Fokarium w Helu

Fokarium na Helu jest niewątpliwie miejscem wspaniałym. Za pewne dlatego, że jest to jedyna tego typu placówka w Polsce. Helskie Fokarium znajduje się przy ulicy Morskiej 2.

To niezwykłe miejsce, które bierze pod opiekę foki istnieje formalnie od 1999 roku, chociaż już wcześniej podejmowano tam działania na rzecz ochrony tych zwierząt.  Ośrodek jest częścią Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. 

Pierwszy podopieczny w Fokarium pojawił się już w 1992 roku, bo właśnie wtedy na plaży w Juracie znaleziono fokę, która została nazwana Balbin. Głównym celem Fokarium są nie tylko hodowla i badania nad fokami, lecz także działalność na rzecz zwiększenia populacji tych zwierząt w rejonie Bałtyku. Ponadto pracownicy Ośrodka zajmują się opieką i rehabilitacją chorych fok, które odnajdywane są na bałtyckich plażach. Foki, podopieczne helskiej placówki po powrocie do zdrowia wypuszczane są na wolność. Także te które rodzą się na terenie ośrodka wypuszczane są do Bałtyku.

Zwierzęta  żyjące w morzu Bałtyckim ciągle narażone są na utratę życia w związku z nieodpowiedzialną i bezmyślną działalnością człowieka. Mowa tu głównie o zanieczyszczaniu morskiego środowiska, rybołówstwie  oraz żeglugi po Bałtyku.

Helskie Fokarium prowadzi na sporą skalę badania nad populacją fok żyjących na terenie Bałtyku. Badane są w szczególności zwyczaje, zachowania, trasy wędrówek, pożywienie oraz wiek tego gatunku. Prowadzone są także działania edukacyjne, które mają na celu podniesienie świadomości wśród ludzi w każdym wieku o zagrożeniach jakie w swym życiu spotykają foki, głównie ze strony człowieka. Gdy trafiają do helskiej placówki często są na pograniczu życia i śmierci. Nierzadko bywają zatrute toksycznymi substancjami.

Działalność edukacyjna polega także na prowadzonych praktykach dla studentów kierunków przyrodniczych, którzy uzyskują tutaj nie tylko bezcenną wiedzę, ale także doświadczenie i praktykę w opiece nad tymi niezwykłymi zwierzętami.

Fokarium prowadzi także zajęcia w ramach akcji Błękitna Szkoła. Są to warsztaty morskie skierowane głównie do dzieci i młodzieży. W ramach tych warsztatów prowadzone są kursy dwu i jednodniowe.

Warto na pewno będąc na Półwyspie Helskim odwiedzić to wspaniałe miejsce tak bardzo zaangażowane w pomoc bezbronnym zwierzętom zamieszkującym wody Bałtyku.

Pogoda Hel

Dzisiaj

6
Wiatr:
11 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
0.5 °C

Galeria zdjęć Hel

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Hel

Półwysep Helski to liczne nadmorskie miejscowości, które stają się celem urlopu wielu turystów. Jednym z miast tworzących tą geograficzną krainę jest Hel . To nadmorskie miasteczko jest naprawdę...