Co warto zwiedzić w Trójmieście?

Trójmiasto, jak sama nazwa nam wskazuje, składa się z 3 miejscowości, a są to: Gdańsk, Gdynia i Sopot. Jego lokalizację na mapie Polski odnajdziemy na północy, dokładnie nad Zatoką Gdańską oraz Zatoką Pucką w województwie pomorskim. Każda z tych miejscowości posiada inne atrakcje do zaoferowania i zwiedzenia, także w zależności od tego, czy podróżujemy z dziećmi, czy bez nich, warto zaplanować na wyjazd odpowiednie atrakcje. 

Zwiedzanie Gdańska

Gdańsk wraz ze swoją architekturą i infrastrukturą zabytkową zachwyca niejednego turystę. Jednym ze „smaczków” do zwiedzenia jest Kościół Mariacki w tym mieście, który jest największym ceglanym kościołem na świecie, a jego powierzchnia wynosi 5 tysięcy m3. Zachował on prawie całkowicie gotycką architekturę. Zwiedzając wnętrze tej budowy sakralnej, możemy nacieszyć oko niejednym dziełem wybitnych artystów. 

Następnie jest słynna fontanna Neptuna, która stała się niemalże znakiem rozpoznawalnym Gdańska i prawie każdy turysta pragnie zrobić sobie zdjęcie na tle tego posągu. Ponadto stając w określonym miejscu w Gdańsku, o którym z reguły wiedzą i mówią tylko przewodnicy tego miasta, można zobaczyć równocześnie trzy figury Neptuna, które umieszczone są na budynkach. 

Kolejnym charakterystycznym miejscem jest Droga Królewska w Gdańsku, której nazwa pochodzenie wzięła z tego, iż ulicę zamieszkiwali wpływowi i bogaci mieszkańcy, a dowodem na to są kunsztowne kamienice, zachowane do dzisiejszych czasów. Droga ta jest szeroka, z licznymi restauracjami i kawiarniami, gdzie można odetchnąć przy apetycznym posiłku czy krzepiącej przekąsce przed dalszą podróżą. Często na tym odcinku zlokalizowane są liczne wózki, na których sprzedaje się pamiątki czy pocztówki. 

Port Gdański to kolejne przepiękne miejsce, przede wszystkim do spacerowania w obecności bryzy morskiej. W zatoce można znaleźć wiele ekskluzywnych jachtów, szczególnie wtedy, kiedy odbywają się targi jachtów.

Co zobaczyć w Gdyni

Bardzo często na myśl o Gdyni pierwsze, co się nasuwa, to Akwarium Gdyńskie, zwane Oceanarium, zlokalizowane w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego. Obecnie zmodernizowany i odnowiony budynek oferuje podróż przez siedem sal tematycznych. Zapierające dech w piersiach okazy pływające między innymi na rafie koralowej sprawiają, że jest to atrakcja nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych, którzy mogą nacieszyć oko bliską obecnością trudno dostępnymi rybami. 

Po wyjściu z Oceanarium w bliskiej odległości znajduje się Skwer Kościuszki, z charakterystyczną fontanną, która podobnie jak Neptun w Gdańsku, stała się wizytówką Gdyni. Nieco dalej znajduje się Muzeum Morskie, czyli Dar Pomorza, bo któż nie słyszał o tym słynnym okręcie? Ten trójmasztowy żaglowiec wykorzystywany był w Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa dla studentów Szkoły Morskiej w tym mieście. Obecnie znajduje się tam muzeum, które oprócz ekspozycji stałych posiada także wystawy tymczasowe.

W Gdyni zlokalizowane jest też słynne Centrum Nauki Eksperyment, które powstało na dużej hali, w rodzaju targowej, co daje ogromną przestrzeń i możliwość wspaniałej zabawy dla całej rodziny. Poza zagadkami, rebusami, doświadczeniami można przeszkolić się z pierwszej pomocy, co jest cennym atutem tego miejsca.

Sopot - atrakcje turystyczne

Ostatnie miasto w Trójmieście to Sopot. Pierwsza myśl na samą nazwę tego kurort – molo, czyli można powiedzieć słowo klucz. Tak, Sopot posiada najdłuższe molo w Europie, gdyż wynosi ono ponad 511 metrów długości. Warto wiedzieć, że wejście na nie jest płatne, i w celu uniknięcia ogromnych kolejek do kas, można nabyć bilety on-line. Oprócz przecudnych widoków, uczucia bryzy morskiej na twarzy, śpiewu mew, okazuje się, że taki spacer przynosi ogromne korzyści zdrowotne dla organizmu, gdyż stężenie jodu wzrasta wraz z wyprawą w głąb morza. 

Zaraz tuż obok molo znajduje się jeden z najbardziej prestiżowych hoteli – Grand Hotel. To właśnie tu realizowane były sceny ze słynnego polskiego filmu: „Tylko mnie kochaj” z 2006 roku. Prywatna plaża należąca do tego miejsca, sąsiedztwo molo, kasyna, blisko do centrum miasta, na wyposażeniu hotelu spa, sprawiają, że ten pięciogwiazdkowy hotel ma prawo wysoko się cenić. Wiele osób przyjeżdża tu z czystej ciekawości poza sezonem, kiedy ceny nie są jeszcze tak wysokie, a mimo wszystko pragną zaczerpnąć luksusu i sami sprawdzić, co jest takiego magicznego w tym miejscu.

Nie sposób być w Sopocie i nie zwiedzić centralnej i najbardziej charakterystycznej ulicy o nazwie: Bohaterów Monte Cassino, potocznie mówiąc – Monciak. To właśnie tu w sezonie wakacyjnym można spotkać najwięcej znanych osobistości zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Gwar i przepych kawiarni, restauracji, sklepów itp. sprawiają, że życie tętni tu cały dzień, a także i w nocy. Krzywy domek również znajduje się na tym bulwarze i naprawdę warto zobaczyć ten ciekawy i niepowtarzalny obiekt architektoniczny. 

Ostatni już z najbardziej charakterystycznych obiektów w Sopocie, to Opera Leśna, która kilka lat temu przeszła modernizację. Obecnie odbywają się na niej głównie festiwale muzyczne i kabaretowe. 

Szukasz noclegu w Trójmieście? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki i zarezerwuj nocleg już teraz!