Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu

Placówka ta funkcjonuje od 2006 roku, a 11 listopada tego samego roku zapadła decyzja o nadaniu jej imienia komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, który ofiarnie i bohatersko bronił Helu, a został stracony w wyniku procesu pokazowego przez władze stalinowskie. Wystawy helskiego muzeum mieszczą się w poniemieckiej baterii artylerii Schleswig Holstein. Wystawy znajdujące się w Muzeum nawiązują głównie do 32 dniowej bohaterskiej obrony Helu we wrześniu 1939 roku, a także do kwestii związanych z militariami na tym regionie. Jednym z obiektów jest wieża kierowania ogniem, na której szczycie znajduje się punkt widokowy. Drugim jest stanowisko ogniowe przystosowane do armaty kalibru 406. Znajduje się tam także jednopoziomowe stanowisko ogniowe dla 88 marynarzy oraz działobitnia, a także magazyny pocisków i pocisków miotających.

Muzeum otwarte jest 31 marca - 30 kwietnia 11:00 - 16:00,1 maja - 30 czerwca 10:00 - 18:00, 1 lipca - 31 sierpnia10:00 - 19:00, 1 września - 30 września 10:00 - 17:00, 1 października - 25 października10:00 - 16:00.

Warto odwiedzić tą cieszącą się coraz większą popularnością wśród turystów placówkę. Jest to bowiem miejsce przedstawiające niezwykłą historię ludzi, którzy bronili polskiego wybrzeża przed agresorem. Dla każdego zainteresowanego militariami będzie to na pewno wizyta pełna niezwykłych wrażeń. Przy muzeum znajduje się także niezwykły skansen artyleryjski, w którym znajduje się tuzin różnych armat i dział ściśle związanych z historią Helu. Ponadto na terenie Muzeum można podziwiać morskie wyposażenia różnego typu, miny i torpedy, historyczne samochody pożarnicze, naziemne stanowiska strzeleckie oraz wiele innych cennych eksponatów. Niestety nie wolno fotografować eksponatów.

Muzeum jak do tej pory odwiedziło także szereg osób znanych z życia publicznego. Wśród nich prezydent Bronisław Komorowski, Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, Jarosław Sellin, prof. Zbigniew Brzeziński, nieżyjący już Ryszard Kaczorowski, oraz były prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz wielu innych.

Informacje a temat helskiej placówki pojawiają się także w prasie, głównie w Dzienniku Bałtyckim oraz Echu Ziemi Puckiej. Przed otwarciem pojawił się także artykuł w Gazecie Wyborczej.

Pogoda Hel

Dzisiaj

13
Wiatr:
17 km/h
Opady:
1.3 mm
T. odczuwalna:
10 °C

Galeria zdjęć Hel

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Hel

Półwysep Helski to liczne nadmorskie miejscowości, które stają się celem urlopu wielu turystów. Jednym z miast tworzących tą geograficzną krainę jest Hel . To nadmorskie miasteczko jest naprawdę...