Muzeum Wsi Lubelskiej

Pomysł by otworzyć tego typu instytucję pojawił się w latach 60-tych XX wieku. Najpierw przy muzeum okręgowym oddziału budownictwa ludowego.  Dopiero dziesięć lat później oddział ten został przekształcony w osobne muzeum. Pierwotnie Muzeum miało znajdować się w dzielnicy Kalinowszczyzna. Jego obszar miał wynosić 12 ha, jednak w związku z pewnymi problemami dotyczącymi pozyskania tego terenu ostatecznie Muzeum Wsi Lubelskiej usytuowano w Sławinach, a obszar zajmowany przez nie wyniósł ostatecznie 27 ha.

Pierwszy obiekt jaki znalazł się na terenie tego niezwykłego skansenu to wiatrak z Zygmuntowa.

Warto zauważyć, że skansen podzielony jest na kilka sektorów w zależności jakie znajdują się w nim eksponaty i skąd pochodzą. Sektory o których mowa to Wyżyna Lubelska, Powiśle Lubelskie,  Roztocze, Nadbuże, Podlasie, a także sektory dworski i miasteczkowy.

Spacer w tym niezwykłym skansenie przeniesie nas w dawne lata. Obejrzeć można kuźnie, remizę strażacką, kapliczkę, ptaszarnię, zagrody chłopskie,  piwiarnię, cerkiew, spichlerze. To niezwykłe eksponaty, dzięki którym możemy dostrzec piękno wsi lubelskiej. W sektorze poświęconym Podlasiu można podziwiać piękną remizę strażacką, która pochodzi z Bedlna, a jej wnętrze doskonale zachowane pokazuje wyposażenie jakim dysponowała Ochotnicza straż Pożarna w latach 30-tych.

Muzeum stale rozwija się i w miarę swych możliwości finansowych pojawiają się tam nowe budynki, które cieszą oczy zwiedzających.

Galeria zdjęć Lublin

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Lublin

Lublin to obecnie największe polskie miasto po wschodniej stronie Wisły, położone na Wyżynie Lubelskiej w dolinie Bystrzycy i Krężniczanki. Lewobrzeżna część Lublina jest bardzo urozmaicona,...