Muzeum im. C. K. Norwida

Zielona Góra Polakom kojarzy się głównie z winem i miodem, ale to wspaniałe miasto ma też inne atrakcje, które warto obejrzeć przy okazji wizyty w tym pięknym mieście. Jedną z takich atrakcji jest muzeum książkowych ilustracji z różnych epok. Zielonogórskie muzeum nosi imię romantycznego poety i na pewno wizyta w tej placówce ucieszy dzieci oraz dorosłych. Jest to bowiem muzeum książkowych ilustracji, w tym bajek. Eksponaty zgromadzone w muzeum, ukazują jak ilustracje książkowe zmieniały się na przestrzeni kilku stuleci, czyli od czasu wynalezienia druku do dnia dzisiejszego. Na przestrzeni wieków zmieniał się wygląd ilustracji książkowych, bowiem zmieniały się techniki nakładania farby na papier. W czasie zwiedzania muzeum dowiemy się jakie techniki obowiązywały w danym czasie, co to jest drzeworyt sztorcowy, staloryt i wiele innych technik przenoszących rysunki na papier. Dowiemy się również, jak powstawała książka dawniej i jak proces jej produkcji zmieniał się na przestrzeni wieków.

Poza produktem finalnym, jakim jest książka w muzeum poznamy również narzędzie używane do odbijania graficznych treści w książkach. Na pewno do ciekawych eksponatów można zaliczyć specjalną introligatorską prasę do złoceń, którą wykonano w wiedeńskiej wytwórni należącej do Josefa Angera. Fabryka ta prosperowała w XIX i na początku XX w. Obejrzymy też ilustracje współczesnych polskich artystów, którzy ilustrowali bajki dla dzieci na przestrzeni minionego wieku. W dawnych czasach nie było aparatów fotograficznych, więc o budowie miast i ich poszczególnych części dowiadujemy się z malarskich płócien lub właśnie z książkowych ilustracji. W zielonogórskim muzeum możemy obejrzeć kilka znakomitych i unikatowych pozycji wydawniczych. Warto przystanąć przy publikacji starodruku Hermanna Schedela, który swoje dzieło wydał w Norymberdze, pewna część książki jest poświęcona dawnie Polsce, nie zabrakło tam znakomitych ilustracji ówczesnych polskich miast, widok Krakowa z 1493r, jest to najstarsza panorama miasta, jaka się zachowała w formie drukowanej. Ciekawą ilustracją tego samego wydawnictwa jest widok Kazimierza, który obecnie znajduje się w granicach administracyjnych Krakowa, natomiast kilka wieków wcześniej był odrębnym miastem, nazwanym na cześć króla Kazimierza Wielkiego.

Rękopis liturgiczny zawierający zbiór mszalnych śpiewów, tzw. antyfon z XVIII w. Ta bogato zdobiona księga ma również ciekawą współczesną historię, bowiem w czasie II wojny światowej, jeńcom w żagańskim stalagu służyła do odprawiania nabożeństw. Z kolei „Księga Świata z 1852 zawiera całą wiedzę ówczesnej nauki, zwłaszcza popularnych wówczas nauk przyrodniczych. Dzięki bogatym ilustracjom możemy sobie wyobrazić życie ludzi w epoce rozpoczynającej się rewolucji przemysłowej. Dzieci na pewno zaciekawią bardziej współczesne, liczne ilustracje do bajek Juliana Tuwima, czy Jana Brzechwy, czy do przygód koziołka Matołka  oraz wiele innych pozycji, które czekają w muzeum ilustracji, aby przenieść nas w zaczarowany, bajkowy świat beztroskiego dzieciństwa.

Galeria zdjęć Zielona Góra

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zielona Góra

Na Ziemi Lubuskiej położone jest bardzo ciekawe miasto, nowoczesne, pełne szkół, kin, teatrów, przy tym z wieloma atrakcjami wartymi obejrzenia. Miasto to nazywa się Zielona Góra , które...