Przewodnik Zielona Góra

Na Ziemi Lubuskiej położone jest bardzo ciekawe miasto, nowoczesne, pełne szkół, kin, teatrów, przy tym z wieloma atrakcjami wartymi obejrzenia. Miasto to nazywa się Zielona Góra, które założone zostało przez przybyszów z zachodniej części Europy, głównie z Flandrii i Niemiec, przez całą swą historię była związane z Dolnym Śląskiem, zaś po wojnie, kiedy nie zostało zniszczone, przeszło pod administrację polską, stając się częścią województwa poznańskiego. W 1950 roku Zielona Góra stała się stolicą nowego województwa, tym samym zaczęła stawać się ważnym ośrodkiem kulturalnym, turystycznym, uniwersyteckim i przemysłowym.

 

Zielona Góra posiada szereg zabytków wartych obejrzenia, tutaj dzięki temu, że II wojna nie dokonała wielu zniszczeń, można obejrzeć wiele elementów przedwojennych, przez co miasto jest po części starodawne, wraz z Starym Miastem i willami wzdłuż Alei Niepodległości, a po części nowoczesne, gdzie centrum handlowe i nowoczesne budowle to standard.

Wartą obejrzenia jest konkatedra pw. św. Jadwigi, najstarszy zabytek w mieście, kościół pw. Najświętszej Marii Panny, ratusz ze Starym Rynkiem czy gmach teatru, który wcześniej pełnił funkcję Teatru Operowego, dziś stanowi modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego.

Ciekawym miejscem jest również Park Winny i Palmiarnia. Znajduje się tam szereg restauracji i kawiarenek, które w wolnym czasie przyciągają mieszkańców i przejezdnych turystów.

 

W mieście tym ludzie nie mogą się nudzić. Działa tu filharmonia, teatr, kluby muzyczne, muzea, kina, również odbywają się różnego rodzaju imprezy, festiwale i wystawy. Nie każdy też wie, że Zielona Góra to stolica wina, jedyne miasto w Polsce o bardzo bogatych tradycjach winiarskich, gdzie co roku zjeżdżają artyści i gwiazdy estrady z całego świata.

Zielona Góra to także bogate życie studenckie, znane puby to ,,Gęba”, ,,U ojca” czy ,,Studencka”, gdzie co wieczór zrzesza się grono studentów bawiących się do białego rana.

Miasto rozlokowane jest na wielu górach, m.in. Górze Braniborskiej, na której znajduje się wieża widokowa, mieszcząca uniwersyteckie obserwatorium astronomiczne, także na Wzgórzu Schillera, Górze Ceglanej, na szczycie której mieści się Palmiarnia, czy też Wzgórzu Piastowskim i Jagodowym, które jest najwyższym wzniesieniem w granicach Zielonej Góry – jego wysokość wynosi 210 m n.p.m.

W tej pięknej miejscowości znajduje się także kupiecki deptak, który pełni funkcję centrum handlowego, gastronomicznego i kulturowego. Całkowicie wyłączony jest z ruchu kołowego, gdzie pieszych od rana do wieczora jest całe mnóstwo. Na ulicy tej znajduje się większość biur, sklepów, kawiarenek i restauracji, zaś na zewnątrz poustawiane są ławki dla spragnionych odpoczynku i zrelaksowania się.

W mieście bardzo dobrze rozwinięta jest zarówno komunikacja samochodowa, lotnicza, kolejowa, jak i autobusowa.

Dużą atrakcję dla turystów i mieszkańców Zielonej Góry stanowi również ogród botaniczny, który został odbudowany w 2007 roku i który zajmuje obecnie 2 ha. Znajduje się w nim m.in. oczko wodne i alpinarium z roślinami górskimi, jest tam roślinność różnych sfer klimatycznych.

Pogoda Zielona Góra

Dzisiaj

17
Wiatr:
12 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
17.5 °C

Mapa Zielona Góra

Galeria zdjęć Zielona Góra

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl