Mazury - gdzie warto jechać?

Mazury - gdzie warto jechać?

Mazury to region Polski położony w województwie warmińsko-mazurskim, w którego skład wchodzą dwa pojezierza: Pojezierze Mazurskie i Pojezierze Iławskie. Mazury słyną z licznych jezior, tworzących przepiękne naturalne krajobrazy, rzadkich gatunków flory i fauny oraz mało popularnych i nieprzekształconych przez działalność człowieka miejsc. Mazury to także raj dla miłośników sportów wodnych. Prężnie rozwija się tutaj żeglarstwo oraz inne sporty. Urlop wypoczynkowy w tym regionie Polski chętnie planują turyści, którzy wolą unikać tłumów, a także preferują kąpiele wodne i pływanie w cieplejszej wodzie niż oferuje w sezonie Bałtyk. Co więcej, Mazury posiadają wiele atrakcyjnych miejsc na wakacje z dziećmi. Tu można w ciszy i spokoju się zrelaksować, lecz również skorzystać z licznych rozrywek. A przede wszystkim – Mazury zapewniają możliwość bardzo bliskiego kontaktu z naturą. Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie noclegu - polecamy skorzystać z naszego portalu. Posiadamy takie oferty jak noclegi Mikołajki czy tanie noclegi Mazury.

Mazury gdzie warto jechać

Mazury – gdzie jechać?

Bez wątpienia najpopularniejszą miejscowością wypoczynkową na Mazurach są Mikołajki. Znajdująca się tu przystań umożliwia popłynięcie w rejs i podziwianie ze statku uroków przyrody. W Mikołajkach nie brak trawiasto-piaszczystych plaż, wyposażonych w szerokie pomosty, idealnych na wypoczynek nad jeziorem i opalanie. Miłośnicy historii także odkryją tu coś dla siebie. W Mikołajkach zwiedzić można młyn z początku XX wieku czy zabytki sakralne i świeckie. Chętnie odwiedzana przez turystów jest również Ostróda, jedno z większych miast na Mazurach. W Ostródzie odbywają się liczne festiwale muzyczne. Miejscowość oferuje wiele form zakwaterowania, więc każdy wybierze tu odpowiednią dla siebie. Ostróda zapewnia nowoczesne hotele wyposażone w SPA, jak i pole namiotowe. Co roku wielu turystów na swoją wakacyjną mazurską destynację decyduje się wybrać Giżycko. Tu dostępnych jest aż 12 portów, które przyciągają fanów żeglowania. Ponadto, miejscowość leży w pobliżu aż trzech jezior: Kisajno, Tajty i Niegocin. W sezonie Giżycko pełni funkcję letniego kurortu, tętni życiem i gwarantuje szereg rozrywek. Często odbywają się tu koncerty muzyczne. Nie bark też miejsc, w których można niedrogo i dobrze zjeść.

Mazury – z jakich atrakcji skorzystać?

Mazury to nie tylko wypoczynek na plaży, pływanie w jeziorze i żeglarstwo. Sprzyjające warunki atmosferyczne i ilość zbiorników wodnych umożliwiają uprawianie wielu innych sportów. Dużym zainteresowaniem cieszy się flyboarding, czyli forma sportu ekstremalnego, polegającego na wykonywaniu w wodzie za pomocą specjalnego urządzenia różnych skomplikowanych akrobacji, często imitujących… latanie! Na Mazurach korzysta się także z jachtów, motorówek czy kajaków. Mazury to prawdziwy raj dla ornitologów. Na tych terenach żyje wiele gatunków rzadkich ptaków. W lasach natomiast spotkać można żubry, łosie, jelenie czy wilki. Do atrakcji Mazur zaliczania jest też bogata flora tego regionu. Podziwiać można tutaj roślinność błotną i torfowiskową oraz tatarak. Piękne otoczenie, cisza i spokój umożliwiają bliskość z naturą. Zaś te osoby, które preferują wakacyjny zgiełk, mogą zdecydować na wypoczynek w większych mazurskich miastach i skorzystać z oferowanych przez nie lokalnych atrakcji. Podczas urlopu na Mazurach warto udać się do restauracji i skosztować świeżych ryb, deserów z owoców leśnych czy innych smakołyków. Mazury obfitują w różnego rodzaju produkty rolnicze, które nabyć można prosto od producentów, na przykład zdrowe i przepyszne konfitury, naturalne miody oraz wiele innych.

Mazury atrakcje

Mazury – jak znaleźć klimatyczne miejsce?

Mazurski klimat jest różnorodny. W miastach zaobserwować można dawne wpływy niemieckie, rosyjskie i inne. Z tego względu tu każdy wybierze interesujące atrakcje dla siebie. Do klimatycznych mazurskich miasteczek, mniej popularnych niż znane kurorty, zalicza się na przykład Lidzbark Warmiński. W tej miejscowości zwiedzić można majestatyczny zamek z XIV wieku, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej, w części którego utworzono ekskluzywny hotel. W Lidzbarku dostępne są rejsy gondolą po rzece Łynie, pozwalające wczuć się w niesamowitą atmosferę tego miasta. Dla osób zmagającymi się z problemami zdrowotnymi ciekawa propozycja to od niedawna funkcjonujące tężnie. Lidzbark Warmiński zachwyca również urokliwym deptakiem. Co więcej, w sezonie odbywają się tutaj liczne koncerty i imprezy kulturalne. Na uwagę zasługuje koniecznie mała mazurska wioska – Żywkowo. To miejsce, w którym w porze letniej zamieszkane jest przez ogromne ilości bocianów. Gniazda tych ptaków znajdują się na dachach wiejskich domków, w koronach drzew i na słupach. Tym, co przyciąga odwiedzających, jest również interesujące położenie wioski, a konkretnie bliskość granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Z tego powodu, przybywając do Żywkowa warto wyłączyć transmisję danych w telefonie, aby nie zostać obciążonym dodatkowymi opłatami.

Mazury to idealna wakacyjna destynacja zarówno dla fanów aktywnego wypoczynku, jak i miłośników natury. Ilość dostępnych atrakcji i klimat małych miasteczek nie pozostawią miejsca na nudę.