Przewodnik Przysucha

Przysucha jest położona w południowej części województwa mazowieckiego w powiecie przysuckim około 4 kilometrów od Radomia.

Przysucha była osadą nad rzeka Radomką, która powstała w bagnistej kotlinie. Musiała być ona często osuszana, aby można było tam zamieszkać. W roku 1508 i 1509 Przysucha należała do rodu Morsztynów, a w 1510 roku jej właścicielem był Męcina z Przysuchy.

Przysucha była siedliskiem Żydów, którzy osiedlili sie tam już w 1713 roku. Powstała tez osobna dzielnica żydowska z własnym rynkiem Żydowskim. Zbudowano wtedy Synagogę i Kirkut. W połowie XIX wieku ilość Żyd ów w miasteczku wynosiła 75 procent. W 1939 roku w Przysusze mieszkało około 2500 Żydów. W 1942 roku Niemcy utworzyli tam getto, w którym uwięzili 5 tysięcy osób z Przysuchy, Przytyka i płocka. Osoby te później wywieźli do obozu zagłady w Treblince.

Przysucha jest jedynym ośrodkiem miejskim w powiecie. Miasto to posiada znaczący potencjał gospodarczy w skali lokalnej.

Przysucha położona jest w rejonie lasów przysusko - szydłowieckich.

Przysucha zaliczana była do staropolskiego Zagłębia. Na początku XX wieku mieszkali tu wyznawcy trzech religii. Luteranie, Żydzi i katolicy. Przysucha jest rodzinnym miastem Oskara Kolberga. Ma duże rejony leśne, co wiąże się z czystym powietrzem.

można zwiedzić tam dom klasycystyczny, kościół parafialny z lat 1780 - 1786, Synagogę z końca XVIII wieku oraz cmentarz Żydowski.

Obecnie muzeum imienia Oskara Kolberga, czyli Dwór Bębińskich udostępnia dla zwiedzających materiały i muzealia o Oskarze Kolbergu oraz historii Przysuchy.

Jednym z najciekawszych odkryć archeologicznych są „Tajemnicze kamienie ", które znajdują się w Gródku koło Przysuchy. Natomiast na terenie kopalni Zapniów odkryto ślady dinozaurów. XVIII wieczny dworek Szydłowskich można zobaczyć w Zbożennej, a w Skrzyńsku zabytkowy kościół z XVIII wieku. Pozostałości po zabudowaniach dworskich wraz z parkiem oraz kościół z końca XIV wieku znajduje się w Smogorzowie, a w Ninkowie zabytkowy dworek. Muzeum Oskara Kolberga jest jedynym w Polsce muzeum biograficznym, które zostało utworzone z okazji setnej rocznicy śmierci Oskara Kolberga w 1990 roku. Muzeum, czyli dawny dwór jest otoczone parkiem miejskim stanowiącym pozostałość po dawnym parku dworskim. Muzeum to propaguje wiedzę o Oskarze Kolbergu, lecz nie tylko. Dokumentuje i ukazuje osiągnięcia naukowe i dorobku artystycznego przez następców Oskara Kolberga. Stałymi wystawami w muzeum są wystawy: „Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor” oraz „Dzieje Przysuchy w XVIII i XIX wieku”.

Aranżacja wnętrza dworu daje wyobrażenie o wyglądzie pracowni, w której pracował Oskar Kolberg. Godnym poświęcenia uwagi jest również kościół rzymskokatolicki. Został on zbudowany w latach 1780 - 1786 w stylu klasycystycznym, którego fundatorem była Urszula Dembińska. Kościół ten został odrestaurowany w 1833 roku po pożarze jednej z wież.

Przysucha dysponuje dużym wyborem miejsc noclegowych. Jadąc tam możemy zakwaterować się zarówno w ośrodku wypoczynkowym, dworku, lub też w domach prywatnych. Ośrodek wypoczynkowy liczy 1,5 ha powierzchni. Jest to teren leśny. Ośrodek znajduje się 5 metrów od plaży i jest malowniczo położony, co daje atuty do spędzenia tam wakacji. Dwór Zbożenna to natomiast obiekt otoczony parkiem ze stawem rybnym. jest tam wyjątkowy klimat, niepowtarzalny styl i szczególna jakość usług. Noclegi w kwaterze prywatnej są zlokalizowane w rezerwacie przyrody, gdzie można znaleźć zalew na rzece Radomce, plaże i boiska plażowe, akwen wodny gdzie jest możliwość wędkowania, lasy oraz ścieżki piesze i rowerowe. Dworek ten położony jest w całości na terenie ekologicznym w otoczeniu lasów oraz Rezerwatu Puszcza.

Mapa Przysucha