Bon turystyczny - co muszę wiedzieć?

Bon turystyczny powstał jako forma wsparcia dla turystyki w okresie pandemii COVID-19, a także jako pomoc dla rodzin z dziećmi pragnących udać się na wakacyjny wyjazd. Zakłada on kwotę w wysokości 500 zł przysługującą na każde dziecko do 18 r. życia oraz kwotę w wysokości 1000 zł na każde dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Bon turystyczny posiada ważność do dnia 31 marca 2022 r. (włącznie), co oznacza, że zobowiązuje do wykorzystania go, na przykład przy rezerwacji noclegów, do tej daty, natomiast wówczas sam wyjazd zrealizowany może być  w późniejszym terminie.

bon turystyczny - jak złożyć wniosek

Bon turystyczny – jak złożyć wniosek?

Aby otrzymać bon turystyczny, wymagane jest złożenie odpowiedniego wniosku na stronie internetowej ZUS PUE, gdzie niezbędne jest posiadanie internetowego konta. Nie istnieje możliwość składania wniosków papierowych. W celu założenia konta wystarczy skorzystać z Profilu Zaufanego lub bankowości internetowej. Następnie strona przeprowadzi zainteresowanego przez kolejne kroki składania wniosku. Bon turystyczny to tak naprawdę 16-cyfrowy kod, który umożliwia dokonanie płatności za konkretną formę turystyki, wybraną przez osobę nim dysponującą. Jest on generowany po zaznaczeniu opcji „Aktywuj bon”. Bon turystyczny można także otrzymać poprzez bank. Zależnie od tego, z usług którego banku się korzysta, proces czasami nieco się różni. Niektóre banki zapewniają możliwość aktywowania profilu ZUS PUE tylko przez Profil Zaufany, inne nie zapewniają jej w ogóle. W związku z tym warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym banku. W przypadku problemów z wygenerowaniem bonu, można skorzystać ze specjalnej infolinii lub kontaktować się ze specjalistą mailowo przez stronę ZUS. Już po otrzymaniu bonu, pozostaje tylko z niego skorzystać.

Bon turystyczny – komu przysługuje?

W Polsce jest dużo wielodzietnych rodzin, które korzystają z programów zapewniających im pomoc finansową. Jeden z nich to program „Rodzina 500+”, mający na celu wspieranie rodzin z dziećmi. Według niego na każde dziecko do 18 r. życia przysługuje comiesięczne świadczenie pieniężne w wysokości 500 zł. Jeżeli dana rodzina korzysta z tego programu lub z dodatku wychowawczego, ma prawo skorzystać także z bonu turystycznego. Jest to dofinansowanie przeznaczone na zorganizowanie dzieciom wakacyjnego wyjazdu. Wartość przysługująca na każde dziecko do 18 r. życia to 500 zł. Wartość przysługująca natomiast na każde dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności to 1000 zł, czyli podwojona kwota. Bon turystyczny to szansa dla rodziców na zorganizowanie niezapomnianych rodzinnych wakacji i opłacenie ich częściowo z przysługujących w ramach niego funduszy. W przypadku wielodzietnych rodzin, łączna suma otrzymanego świadczenia zwiększa się. Mimo wszystko niezależnie od tego, czy dana rodzina posiada tylko jedno dziecko czy więcej, ma pełne prawo do skorzystania z bonu turystycznego.

Bon turystyczny – gdzie wykorzystać?

Bon turystyczny ma za zadanie wspieranie polskich rodzin, jak również polskiej turystyki. Istnieje wiele miejsc, gdzie można go wykorzystać. Oczywiście, są to wszelkiego rodzaju formy zakwaterowania. Przed zarezerwowaniem noclegów warto więc zorientować się, czy w danym hotelu, pensjonacie lub innym ośrodku turystycznym, honorowany jest bon turystyczny. Aby ułatwić rodzicom wybór zakwaterowania, wiele wyszukiwarek internetowych wprowadziło dodatkowy filtr, umożliwiający znalezienie tylko tych obiektów, które zapewniają możliwość dopłacenia za rezerwację bonem. Ponadto, można nim opłacać także wiele wakacyjnych atrakcji. Bon turystyczny jest chętnie wykorzystywany w muzeach, basenach, parkach rozrywki oraz wielu innych. Przez zaplanowaniem wyjazdu warto zapoznać się z listą obiektów w konkretnej lokalizacji, które honoruje tę formę płatności. Najważniejsze, żeby pamiętać tylko o uprzednim aktywowaniu bonu.

bon turystyczny - morze czy góry

Bon turystyczny – morze czy góry?

Wielu rodziców, planujących urlop z dziećmi, zastanawia się nad wyborem odpowiedniego kierunku na wakacje. Niektórzy preferują tętniące życiem miasta, inni spokojną okolicę wsi. Dla jeszcze innych najważniejsze są zapierające dech w piersi widoki i chęć pokazania swoim dzieciom niesamowitej siły natury. Dużą popularnością w ostatnich czasach cieszą się rodzinne wyjazdy nad morze, jak również w góry. Morze to dobre rozwiązanie dla fanów pływania, plażowania czy spacerowania. Góry natomiast są formą o wiele aktywniejszego wypoczynku i zapewniają cały szereg atrakcji. Nie tylko dorośli chętnie pojawiają się na górskich szlakach, coraz więcej dzieci ekscytuje się zdobywaniem kolejnych szczytów i schronisk. Góry chętnie odwiedzają turyści również zimą, ze względu na możliwość trenowania jazdy na nartach. Zainteresowanie wzbudzają także rodzinne wyjazdy w góry z okazji świąt Bożego Narodzenia. Nad morzem czy w górach, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym za wyjazd z dziećmi można dopłacić bonem turystycznym. Bez znaczenia, czy na jaką formę wypoczynku się zdecydujesz - na naszej stronie znajdziesz odpowiednie zakwaterowanie. Zakopane nocleg bon turystyczny znajdziesz korzystając z intuicyjnej wyszukiwarki ofert, gdzie możesz zaznaczyć interesujące Cię opcje. Również, jeśli zdecydujesz się na urlop nad Morzem - bez problemu znajdziesz nocleg nad morzem bon turystyczny.

Bon turystyczny to forma świadczenia dla rodzin z dziećmi, wspierająca je w zorganizowaniu rodzinnych wakacji, a także rozwijająca krajową turystykę.