Idealny czas na zwiedzanie miast i zabytków – kiedy?

Na mapie Polski znajduje się całe mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć, aby zachwycić się ich pięknem. I często są to atrakcje, za które nie trzeba płacić ani złotówki. Mowa chociażby o rynkach z odrestaurowanymi budynkami, ratuszach czy fontannach, przy których można usiąść, aby popodziwiać okolice. Ponadto w polskich miastach jest dużo zabytków i miejsc bardzo interesujących pod względem historycznym. Kiedy najlepiej zaplanować wycieczkę, żeby można było zaliczyć ją do tych w pełni udanych? I czy można określić idealny czas na zwiedzanie? 

jesienne podróże

Planując zwiedzanie i odkrywanie ciekawych miejsc, większości z nas zależy na tym, żeby dopisała pogoda. Choć tak naprawdę jest jeszcze szereg innych czynników, które warto wziąć pod uwagę. W tym artykule wymienimy najważniejsze kwestie, dzięki którym będziemy mieli szansę wstrzelić się w ten idealny czas na zwiedzanie. Ale prawda jest taka, że ilu ludzi, tyle upodobań i dla każdego z nas co innego może być ważne. Jedni uwielbiają spacerować w upalne dni i nie przeszkadzają im tłumy turystów, a inni preferują jesienny chłód oraz spokój – kiedy na ulicach mija się tylko garstkę osób. 

Najlepsza pogoda na zwiedzanie

Chyba każdy zgodzi się z tym, że podczas zwiedzania starówek i innych miejsc znajdujących się na świeżym powietrzu kluczowe jest to, aby nie padało. Tym samym najlepszym okresem na wycieczki mające na celu zwiedzanie jest lato, a konkretnie miesiące od maja aż do września. Bowiem wówczas opady występują rzadko, przy czym najmniejsze szanse na deszcz są późną wiosną, czyli na przełomie maja i czerwca. Później opadów może być nieco więcej, ale za to panują bardzo przyjemne temperatury – w najgorszym razie oscylujące w okolicach dwudziestu stopni Celsjusza. Jeżeli nie lubimy upałów, które mogą powodować szybsze zmęczenie i brak sił na zwiedzanie, to lepiej nie planować urlopu lub weekendowego wyjazdu w sierpniu, bo właśnie w tym miesiącu notuje się zazwyczaj najwyższe temperatury. 

Zalety wycieczek poza sezonem

Nie lubisz tłoków, korków i kolejek do kas biletowych? W takim razie zrezygnuj z wojaży w okresie wakacyjnym. Wraz z zakończeniem roku szkolnego zaczyna się czas urlopów i wakacyjnych wyjazdów. Dlatego jeśli chcemy uniknąć tłumów, powinniśmy zwiedzać miasta i zabytki w innych miesiącach niż lipiec i sierpień. W maju, czerwcu, a czasami także we wrześniu temperatury są bardzo przyjemne, a turystów jest wszędzie nieporównywalnie mniej niż w wakacje... Ale mniej ludzi, to nie jedyny plus wyjazdów poza sezonem. Kolejną zaletą są niższe ceny i większy wybór. Nawet jeśli zdecydujemy się na spontaniczny wyjazd, to bez problemu w kilka chwil zarezerwujemy nocleg i to na dodatek w atrakcyjnej cenie. A te potrafią być znacznie niższe niż w wakacje. Tym samym możemy zaoszczędzić lub zdecydować się na apartament czy hotel ze SPA, na pobyt w którym nie byłoby nas stać, gdybyśmy chcieli odwiedzić dane miasto w sierpniu. Szukając zakwaterowania, polecamy odwiedzić stronę e-nocleg.pl, na której szybko i sprawne można znaleźć interesujące oferty, a następnie zarezerwować wybrany pokój lub apartament.

jesienne podróże

Poza tym, zwiedzając miasta i zabytki poza sezonem, z pewnością docenimy to, że kiedy poczujemy głód, nie będziemy musieli z pustym żołądkiem chodzić od jednej restauracji do drugiej w poszukiwaniu wolnego stolika, bo tych nawet w wyjątkowo atrakcyjnym mieście pod względem turystycznym jest wówczas mnóstwo. W miesiącach, kiedy jest ciepło, czyli od maja do września, odbywa się większość imprez plenerowych, dni miast czy festiwali, którym towarzyszą koncerty gwiazd. To może stanowić dodatkową atrakcję, z którą wiąże się moc wrażeń. Z kolei przykładem wydarzenia, które zainteresuje wszystkich miłośników historii, jest rokrocznie organizowany w Biskupinie festiwal historyczno-archeologiczny, będący największym tego typu festiwalem w Europie. 

Idealny czas na zwiedzanie? Biorąc pod uwagę zarówno pogodę, jak i ceny oraz zainteresowanie atrakcjami, to najlepiej zdecydować się na wyruszenie w Polskę późną wiosną lub we wrześniu. Wtedy unikniemy tłumów i będziemy mogli podziwiać uroki naszego pięknego kraju w komfortowych warunkach.