Przewodnik Augustów

Augustów to miasto w województwie podlaskim, leżące na równinie Augustowskiej, nad rzeką Nettą. Od południa, północy i wschodu otoczony jest Puszczą Augustowską, należącą do tzw. Zielonych Płuc Polski.

Pierwsza pisana wzmianka o osadzie nad Nettą pochodzi z 1496 roku. Założony w 1550 roku, Augustów otrzymał prawa miejskie nadane przez Zygmunta Augusta 17 maja 1557 roku. W roku 1824 pod kierunkiem Ignacego Prądzyńskiego rozpoczęto budowę Kanału Augustowskiego, który ukończono w 1839. Z czasem miasto stało się popularnym miejscem wypoczynkowym, jednak w wyniku działań wojennych w czasie I i II wojny światowej zostało niemal całkowicie zniszczone. Od 1993 roku miasto posiada status uzdrowiska (dzięki bogatym złożom borowiny i okolicznych źródłach wody mineralnej).

 

Augustów jest aktualnie najważniejszym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym na obszarze Puszczy Augustowskiej. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu jezior Necko, Białego i Sajno, odwiedzającym oferuje korzystanie m.in. z licznych atrakcji związanych z wodą, w tym z toru dla nart wodnych o długości 740 metrów. Ponadto skorzystać można z kajaków, rejsów katamaranem, statkami żeglugi, nurkowania czy nawet lotów balonem.

Na wielbicieli pieszych i rowerowych wędrówek czekają liczne trasy, w tym osławiony Szlak Papieski. Wyznaczony został na wzór szlaku, który na pokładzie statku pokonał Jan Paweł II w czasie swej wizyty na Ziemiach Augustowskich, 9 czerwca 1999 roku.

W związku z posiadanym statusem uzdrowiska, od 1976 nad jeziorem Necko funkcjonuje Sanatorium "Budowlani". Specjalizuje się ono w leczeniu: chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, chorób naczyń obwodowych, a także nerwic i osteoporozy.

 

Do najważniejszych atrakcji Augustowa należą:

  • wspomniany Kanał Augustowski, z trzema śluzami, z których dwie (Przewieź i Swoboda) pochodzą z lat 1826-1827;

  • umiejscowiona przy Rynku Zygmunta Augusta 28 kamienica z lat 1800-1801;

  • klasycystyczny kompleks Starej Poczty z 1829 roku;

  • Dom Turysty, powstały w latach 1937-1938, odbudowany po II wojnie światowej z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego;

  • bazylika mniejsza Najświętszego Serca Pana Jezusa z dwoma wieżami o wysokości 50m;

  • cmentarz parafialny, którego najstarszy grób pochodzi z 1839 roku.

 

W mieście działa instytucja „Augustowskie Placówki Kultury”, która łączy w sobie działalność Miejskiego Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej (której początki sięgają roku 1945 roku) oraz Muzeum Ziemi Augustowskiej. Ponadto wydaje pod swym patronatem miesięcznik "Przegląd Augustowski" i dukat lokalny Miasta Augustów.

Dla spragnionych kulturalnych atrakcji, w mieście organizowane są m.in. koncerty poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej, Augustowskie Lato Teatralne oraz Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego pod nazwą "Augustowskie Spotkania z Louisem Armstrongiem".

Osobami związanymi z Augustowem są m.in.: piosenkarz i kompozytor Janusz Laskowski, piosenkarka Maria Koterbska oraz kolarz Cezary Zamana, zwycięzca wyścigu Tour de Pologne z 2003 roku.

Mapa Augustów

Galeria zdjęć Augustów

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl