Co zobaczyć w Krakowie

Wybierasz się do stolicy małopolski i szukasz listy najciekawszych atrakcji turystycznych oraz magicznych miejsc, które koniecznie powinieneś zobaczyć? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszą propozycją zwiedzania klimatycznego i pełnego niespodzianek miasta, jakim jest Kraków. Udanej wycieczki! Jeśli planujesz wyjazd do Krakowa, spójrz na naszą ofertę Kraków noclegi. Znajdziesz tu tanie zakwaterowanie bezpośrednio od właściciela!

co zobaczyć w krakowie

Kraków w pigułce

Wzgórze Wawelskie, Kościół Mariacki, brukowane ulice i zakamarki Starego Miasta, Barbakan, Rynek Główny, Planty Krakowskie, Kazimierz, Sukiennice czy Kopiec Kościuszki – tych miejsc z pewnością nie możesz ominąć podczas pierwszej wizyty w tym uroczym mieście. Mając więcej czasu na zwiedzanie warto również zapoznać się z okolicami Krakowa – Ojcowski Park Narodowy, Dolinki Krakowskie, Oświęcim, Kopalnia Soli w Wieliczce czy Energylandia w Zatorze. W Krakowie i okolicach z pewnością nie ma miejsca na nudę!

Stare miasto na liście UNESCO

Urocze brukowane uliczki, klimatyczne kawiarnie i restauracje, zabytki, historia – Stare Miasto w Krakowie to obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Centrum stanowi Rynek Główny, obok niego znajdują się Sukiennice, Kościół Mariacki oraz pomnik Adama Mickiewicza. Następnie warto przejść się ulicą Floriańską oraz Grodzką, które stanowią Trakt Królewski, zobaczyć gotycki Barbakan oraz Bramę Floriańską, udać się na Wzgórze Wawelskie oraz odpocząć w parku, który otacza Stare Miasto – Plantach Krakowskich. Kraków oprócz Rynku Głównego posiada również Mały Rynek z zabytkowymi kamieniczkami – jest to miejsce, w którym odbywają się jarmarki oraz różne wydarzenia. Zamek Królewski na Wawelu to siedziba królów oraz miejsce wielu koronacji. Jest on udostępniony dla zwiedzających, z pewnością więc powinien się tam udać każdy, nie tylko miłośnik historii. Oprócz Zamku warto również zwrócić uwagę na słynny Dzwon Zygmunta, odwiedzić Katedrę Wawelską z Grobami Królewskimi, a także zapoznać się ze znaną atrakcję jaką jest Smocza Jama i słynny krakowski Smok Wawelski. Kończąc zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego znajdziesz się na Bulwarach Wiślańskich – jest to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku oraz spotkań zarówno turystów, jak i mieszkańców. Barki w formie kawiarni czy restauracji, rejsy po Wiśle, deptak, ścieżka rowerowa, a także tereny zielone – to miejsce zarówno na odpoczynek, jak i podziwianie pięknej panoramy Krakowa. Po tej intensywnej części warto skierować swoje kroki w stronę Kazimierza, który również wpisany został na listę UNESCO.

kraków atrakcje

Kazimierz – dzielnica Żydowska

Kolejnym wyjątkowym miejscem na mapie Krakowa jest Kazimierz – dzielnica, w której przenika kultura żydowska i chrześcijańska. Synagogi, cmentarze żydowskie, zabytkowe kamieniczki, murale oraz liczne restauracje i kawiarnie. Najwięcej zabytków kultury żydowskiej oraz miejsce, w którym z pewnością poczujesz klimat tej dzielnicy jest ulica Szeroka – koniecznie więc zapisz ją na swojej liście zwiedzania!

Kopiec Kościuszki – panorama Krakowa

Znajdujący się w zachodniej części Krakowa Kopiec Kościuszki to jeden z pięciu kopców krakowski, który z pewnością warto zdobyć – z jego szczytu rozpościera się widok na cały Kraków. Przed zwiedzaniem zapoznaj się z aktualnymi godzinami otwarcia oraz cennikiem.