Ojców położony jest w centralnej części Ojcowskiego Parku Narodowego, w dolinie Prądnika. Ludzie zamieszkali w tym miejscu już dawno, w okolicznych jaskiniach odkryto ślady osadnictwa ze starszego, środkowego i górnego paleolitu, z neolitu, ślady po najeździe Scytów i pozostałości ceramiki celtyckiej. Ok. VI-VII wieku zbudowano pierwsze grodzisko. Ok.1300 roku w okolicy ukrywał się Władysław Łokietek.
W czasach Kazimierza Wielkiego zbudowany został zamek. Ojców należał do kilku polskich rodów, np. do Bonerów, ale również do władców. Bywał darowany i sprzedawany. Większym zniszczeniom wojennym uległ w czasie potopu szwedzkiego. Od połowy XIX w. jest uzdrowiskiem. Przebywali w Ojcowie wybitni goście: Stanisław August Poniatowski, Franciszek Karpiński, Julian Ursyn Niemcewicz, Fryderyk Chopin, Cyprian Kamil Norwid, Adolf Dygasiński.
Z Ojcowem wiążą się też legendy. Ta o Łokietku jest znana z historii, ale ciekawa jest też legenda o diabelskim moście. Możny Kasztelan pragnął połączyć mostem wysoko położony zamek z przeciwległą górą, ale nikt nie chciał się tego podjąć. Zapalił się do projektu młody murarz, który przyszedł do Ojcowa, ale w miarę projektowania widział coraz więcej trudności. W końcu rzekł: „z diabła pomocą, ale muszę postawić most”. Diabeł to usłyszał i zaproponował ukończenie mostu w zamian za pierwszą żywą istotę, która po nom przejdzie. Murarz na to przystał, most stanął. W ostatniej chwili murarzowi się przypomniało o umowie i wpędził na most świnię. Diabeł się rozgniewał i wybił w moście dziurę, której nie można było naprawić. Ludzie przyjeżdżali, żeby obejrzeć ten most i tak powstało przysłowie: potrzebny jak dziura w moście".
Dzisiaj Ojców jest miejscowością turystyczną. Można zwiedzić ruiny zamku, park zdrojowy, kaplicę „Na Wodzie”, drewniane domy w stylu tzw. szwajcarskim, muzeum etnograficzne i muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, jaskinie Ciemną i Łokietka. Tutaj rozpoczynają się szlaki piesze i rowerowe. Można również uprawiać wspinaczkę skałkową.
Warto odwiedzić Ojcowski Park Narodowy. Jest bardzo zróżnicowany, różnorodność form skalnych i jaskiń jest niesamowita. Rzeźba terenu w połączeniu z roślinnością powoduje wytworzenie wielu mikroklimatów, naukowcy wyróżniają ich w Parku nawet 20. Jak tu się nudzić? Można znaleźć oferty dla turystów indywidualnych, dla grup, dla szkół. Organizowane są imprezy turystyczne i edukacyjne. W połowie kwietnia Dolna Prądnika i Dolina Będkowska zostały posprzątane. Do Ojcowa jest łatwy dojazd: PKS, busy, MPK Kraków. Warto wybrać się teraz i zobaczyć wiosnę na Wyżynie, albo skorzystać któregoś dnia z pięknej pogody i aktywnie spędzić czas na powietrzu, wędrując pieszo lub na rowerze czy wspinając się.
Największym minusem tej pięknej okolicy jest brak odpowiedniej ilości miejsc parkingowych, dlatego najlepiej dojechać środkami komunikacji publicznej. Bardziej aktywni turyści mogą też dojechać rowerem.