Jesień nad morzem – co można robić w nadmorskim kurorcie, kiedy minie czas na plażowanie?

Szum morza i piasek pod stopami, to dla wielu najlepsza z możliwych forma odpoczynku i relaksu. W okresie wakacyjnym nad Bałtyk ściągają prawdziwe tłumy turystów – zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Stąd też osoby, które mieszkają w dużych miastach i hałas oraz gwar jest ich codziennością, stronią raczej od przyjazdu nad morze w miesiącach takich, jak lipiec i sierpień. Zdecydowanie preferują nadbałtycki urlop we wrześniu lub październiku. Co wówczas robić, skoro słońce nie jest już tak intensywne, żeby móc wygrzewać się na plaży? 

jesień nad morzem

Z pogodą jest jak z loterią. Jeżeli wybierzemy się nad morze wczesną jesienią, czyli jeszcze we wrześniu, może się zdarzyć, że przywita nas piękne słońce i na tyle wysokie temperatury, że będzie można wziąć kocyk i poleżeć na plaży, wdychając jod, choć raczej nie w stroju kąpielowym, a w nieco bardziej zabudowanym okryciu. A jeśli wspomniano o jodzie, to warto podkreślić, że jego największe ilości są właśnie jesienią. Tym samym będąc na plaży, powinniśmy nie tylko chłonąć piękne widoki, ale też oddychać pełną piersią. Wracając do pogody, pakując walizkę trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, parasol i ogólnie rzecz biorąc, ciepłą odzież, która umożliwi komfortowe zwiedzanie kurortu w jesiennych, dość niskich temperaturach. 

Spacery brzegiem morza i wyprawy do lasu

Zamiast biernego wypoczynku wolisz aktywność i bycie w ciągłym ruchu? W takim razie jesień to doskonała pora roku, żebyś wybrał się nad Bałtyk. Na pewno podstawową atrakcją będą spacery po plaży. Mając dobrą kondycję, można nawet wybrać się do pobliskiej miejscowości, żeby zwiedzić kurort, który znajduje się o rzut kamieniem od naszego zakwaterowania. Fani joggingu zapewne nie odmówią sobie przyjemności, jaką jest bieganie po plaży o świcie, przy szumie fal i odgłosach mew. Kolejną atrakcją są wycieczki do lasu, które to znajdują się w wielu nadmorskich kurortach. Dodatkową frajdą będzie zbieranie grzybów, których jesienną porą jest zazwyczaj prawdziwy wysyp... Wybierając się nad morze z dziećmi, nie możemy odmówić im rozrywki, jaką jest budowanie zamków i innych budowli z piasku. Podczas gdy maluchy będą wykazywały się swoją kreatywnością, my możemy usiąść na kocu z książką i ulubioną kawą, rozkoszując się przy tym pięknymi widokami. 

Zwiedzanie – pieszo lub na rowerze

Nadmorskie miejscowości pełne są rozmaitych atrakcji, które powstały z myślą o turystach. Już przed wyjazdem można poszukać atrakcji, wpisujących się w kręg naszych zainteresowań i stworzyć listę miejsc, w które obowiązkowo chcemy dotrzeć. A żeby to zrobić, mamy do wyboru piesze wędrówki lub wycieczki rowerowe. Nad Bałtykiem jest mnóstwo ciekawych tras rowerowych, a także nie brakuje punktów, gdzie można wypożyczyć jednoślad. Przykładem dość popularnych miejsc są galerie figur woskowych, różnego rodzaju muzea, np. muzeum bursztynu czy muzeum sprzętu militarnego. Poza tym dla wielu interesujące mogą okazać się różne zabytki czy też aleje sław, które znajdują się już nie tylko w Międzyzdrojach, ale też w kilku innych kurortach postanowiono upamiętnić gwiazdy szklanego ekranu i sportu. Jeśli nie ma sztormu, warto też rozważyć rejs po Bałtyku, a później pyszną kolację w nadmorskiej restauracji z rybą w roli głównej. 

jesień nad morzem

Jeśli wybierzemy się nad Bałtyk w drugiej połowie października lub w listopadzie, to bardzo prawdopodobne jest to, że trafimy na sztorm. Takie wzburzone morze robi ogromne wrażenie i pozwala sobie uzmysłowić, jak potężny jest to żywioł. Podczas sztormu na plażę wyrzucane są muszelki oraz bursztyn. A zatem jeśli mamy dobry wzrok i cierpliwość, to być może nam się poszczęści i przywieziemy do domu pamiątkę w postaci znalezionego kawałeczka bursztynu. 

Zakwaterowanie pełne luksusów 

Jesienią dni są już znacznie krótsze niż latem, przez co turyści zazwyczaj więcej czasu spędzają w miejscu zakwaterowania. Dlatego też szukając noclegu, warto pokusić się o hotel lub pensjonat, czyli miejsca o wyższym standardzie. Tym bardziej, że poza sezonem ceny są dużo niższe i możemy sobie pozwolić na luksus, na który niekoniecznie byłoby nas stać w szczycie sezonu. Szukając zakwaterowania poprzez stronę e-nocleg.pl znajdziemy mnóstwo świetnych ofert w przystępnych cenach. To, na co warto zwrócić uwagę, to czy w cenę jest wliczone wyżywienie. Kiedy za oknem pada deszcz lub jest po prostu zimno, to dużym komfortem jest możliwość zjedzenia śniadania w miejscu, w którym postanowiliśmy się zatrzymać, bez wychodzenia i szukania czegoś na zewnątrz. Poza tym, bardzo fajną opcją na spędzanie jesiennych wieczorów jest wygrzewanie się w jacuzzi czy saunie lub relaksacyjny masaż. Jeżeli marzy nam się taki relaks podczas wypoczynku nad morzem, to powinniśmy szukać ośrodków, które posiadają SPA lub MINI SPA. Gwarantujemy, że takie wczasy będą niezapomniane i równie udane jak te, podczas których żar leje się z nieba. Już dziś sprawdź nocleg nad morzem na e-nocleg.pl.

Masz kilka dni urlopu i nie wiesz, gdzie się wybrać? Odkryj nadbałtyckie kurorty skąpane jesiennymi liśćmi i przeżyj cudowny czas, po brzegi wypełniony atrakcjami! Wypoczynku nad morzem nie trzeba planować wyłącznie na lato! Kto był, ten wie, że jesienią jest inaczej, ale równie pięknie, klimatycznie i wspaniale!