Kolej szprotawska

To nieistniejąca już niepaństwowa linia kolejowa, która łączyła Zieloną Górę ze Szprotawą. Połączenie kolejowe zostało utworzone jako efekt zapotrzebowania na przewożenie materiałów przemysłowych oraz rolnych. Co ciekawe grunty pod budowę linii kolejowej zostały przekazane bezpłatnie.

 Budowa rozpoczęła się w 1910 roku, a już w roku później miało miejsce jej otwarcie. Długość trasy wynosiła około 51 km a czas przejazdu oscylował w granicach 3 godzin.

Kolej szprotawska nie przetrwała do dnia dzisiejszego.  Najbardziej popularna była w pierwszych latach swej działalności. Użyteczna była także w czasie wojny, gdyż przewożono nią broń oraz żołnierzy.  W latach 30-tych ograniczono jej funkcjonowanie, a pod koniec lat 40-tych całkowicie zaprzestano przewozu nią pasażerów. W kolejnych latach rozebrano trakcję kolejową, pozostawiając tylko jej fragmenty na terenie Zielonej Góry.

U progu nowego tysiąclecia pojawiły się próby zrobienia z niej atrakcji turystycznej.  Wyznaczono nawet wzdłuż torowiska szlak turystyczny. Odbudowano zniszczony most, po którym biegła trakcja, a także odrestaurowano niektóre stacje kolejowe, co miało stanowić atrakcję dla turystów pieszych i rowerowych. W 2010 roku pozostałości kolei szprotawskiej zostały wpisane na listę zabytków.

Galeria zdjęć Zielona Góra

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zielona Góra

Na Ziemi Lubuskiej położone jest bardzo ciekawe miasto, nowoczesne, pełne szkół, kin, teatrów, przy tym z wieloma atrakcjami wartymi obejrzenia. Miasto to nazywa się Zielona Góra , które...