
Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko jest imponującym zabytkiem architektury militarnej i zarazem potężnym kompleksem obronnym, od wieków górującym nad miastem Kłodzko. Znajduje się w samym sercu Kotliny Kłodzkiej, w województwie dolnośląskim. Twierdza Główna położona jest w centrum miasta, na obszarze ponad 30 ha, na Górze Fortecznej - zwanej kiedyś Zamkową (369 m n.p.m.).
Historia Twierdzy Kłodzko
Historia twierdzy sięga X wieku, kiedy to na Górze Fortecznej wzniesiono drewniany gród obronny, który w XIII i XIV wieku został przekształcony w murowany zamek, siedzibę śląskiej linii Piastów. Trzy wieki później, w XVII i XVIII wieku, w odpowiedzi na rozwój technik wojennych, zamek został rozbudowany przez Habsburgów, a potem przez Prusaków, stając się z czasem nowoczesną twierdzą bastionową. W 1622 roku po bitwie na Białej Górze wojska habsburskie opanowały miasto, a panujący nad twierdzą Austriacy zastąpili średniowieczne mury kurtynami i bastionami. Wzniesiono wówczas trzy bastiony: Jabłonki, Ludmiły i Wacława, które stały się podstawą umocnień twierdzy, tworząc tzw. dzieło koronowe, osłaniające Górę Forteczną od północy i wschodu.
W 1742 roku konsekwencją pierwszej wojny śląskiej twierdza poddana została Prusakom, którzy zajęli tereny hrabstwa kłodzkiego. Czekała ją dalsza rozbudowa, gdyż włączono ją w pas systemu obrony Śląska ciągnącego się od Świdnicy po Nysę i Racibórz. W roku 1743 generał Gerhard Cornelius de Wallrave, wzięty i uznany fortyfikator, sporządził nowe projekty obronne. Po nim modernizacją twierdzy zajął się pułkownik inżynier Friedrich Christian von Wrede. W tym okresie powstał fort pomocniczy na Owczej Górze. Wraz z kolejnymi wojnami śląskimi, nasiliła się przebudowa fortecy, którą zaopatrzono w ogromny donżon. Zawierał on kilkupoziomowe kazamaty, a także 42 działobitnie, zbrojownię, magazyny żywności, piekarnię i pomieszczenia dla załogi.
Twierdza Kłodzka odegrała jeszcze ważną rolę w czasie obrony Śląska w pruskiej kampanii Napoleona (1806–1807), osiągając wówczas swój największy zasięg przestrzenny, powiększony o szańce obozu warownego. Niewiele później, bo już w roku 1867 rząd pruski zdecydował o jej rozbrojeniu, gdyż w obliczu nowej koncepcji wojen, uznano ją za przestarzałą. W drugiej połowie XIX w. przekształcono ją w magazyny i zaadoptowano na więzienie, a w czasie II wojny światowej umieszczono w niej fabrykę AEG produkującą m.in. podzespoły do niemieckich łodzi podwodnych. W latach 1940–1943 twierdza stała się również filią obozu KZ Groß-Rosen, w której przetrzymywano jeńców wojennych i dezerterów z armii niemieckiej. Urządzono w niej również ciężkie więzienie dla więźniów politycznych, oskarżonych o działania na szkodę III Rzeszy. Po wojnie opuszczona w 1960 roku została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona do zwiedzania turystom.
Zwiedzanie Fortyfikacji w Kłodzku
Obecnie twierdza dostępna jest dla turystów wraz ze sporym odcinkiem trasy podziemnej. Od roku 2006 w twierdzy działa grupa rekonstrukcyjna, odtwarzająca 47 regiment piechoty pruskiej z roku 1806. Zabytek obchodzi swoje święto - Dni Twierdzy Kłodzkiej, organizowane cyklicznie z końcem sierpnia. Stałym punktem tegoż wydarzenia jest rekonstrukcja bitwy z okresu wojen napoleońskich. Towarzyszą mu inne atrakcje: Jarmark Forteczny, Noc w Muzeum, Kino pod Gwiazdami czy coraz bardziej popularne wydarzenie rockowe: RockBastion.
W roku 2018 utworzono ścieżkę historyczną. Z kolei w 2022 odkryto pod twierdzą sieć nieznanych dotąd, XVIII-wiecznych chodników kontrminerskich, które stanowić będą kolejną atrakcję dla zwiedzających. Twierdza jest dostępna dla turystów przez cały rok. Standardowe zwiedzanie obejmuje trasę prowadzącą przez najważniejsze miejsca, takie jak Dziedziniec Tumski, Bastion Alarmowy, lazaret, Bastion Wieżowy oraz donżon – ostatni punkt obrony.
Twierdza owiana jest licznymi legendami, jak opowieść o potężnej władczyni Valesce, która miała nadludzką siłę i niezwykły kontakt z naturą. Jej mury kryją liczne opowieści o bitwach, oblężeniach i życiu codziennym żołnierzy.
Twierdza Kłodzko noclegi
Miłośnicy serialu „Czterej pancerni i pies”, z pewnością chętnie zobaczą miejsca, w których kręcono jeden z odcinków („Dom”) tego cyklu.
Z bastionów twierdzy rozpościera się panoramiczny widok na Kłodzko oraz otaczające miasto i okolicę góry, co stanowi dodatkową atrakcję dla miłośników fotografii i przyrody.
Dla zainteresowanych przewidziano również możliwość eksploracji podziemnych labiryntów. Czas przejścia wynosi od 2 do 3 godzin, a dla chętnych istnieje nawet opcja nocnego zwiedzania po wcześniejszym umówieniu.
Odwiedziny w Twierdzy Kłodzko to nie tylko lekcja historii, ale także wyjątkowe doświadczenie pozwalające przenieść się w czasie i poczuć atmosferę minionych epok. To miejsce, gdzie historia splata się z legendą, a architektura zachwyca swoją monumentalnością. Sprawdź, dostępne noclegi w Kłodzku i okolicy Kotliny Kłodzkiej.