Jakie sporty wodne można uprawiać nad Bałtykiem?

Jakie sporty wodne można uprawiać nad Bałtykiem?

Nie da się ukryć, że wraz z końcem roku szkolnego zaczynają się utęsknione wakacje, a więc lipiec i sierpień to tak naprawdę główny czas odpoczynku miliona Polaków. W tych miesiącach pogoda jest praktycznie zapewniona, a jeśli chodzi o Polskę, to te dwa miesiące są najkorzystniejsze w całym roku, aby zaplanować rodzinny wyjazd nad Bałtyk. Poza odpoczywaniem, opalaniem, spacerowaniem brzegiem morza, turyści coraz częściej próbują zakosztować trochę rozrywki, a także rywalizacji w postaci sportów wodnych. 

Najpopularniejsze sporty wodne

Hel

Hel to tak naprawdę zagłębie, gdzie uprawiać możemy prawie każdy sport wodny. Obecnie najsłynniejszą aktywnością nad Bałtykiem wydaje się być kitesurfing, który z roku na rok cieszy się jeszcze większą popularnością. Tłumacząc z języka angielskiego, kitesurfing oznacza surfowanie po wodzie na desce, przy użyciu latawca. Powszechnie uznawany jest jako jeden z najbardziej wymagających sportów wodnych, a na samym początku jego powstania zaliczany był do ekstremalnych aktywności, do której niezbędny jest profesjonalny sprzęt, natomiast nauka odbywa się tylko i wyłącznie przy asyście instruktora. Jeśli chodzi o kitesurfing, to wiek nie jest żadnym kryterium, jak przy większości aktywności liczy się sprawność fizyczna i kondycja. Cenowo to koszt około 200-300zł za 1h zajęć. W cenie oczywiście znajduje się ekwiwalent niezbędny do surfowania, przedmioty ochrony ciała, jak np. kask, pianka i oczywiście nauka w tym czasie przez wykwalifikowanego instruktora.

Zatoka Pucka

Zatoka Pucka szczególnie nastawiona jest na windserfurerów, którzy pragną dalej szlifować swoje umiejętności, lub dla osób, które marzą o zasmakowaniu przygody na desce na fali. Żeglarstwo deskowe, gdyż tak potocznie również mówi się na tę wodną aktywność, to nawet konkurencja olimpijska, która jest rozgrywana od 1984 roku, więc jeśli ktoś ma duże aspiracje, może podejść nie tylko do tej aktywności fizycznej jako rozrywki, ale jako rywalizacji.  W większości sportów wodnych instruktor komunikuje się z kursantem za pomocą krótkofalówki, jeśli ten opanował już podstawy i próbuje swoich sił na wodzie. Bardzo pomocna jest także asekuracja osób początkujących z motorówki, co daje ogromne poczucie bezpieczeństwa dla „świeżaków”, którzy stawiają pierwsze kroki w tej dyscyplinie sportowej. 

Inne propozycje sportów wodnych

Pływanie

Poza powyższymi propozycjami sportów wodnych można uprawiać też coś podstawowego i o wiele prostszego, jak po prostu klasyczne pływanie w wodzie. Wówczas tak naprawdę najważniejsze jest przygotowanie przed sezonem lub skorzystanie z usług instruktora pływania na miejscu. Ze względu na zmienny klimat w Polsce należy szczególnie zwracać uwagę na flagi, które codziennie wywieszają ratownicy wodni pilnujący wybrzeża, gdyż ze względu na duże prądy i wiatry, nie zawsze można korzystać z kąpieli morskich. W przypadku pływania bardzo ważne jest zachowanie rozsądku i zasad bezpieczeństwa, gdyż woda to jeden z żywiołów, który jest niestety niebezpieczny.

Żeglarstwo

Bardzo pasjonującym sportem, który nie wymaga tak dużej aktywności fizycznej, jest żeglarstwo. Natomiast do jego uprawiania niezbędny jest patent żeglarski, który należy zdać na kursie na żeglarza jachtowego. Szkolenie takie można zrobić w niemalże całej Polsce nad większymi jeziorami, a ponadto w szczególności na Mazurach, gdzie jest kraina jezior. Osoba posiadająca patent żeglarski morze wypływać w ciągu dnia do 2 mil morskich od brzegu. Osoby, które chciały by się wybrać dalej niż wyżej wymiona odległość, muszą przejść szkolenie wyższego stopnia na żeglarza morskiego. 

Stand Up Paddle

Kolejnym sportem wodnym, mało jeszcze tak naprawdę popularnym, jest Stand Up Paddle, potocznie w skrócie SUP, czyli pływanie na desce, którą należy uprzednio napompować. Przemieszczanie na powierzchni wody odbywa się za pomocą wiosłowania, do którego przeznaczony jest specjalny pagaj. Jak dotąd sport ten nie posiada polskiej nazwy czy odpowiednika, dlatego dla wielu stanowi nieznaną przygodę. Na SUP’ie można stać, klęczeć, siedzieć, w zależności od tego, co sprawia nam największą przyjemność. Jest to bardzo spokojny sport, który wymaga wspaniałej równowagi i mocnych ramion do wiosłowania, jeśli planuje się dłuższe trasy. 

Każdy z wyżej wymienionych sportów wymaga posiadania innego sprzętu i ma inną specyfikację. W większości tych sportów wodnych jest potrzeba posiadania silnych ramion, ale wszystko można wyćwiczyć systematyczną pracą. Korzystanie z usług instruktorów w tych dziedzinach sportowych, poza SUP’em wydaje się konieczne i rozsądne. Podczas uprawiania sportów wodnych nad Bałtykiem należy pamiętać o nawodnieniu organizmu, ochronie głowy nie tylko przed urazami, ale także przed słońcem. Konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem ochronnym, który nie oznacza, że człowiek się nie opali, tylko że jego skóra będzie chroniona przed promieniowaniami UVA lub UVB.

Dzięki zachowaniu zasad bezpieczeństwa wakacje mogą być w pełni bezpieczne i pozostać miłym wspomnieniem na lata.