Stara Poczta

Budynek Starej Poczty, to kolejne miejsce w Augustowie w które warto się udać. To klasycystyczny interesujący budynek, którego powstanie datuje się na rok 1829. Pierwszy urząd pocztowy w Augustowie powstał w czasach, Księstwa Warszawskiego niestety później został przeniesiony do Suwałk. Mimo to Augustów nadal pełnił istotną rolę w kwestii przekazów pocztowych ponieważ  znajdował się przy tzw. trakcie kowieńskim łączącym Warszawę  z Petersburgiem. Jego znaczenie straciło na mocy gdy kilka lat po Powstaniu Styczniowym otworzono połączenie kolejowe między tymi dwoma miastami.

Gmach pocztowy wybudowano wg projektu Henryka Marconiego. Kilka lat później pojawiły się postulaty jego przebudowy, jednak sytuacja polityczna po Powstaniu Listopadowym sprawiła, że władze rosyjskie porzuciły plany przebudowy.

Na cały kompleks pocztowy składa się budynek główny i dwie oficyny. Augustów opuszczały przesyłki pocztowe w kierunku Grodna, Kowna i Warszawy. Przesyłki kurierskie docierały do stolicy w czasie do 20 godzin.

Gdy wybuchła II wojna światowe budynki pocztowe w Augustowie uległy zniszczeniu, a odbudowano je dopiero długo po wojnie bo dopiero w latach 60-tych.  Wtedy uruchomiono tam także hotel. W chwili obecnej na terenie Starej Poczty działa szkoła muzyczna.

Pogoda Augustów

Dzisiaj

12
Wiatr:
16 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
12 °C

Galeria zdjęć Augustów

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Augustów

Augustów to miasto w województwie podlaskim , leżące na równinie Augustowskiej , nad rzeką Nettą. Od południa, północy i wschodu otoczony jest Puszczą Augustowską, należącą do tzw. Zielonych...