Białystok - najciekawsze atrakcje turystyczne

Wybierasz się do stolicy województwa podlaskiego i zastanawiasz się co warto tam zobaczyć? Poznaj nasze propozycje - najciekawsze atrakcje Białegostoku w pigułce! A jeśli szukasz zakwaterowania i chciałbyś wynająć coś bezpośrednio od właścicieli, aby mieć możliwość negocjacji cen - sprawdź noclegi Białystok.

Białystok – Zielone Płuca Polski 

Znajdujące się nad rzeką Białą, w niedalekiej odległości od Litwy, Białorusi i Rosji, w czystym ekologicznie regionie wypełnionym walorami przyrodniczymi – Białystok to doskonałe miejsce zarówno dla miłośników natury, miasto warte odwiedzenia podczas wycieczek zagranicznych, a także przestrzeń pełna ciekawych zabytków oraz atrakcji. Dzięki swojemu położeniu miasto okrzyknięte zostało Zielonymi Płucami Polski. Bliskość granicy sprawia również, że w Białymstoku zaobserwować można przeplatanie się wielu różnych kultur, wyznań i narodowości. 

białystok - najciekawsze atrakcje

Pałac Branickich, Rynek Kościuszki oraz Ratusz – obowiązkowy punkt wycieczki!

Przenieś się do czasów epoki saskiej i poznaj jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich – Zespół pałacowo-parkowy Branickich to obowiązkowy punkt wycieczki. W jego sercu znajduje się przepiękny, barokowy pałac, który uznawany jest za wizytówkę miasta. Spacer rozpocznij od Bramy Wielkiej Gryf, następnie udaj się na dziedziniec, odwiedź Muzeum Historii Medycyny i Farmacji  oraz obejrzyj pałacowe wnętrza, które można bezpłatnie zwiedzić. W tym miejscu polecamy również spokojny spacer pałacowym ogrodem oraz zobaczenie rzeźby Psa Kawelina. Następnie kroki swe skieruj na klimatyczny, klasyczny rynek miejski z ratuszem pośrodku. Jest to dobre miejsce na odpoczynek, wypicie kawy, herbaty bądź zjedzenie regionalnych przysmaków. W gmachu Ratusza usytuowane jest Muzeum Podlaskie. Zaraz obok Rynku Kościuszki znajduje się Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia NMP – jest to najstarszy, zachowany zabytek w tym mieście.

Budynki sakralne, murale i białostockie pałace

Poza Bazyliką rekomendujemy również zwiedzić najstarszą białostocką cerkiew z wnętrzem bizantyjskim oraz relikwiami św. Gabriela – Sobór św. Mikołaja, a także rzymskokatolicką Bazylikę św. Rocha oraz Stary Kościół Farny. Polecamy także zobaczyć odnowioną synagogę Piaskower. Białystok to również miejsce dla wszystkich miłośników murali i sztuki ulicznej. Szlak białostockich murali liczy około 4 km i spacerując nim będziesz mógł podziwiać 13 klimatycznych oraz pomysłowych malowideł. Miasto obfituje również w liczne pałace – odwiedzając więc Białystok polecamy spojrzeć na pałac Hasbacha znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic ks. Stanisława Suchowolca i Dojlidy Fabryczne oraz znajdujący się obok Pałac Lubomirskich.

białystok co zwiedzić

Park Konstytucji 3 Maja, Opera i Filharmonia

Chcąc poznać Białystok od jego zielonej strony warto udać się na spacer po Parku Konstytucji 3 Maja, który znajduje się przy Gmachu Opery i Filharmonii. Urocze oczka wodne, klimatyczne alejki, Akcent ZOO oraz Rezerwat Przyrody Las Zwierzyniecki – z pewnością powinieneś wpisać te miejsca na swoją listę podróżniczą! Wstęp do Akcent ZOO jest darmowy, a w zagrodzie można spotkać popularne w tej części Polski żubry! Ciekawą atrakcją są również ogrody znajdujące się na dachu Filharmonii Podlaskiej.