Zamość - co zwiedzić? Atrakcje, które warto zobaczyć.

Zamość – co zwiedzić? Atrakcje, które warto zobaczyć.

Szukasz pomysłu na weekendowy wyjazd, planujesz urlop na wschodzie Polski i szukasz polecanych atrakcji oraz miejsc wartych zobaczenia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszą propozycją zwiedzania Zamościa i okolic. Urzekające, z bogatą historią, licznymi atrakcjami, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – renesansowe miasto Zamość zaprasza do odwiedzenia! A podczas podróży przyda Ci się zakwaterowanie, które znajdziesz na E-nocleg. Noclegi Zamość pozwoli Ci wybrać komfortowy obiekt bezpośrednio od właściciela, bez prowizji!

zamość co zwiedzić

Rynek Wielki i Ratusz miasta idealnego! 

Wpisany w koncepcję renesansowego miasta idealnego – Zamość to z pewnością perełka krainy Roztocza. Precyzyjne rozplanowanie przestrzeni połączone z pięknem i funkcjonalnością doskonale widoczne jest właśnie na Rynku Wielkim – kwadratowym placu o wymiarach 100x100m. To właśnie tam polecamy rozpocząć wycieczkę po Zamościu! Stań na środku placu, rozejrzyj się wokoło, przyjrzyj się przepięknie zdobionym kamienicom ormiańskim, zobacz fontannę na Starówce, a także udaj się w stronę Ratusza. Polecamy wejść na ratuszowe schody – rozprzestrzenia się stamtąd przepiękny widok na Rynek Wielki. Oprócz widoku na Rynek Wielki Ratusz w Zamościu ma o wiele więcej do zaoferowania - biegnie pod nim Trasa w Podziemiach Oficyn Ratusza. Jest to ciekawa atrakcja, którą warto dodać do swojej podróżniczej listy. Wiele ciekawostek, solidna dawka historii – odwiedź stronę miasta bądź udaj się do Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej, a tam poznasz szczegóły i zarezerwujesz wycieczkę z przewodnikiem. Będąc w tej części Zamościa warto również udać się pod fragment murów obronnych twierdzy Zamojskiej – znajdują się one niedaleko fontanny. Będąc na Starówce polecamy również odwiedzić tamtejsze kawiarnie i restauracje – kawa czy posiłek w tym miejscu z pewnością będą należeć do niezapomnianych! 

Twierdza Zamość i Pałac Zamoyskich

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem w Zamościu jest Twierdza, która powstała w latach 1580-1618. Przeszła ona kilka modyfikacji, jednak nadal utrzymuje się w renesansowej koncepcji i udostępniona jest do zwiedzania. Szczególnie rekomendujemy zwiedzenie Bastionu VII oraz tarasów widokowych. W sezonie letnim na Twierdzy odbywają się  również wystrzały z armat. W zachodniej części Starego Miasta polecamy również zobaczenie z bliska dawnej rezydencji rodziny Zamoyskich – założycieli miasta Zamość. 

zamość atrakcje, które warto zobaczyć

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego 

To bez wątpienia jedna z perełek architektonicznych, dopracowana w każdym calu, warta zobaczenia na własne oczy – Katedra Zmartwychwstania Pańskiego to propozycja, której nie może zabraknąć podczas zwiedzania Zamościa. W jej kryptach pochowano członków rodu Zamoyskich, a także jej projektanta i twórcę – Bernarda Morando. Obok Katedry znajduje się pomnik Jana Zamoyskiego. 

Rotunda Zamojska oraz Dolina Roztocza

Dla wszystkich fanów historii, osób interesujących się II wojną światową obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w Zamościu jest Rotunda – przejściowy obóz niemiecki. Zobaczyć w niej można dawne cele więzienne. Mając więcej czasu na ten rejon Polski polecamy również odwiedzenie doliny Roztocza – zalew Echo, Zwierzyniec, kamieniołomy, hodowla koników polskich czy Krasnobród, miejsce te przepełnione jest atrakcjami wartymi zobaczenia!