Jak uniknąć tłumów podczas zwiedzania turystycznych atrakcji?

Masz już dość natłoku codziennych obowiązków? Marzysz o chwili odpoczynku, z dala od problemów, hałasu i wielkomiejskiego pędu? W dodatku pogoda sprzyja podejmowaniu aktywności na świeżym powietrzu? To idealny moment, żeby skorzystać z urlopu i zaplanować dostosowany do swoich potrzeb, pełen niezapomnianych atrakcji wyjazd. Chociaż nie istnieje przepis na idealne wakacje, to jest wiele kwestii, które warto wziąć pod uwagę, żeby przeżyć wspaniałą wakacyjną przygodę, pozostającą miłym wspomnieniem przez lata. Z drugą połówką? Z rodziną? A może ze znajomymi? Niezależnie od tego, z kim spędzasz urlop, dowiedz się, jak uniknąć tłumów podczas wakacyjnego zwiedzania.

jak uniknąć tłumów podczas zwiedzania

W sezonie czy poza sezonem?

W Polsce, jak i innych krajach, istnieje czas, kiedy liczba podróżujących wzrasta. Bez wątpienia spowodowane jest to pogodą, okresem urlopowym w przypadku dorosłych czy organizacją roku szkolnego w przypadku dzieci. Nie tylko liczba planowanych wyjazdów wraz z rozpoczęciem wiosny idzie w górę, by osiągnąć swój kulminacyjny punkt w lipcu i w sierpniu, lecz dodatkowo w kalendarzu jest sporo tzw. długich weekendów, które osoby zainteresowane odbyciem podróży chętnie wykorzystują. Jeżeli nie lubisz zatłoczonych miejsc, tłumów na plaży czy na górskich szlakach, kolejek przed różnego rodzaju turystycznymi atrakcjami, podróżuj poza sezonem. Opłaci się to również pod względem finansowym. Zwykle obiekty noclegowe, restauracje, bary i puby obniżają ceny swoich usług poza miesiącami letnimi. Co więcej, prościej znaleźć wówczas wolne miejsce zakwaterowania w dogodnej lokalizacji. 

A jeśli w sezonie?

Jak wiadomo, nie każdy może pozwolić sobie na podróżowanie poza sezonem. Często spowodowane jest to narzuconym odgórnie terminem urlopu lub też obowiązkami szkolnymi dzieci. Rodzice nie chcą zazwyczaj, by ich pociechy opuszczały lekcje, również te odbywające się przed zakończeniem roku. Uroczystość wręczenia świadectwa też jest dla dzieci ważnym wydarzeniem, więc po prostu szkoda na nią nie przyjść. Jak w takim wypadku zorganizować wakacyjny wyjazd, unikając tłumów turystów? Otóż w tym celu warto wybrać mniej popularną destynację. Poza znanymi kurortami istnieje wiele miejscowości, które chętnie goszczą odwiedzających. Co więcej, wbrew pozorom, zapewniają one zarówno dorosłym, jak i dzieciom mnóstwo atrakcji! Taki wakacyjny azyl znaleźć można nad morzem, w górach, nad jeziorem czy w gospodarstwie agroturystycznym. Dużym zainteresowaniem wśród turystów poszukujących ciszy i spokoju cieszy się ostatnio wynajmowanie jachtów na Mazurach. To idealny sposób na odpoczynek w otoczeniu dzikiej natury i przepięknych krajobrazów.

Jak ustalić termin wyjazdu?

Jeżeli nie ogranicza Cię kalendarz i szukasz dowolnego terminu, w którym możesz liczyć na to, że unikniesz tłumów turystów, to istnieje kilka porad, kiedy zorganizować wyjazd. Na początku warto zastanowić się, w jakich dniach ruch turystyczny również poza sezonem jest wysoki. Bez wątpienia ma to miejsce przy okazji świąt ustawowo wolnych od pracy oraz w ich okolicach. Jeśli więc masz ochotę na wyjazd w maju, najlepiej zaplanuj go na tydzień po majowych świętach. Zapewne większość osób wyruszyła na wakacje podczas nich, więc kilka dni później w popularnych kurortach powinno być już spokojniej. Natomiast w przypadku, gdy masz zamiar zorganizować krótki wyjazd, unikaj weekendów. Szczególnie w znanych miejscowościach turystycznych nie brak turystów weekendowych, którzy wraz z rozpoczęciem się kolejnego tygodnia wracają do pracy.

Jak odkryć mniej oblegane przez turystów kierunki?

jak uniknąć tłumów podczas zwiedzania

W dzisiejszych czasach znalezienie interesujących do zwiedzania miejsc nie stanowi problemu dzięki rozwojowi internetu. Zwykle to tam hotele, hostele czy domy gościnne prowadzone przez prywatnego właściciela ogłaszają się i tym samym przyciągają odwiedzających. W turystyce sporo się dzieje również dzięki mediom społecznościowym, blogom czy portalom umożliwiającym znalezienie i zarezerwowanie odpowiednich dla siebie noclegów. To wszystko sprawia, że nietrudno dotrzeć do miejsc, które nie są jeszcze do końca odkryte − a co za tym idzie, nie tak bardzo oblegane przez turystów. Ponadto, chcąc zwiedzić słynne atrakcje, warto znaleźć sobie dobrą bazę wypadową. Jeśli posiadasz samochód i to nim masz zamiar wyruszyć na wakacje, postaw na noclegi w spokojniejszej okolicy (na przykład w wioskach zlokalizowanych pod słynnym kurortem). To pozwoli Ci na co dzień delektować się ciszą, a kiedy zapragniesz skorzystać z popularnych atrakcji, możesz wybrać się tam na krótką wycieczkę.

Szczególnie osoby, które mieszkają w dużych miastach, chcą podczas urlopu uciec od nieustannego pędu i hałasu, żeby móc po prostu wypocząć. Nie każdy wie, jak zorganizować wakacje tak, by uniknąć tłumów podczas zwiedzana turystycznych atrakcji. Choć nie ma na to stuprocentowo skutecznej recepty, to warto skorzystać z wymienionych powyżej porad, które ułatwią zaplanowanie spokojnych, harmonijnych i relaksujących wakacji. Z tymi wskazówkami już dziś zaplanuj przyszły urlop! A najlepszy nocleg znajdziesz na e-nocleg.pl.