wyciszyć się i naładować przysłowiowe akumulatory. Wyjazd w góry jest ku temu idealny. Turystów spotyka się zdecydowanie mniej niż latem, przez co panuje większy spokój, a atrakcje pozostają niezmienne. Dokąd się udać? Wybór mamy w naszym kraju całkiem spory. Cudowne widoki zapraszają nas w Tatry, Bieszczady, Pieniny, Beskid czy w Karkonosze. Poza malowniczymi szlakami na odwiedzających czekają ścieżki rowerowe, muzea, zabytki i wiele innych ciekawych form rozrywki, które dedykowane są różnym grupom wiekowym. 

Wędrowanie po malowniczych szlakach 

Dlaczego jesień jest doskonałym czasem, żeby wybrać się w góry? Istnieje kilka powodów, a mianowicie niższe ceny noclegów niż latem, mniejszy tłok, rześkie powietrze, które ułatwia oddychanie podczas wędrówki, i zapierające dech widoki. Opadające z drzew liście, z jednej strony tworzą bajkowy klimat, a z drugiej odsłaniają obszary, które latem ukryte są pod bujną roślinnością. Co ważne, szlaki górskie mają różne stopnie trudności, co oznacza, że na jesienny wypoczynek w górach mogą się zdecydować absolutnie wszyscy – a zatem także seniorzy i rodziny z małymi dziećmi. Wędrując po górskich szlakach, można poczuć bliskość przyrody, wsłuchując się w śpiew ptaków, spotykając na swojej drodze wiewiórki, jeże czy inną zwierzynę leśną i podziwiając piękno potoków. Warto zabrać ze sobą na szlak aparat fotograficzny lub korzystać z możliwości, które dają nam telefony komórkowe, aby uwiecznić polską, złotą jesień wśród gór i pagórków. 

jesienny pobyt w górach

A kiedy już przemierzamy górskimi, leśnymi ścieżkami, to możemy przy okazji rozejrzeć się w poszukiwaniu darów natury, jakimi są grzyby. Jesienią jest ich w polskich lasach prawdziwy wysyp, a tereny górskie nie stanowią tu żadnego wyjątku. Tym samym, jeśli tylko nie znajdujemy się w parku narodowym, możemy połączyć wędrowanie ze zbieraniem, dzięki czemu wrócimy do domu z koszem zdobyczy, które można ususzyć, zamarynować bądź zamrozić, aby później rozkoszować się ich smakiem. 

Zwiedzanie oraz poznawanie okolicy z wykorzystaniem roweru

Wybierając się w góry, nie warto ograniczać się wyłącznie do pobytu na szlakach, gdyż górskie kurorty mają nam do zaoferowania zdecydowanie więcej. Mowa tutaj przede wszystkich o interesujących zabytkach, muzeach, zamkach oraz atrakcjach przyrodniczych. Co więcej, odwiedzając tamtejsze restauracje, zamiast sięgać po tradycyjne pozycji z karty menu, takie jak pierogi czy kotlet schabowy, polecamy spróbować lokalnych specjałów. Jeżeli w pobliżu znajduje się lokal, który organizuje wieczorki taneczne z góralską muzyką, to również warto się tam wybrać i poczuć klimat góralskich potańcówek... Popularne wśród turystów miejscowości położone w górach w zdecydowanej większości mają liczne, bardzo ciekawe trasy rowerowe. Niektóre obiekty noclegowe oferują wypożyczenie roweru w cenie noclegu. A zatem jeśli lubimy ten rodzaj aktywności, to powinniśmy zwrócić uwagę na tę opcję podczas poszukiwania pensjonatu. Dużo atrakcyjnych ofert znajdziemy na portalu e-nocleg.pl. Wśród nich są pensjonaty i hotele z wyżywieniem oraz SPA.

O czym należy pamiętać podczas jesiennej wyprawy w góry? 

Jedną z ważniejszych kwestii jest odpowiedni ubiór, który ochroni nas przed chłodem i deszczem. Oznacza to, że przed wyjściem na szlak powinniśmy założyć na siebie bieliznę termiczną, bluzkę z krótkim rękawem, na nią polar i długie spodnie. Obowiązkowo trzeba mieć też przy sobie kurtkę przeciwdeszczową i wodoodporny plecak. Przydatne mogą okazać się również stuptuty, czyli specjalne ochraniacze na buty, które mają za zadanie zabezpieczać przed przedostaniem się do ich wnętrza wilgoci oraz błota. A skoro jesteśmy przy temacie obuwia, to warto podkreślić, że powinno być ono dostosowane do chodzenia po górach. Przede wszystkim powinno mieć wyższą cholewkę, stabilizującą kostkę i być solidnie wykonane oraz wygodne. Ruszając w góry jesienną porą, trzeba pamiętać o tym, że dość szybko zapada zmierzch. Dlatego jeśli planujemy długą wędrówkę, to powinniśmy wyruszyć na szlak skoro świt. Nie zapomnijmy też o zabraniu ze sobą termosu z ciepłą herbatą lub kawą, która pozwoli się zagrzać i ugasić pragnienie.

Jesień w górach jest przepiękna i niezwykle klimatyczna, ale wybierając się w wyższe partie, pamiętajmy o bezpieczeństwie!