Latarnia Morska Hel

Pierwsza latarnia morska na terenie Helu powstała jeszcze w XIX wieku. Jest oficjalne otwarcie miało miejsce w 1827 roku. Wieża wzniesionej wtedy latarni miała 42 metry wysokości. W rok po otwarciu latarni odwiedził ją sam marszałek Piłsudzki, symbolizuje to wmurowana tam pamiątkowa tablica. Co ciekawe jej głównym źródłem zasilania był olej rzepakowy. Dopiero w 1926 roku pojawiła się tam lampa naftowa. Natomiast żarówka pojawiła się w helskiej latarni dopiero rok przed wybuchem II wojny światowej. Kolejną ciekawostką jest to, że w czasie obrony polskiego wybrzeża polscy żołnierze wysadzili w powietrze latarnię by utrudnić Niemcom działania wojenne. W czasie okupacji odbudowano ją.  Miało to miejsce dokładnie w 1942 roku. Ciekawostką jest to, że nowa latarnia nie powstała w tym samym miejscu co jej poprzedniczka, lecz kilka metrów dalej. Do generalnego remontu, który miał miejsce w 2001 roku miejsce starej latarni oznaczone było kwietnikiem,  jednak po 2001 miejsce to nie zostało oznakowane.

Helska latarnia udostępniona jest zwiedzającym tylko w sezonie letnim i niestety nie mogą wejść do niej dzieci poniżej 4 roku życia.

Ze szczytu tego niesamowitego budynku rozpościera się niezwykle malowniczy widok na cały cypel, można dostrzec także Trójmiasto. Niestety sporym rozczarowaniem jest fakt, że podziwiać te piękne widoki można jedynie przez szybę.

Galeria zdjęć Hel

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Hel

Półwysep Helski to liczne nadmorskie miejscowości, które stają się celem urlopu wielu turystów. Jednym z miast tworzących tą geograficzną krainę jest Hel . To nadmorskie miasteczko jest naprawdę...