Muzeum Rybołówstwa w Helu

 Ta helska placówka jest Oddziałem Centralnego Muzeum Morskiego, którego główna siedziba mieści się w GdańskuMuzeum Rybołówstwa mieści się w niezwykle pięknym poewangelickim kościele Piotra i Pawła. Pierwsze wzmianki o tej budowli pochodzą już z XV wieku.  Jak podają źródła pełnił on funkcję głównego kościoła parafialnego w tzw. Nowym Helu.  Na rok 1525 przypada jego przekształcenie w świątynię protestancką. Miało to związek z dużą ilością ewangelików, którzy pojawili się na terenie obecnego Helu. Ten znajdujący się przy samym porcie budynek, w XIX wieku w związku z silnymi wiatrami i sztormami obsunął się do morza. To co z niego ocalało starano się odbudować i naprawić. Kształt i forma jaką nadano wtedy tej świątyni przypomina nieco jej dzisiejszy wygląd.  Różnił go jedynie kształt wieży kościelnej, która została rozebrana w czasie obrony wybrzeża.

Warto dodać także, że kościół bardzo ucierpiał w czasie II wojny światowej. Działania wojenne tak bardzo uszkodziły jego konstrukcję, że niezbędna była jego renowacja, do której doszło dopiero pod koniec lat 50-tych XX wieku. Jako, że w tamtych czasach nie istniała na Helu już parafia ewangelicka, odbudowany kościół przeznaczono na budynek muzealny.

W zbiorach jakie znajdują się na Helu można zapoznać się szczegółowo z historią rybołówstwa na terenie polskiego wybrzeża oraz poznać nieco bliżej związek polski z Bałtykiem. Odwiedzając to muzeum, można zapoznać się także z historią Półwyspu Helskiego. Ciekawostką jest także położony przy muzeum skansen łodzi rybackich.

Muzeum Rybołówstwa znajduje się przy Bulwarze Nadmorskim w Helu. Otwarte jest w godzinach 10:00-15:00 lub 10:00-16:00 od wtorku do niedzieli. Godziny otwarcia uzależnione są od pór roku. Bilet normalny kosztuje 6 zł, natomiast ulgowy 4 zł.

Pogoda Hel

Dzisiaj

11
Wiatr:
9 km/h
Opady:
2.8 mm
T. odczuwalna:
10 °C

Galeria zdjęć Hel

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Hel

Półwysep Helski to liczne nadmorskie miejscowości, które stają się celem urlopu wielu turystów. Jednym z miast tworzących tą geograficzną krainę jest Hel . To nadmorskie miasteczko jest naprawdę...