Teatr Stary w Lublinie

Powstał w 1822 roku. Jest to teatr impresaryjny. Na początku mieściły się tu scena dramatyczna i operowa, w XX wieku kino.

Pierwsze przedstawienie odbyło się tutaj 20 października 1822 roku. Blisko 30 lat otwarcia został zakupiony przez Pawła Biernackiego.  I chociaż był to budynek dość ciasny i niewygodny bardzo długo służył miastu jako teatr, bo aż do 1886 roku.  Gdy w mieście wzniesiono nowy Teatr im. Juliusza Osterwy ten stary służył głównie małym grupom artystycznym oraz cyrkowym. Na początku XX wieku powstało tu kino, a później kinoteatr w którym często występowały teatralne grupy żydowskie.

W budynku teatru dochodziło często do pożarów w związku z czym popadał w coraz większą ruinę. W 1994 roku  zakupiła budynek teatru Galeria na Prowincji obiecując przywrócić mu dawny wygląd, jednak nie wywiązała się ze swych zobowiązań i budynek coraz bardziej niszczał. Dopiero w 2007 roku miasto odzyskało budynek. Miało to miejsce na mocy procesu sądowego. Zarzucono firmie która kupiła obiekt, że nie wywiązując się z obietnicy remontu spowodowała zagrożenie dla pieszych, gdyż ten w każdej chwili mógł się zawalić. Prace naprawcze obiektu rozpoczęły się jeszcze 2007 roku i kosztowały ponad 25 mln zł. Nowym dyrektorem teatru została Karolina Rozwód. Odnowione wnętrze Starego Teatru zaprezentowano dopiero w lutym 2012 roku i przedstawiono repertuar przewidziany na rok 2012. Pierwszy spektakl w odnowionym budynku odbył się w marcu 2012 roku. Co ciekawe  wśród gości zaproszonych na premierę był prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Odbył się tam także koncert inauguracyjny Jose Fernandeza Torresa, cała impreza była transmitowana w telewizji, a prowadzącą była znana konferansjerka Grażyna Torbicka.

Teatr Stary znajduje się w Lublinie przy ulicy Jezuickiej18. Można udać się tam nie tylko na spektakle, warto także zwiedzić wnętrze i bliżej zapoznać się  z ciekawą historią tego niezwykłego miejsca. Zwiedzanie odbywa się grupach od 5 do 15 osób, wcześniej należy telefonicznie zarezerwować termin. Bilety normalne kosztują 8 zł, zaś ulgowe 6. Dzieci do 6 lat nie muszą płacić za wstęp.

Galeria zdjęć Lublin

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Lublin

Lublin to obecnie największe polskie miasto po wschodniej stronie Wisły, położone na Wyżynie Lubelskiej w dolinie Bystrzycy i Krężniczanki. Lewobrzeżna część Lublina jest bardzo urozmaicona,...