Muzeum Lubelskie

Jest to niewątpliwie niezwykła placówka. Muzeum Lubelskie należy do najstarszych tego typu instytucji na terenie Polski wschodniej. Warto na pewno wspomnieć, że posiada aż pięć oddziałów zamiejscowych i cztery oddziały rozsiane po całym Lublinie. Odwiedzając to niezwykłe miasto na pewno warto skierować tam swoje kroki.

Historia muzealnictwa na terenie Lubelszczyzny sięga początków ubiegłego wieku. Wtedy to za sprawą Hieronima Łopacińskiego rozpoczęto działania i próby związane z zachowaniem dla potomności wspomnień po tym co przeszłe i minione.

I tak o to w pierwszych latach XX wieku uruchomiono dwie wystawy poświęcone etnografii rolniczo przemysłowej oraz sztuce i starożytności. Około pięć lat po tym wydarzeniu w 1906 roku otworzono muzeum w podominikańskim budynku. W 1914 roku powołano do życia towarzystwo Muzeum Lubelskie, które dążyło do poprawy warunków funkcjonowania placówki. Głównym inicjatorem tego przedsięwzięcia był Szymon Piotrowski. To dzięki jego działaniom pozyskano budynek, który służył lubelskiej placówce blisko 40 lat.

Do Muzeum Lubelskiego trafiły zbiory, które dotychczas znajdowały się rękach Towarzystw Higienicznego, Rolniczego, Krajoznawczego a także Biblioteki. Eksponaty pozyskiwano także dzięki darom prywatnych właścicieli, którzy chętnie oddawali liczne pamiątki w ręce muzealników z Lublina. Lubelskie Muzeum eksponaty pozyskiwało także drogą zakupów. A na mocy aktu notarialnego przejęto  niezwykłe zbiory Muzeum Nałęczowskiego. W 1923 roku dokonano uroczystego otwarcia  w własnym gmachu, a kustoszami byli kolejno Marian Trzebiński,  Ludwik Grajewski, Ksawery Piwocki i Maria Żwirska.

Niestety II wojna światowa przyniosła wiele strat zarówno dla eksponatów jak i budynku, w  którym mieściło się muzeum. Wiele z nich zaginęło bezpowrotnie, prawdopodobnie zostały ukradzione i wywiezione z Polski.

Działalność lubelskiej placówki została wznowiona dopiero gdy Lublin wyzwolono z rąk okupanta czyli w roku 1944. Z blisko 14000 zbiorów jakie znajdowało się na stanie muzeum do roku 1939, po wojnie zostało zaledwie 3000. W roku 1950 placówka została upaństwowiona, a w 1957 przeniesiono zbiory do Zamku Lubelskiego, gdzie niektóre pomieszczenia zostały udostępnione pod działanie muzeum.

Obecnie w Lubelskim Muzeum znajduje się blisko 157 000 niezwykłych i unikatowych eksponatów. Od końca lat 90-tych budynek Muzeum znajduje się w Rejestrze Zabytków.

Działy jakie znajdują się w Lubelskim Muzeum to: Dział Sztuki, Dział Archeologii, Dział Etnografii, Gabinet Rycin, Dział Militariów, Gabinet Numizmatyczny, Dział Wydawnictw, Pracownia Plastyczna, Dział Edukacji i Biblioteka.

Na terenie Lublina znajdują się cztery oddziały muzeum, wśród nich Oddział Martyrologii „Pod Zegarem”, Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza, Dworek Wincentego Pola oraz Muzeum Historii Miasta Lublina.

Muzeum ma też oddziały zamiejscowe, które rozsiane są w pobliskich miastach. Zaliczamy do nich Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie, Muzeum Regionalne w Łęcznej, Muzeum Regionalne  w Kraśniku, Muzeum Regionalne w Lubartowie oraz Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Galeria zdjęć Lublin

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Lublin

Lublin to obecnie największe polskie miasto po wschodniej stronie Wisły, położone na Wyżynie Lubelskiej w dolinie Bystrzycy i Krężniczanki. Lewobrzeżna część Lublina jest bardzo urozmaicona,...