Przewodnik Złocieniec

Jednym z większych miast Pojezierza Drawskiego jest Złocieniec, położony w miejscu, gdzie Wąsawa uchodzi do Drawy. W granicach miasta znajdują się cztery jeziora: Rakowo Duże, Rakowo Małe, Maleszewo i Dłusko. Do 1945 roku miasto nosiło nazwę Falkenburg. Do połowy XIX wieku miasto należało do właścicieli zamku.

Pierwsza warowna twierdza była niewielką basztą obronną, zbudowaną na lewym brzegu Drawy. Wybudował ją na początku XIV wieku Ludolf I Starszy von Wedel z Krępcewa. Jego synowie, Hasso i Luedeke, znacząco rozbudowali zamek. Przez cały wiek zamek był wiele razy najeżdżany i należał do różnych krajów. W 1317 roku na 14 lat przekazano go w zastaw biskupowi kamieńskiemu. W 1326 roku zamek został zniszczony przez wojska litewsko-polskie, później przez księcia Barnima III. W 1364 roku Wedlowie uznali zwierzchność Polski, a w 1370 roku wrócił do Brandenburgii, w 1389 roku został zajęty i zniszczony przez Krzyżaków, gdy uwalniali porwanego księcia Wilhelma z Geldrii. Potem zamek został odbudowany.

 

W 1402 roku Krzyżacy kupili miasto (zarządzali nim nadal Wedlowie). W 1450 roku właścicielem części zamku został Henryk von Borke ("Czarny Rycerz"), a ok. 1518 roku ród wykupił pozostałą część. Ok. 1600 roku zamek przebudowano w stylu renesansowym. W II poł. XVII w. Caspar von Borcke przekształcił zamek w pałac renesansowy, potem przebudowały miały miejsce w latach 1700, 1780 i 1854. W 1823 roku zamek przeszedł na własność Bernharda von Mellenthina, który dostał od cesarza Wilhelma I za dzielność armatę ( znikła z plutonem polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej).

Później zamek odziedziczył Vitilo von Griesheim, a po nim ostatni właściciel, jego syn Kurt, który w 1906 roku przebudował zamek nadając mu formę eklektyczną. Prace wykonał mistrz budowlany Willi Witchow. Okazją była wizyta cesarskiego syna Eitela Friedricha. Zamek przetrwał  II wojnę, w latach 1967-1968 przeprowadzono gruntowne badania archeologiczne. Ale najbardziej szokujący jest ostatni akt historii zamku w Złocieńcu: w 1976 roku pałac wysadzono w powietrze, zasypując równocześnie fosę. Dziś pobieżne obejrzenie ruin i parku zajmuje ok. 20 minut.

 

Zabytkiem wartym obejrzenia jest całe śródmieście Złocieńca oraz kościól pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XV wieku. Nad jeziorem Kańsko, 5 km od miasta, na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się zbudowany w 1905 roku zespół sanatoryjno-szpitalny. Ponadto warto zobaczyć XIX-wieczny ratusz oraz cmentarz żydowski.

Przez Złocieniec przebiegają liczne szlaki turystyczne, np. Szlak Jezior (Wzniesień Moreny Czołowej), Szlak Przyrodniczy "Czarny", Szlak Wodny im. Ks. Kardynała K. Wojtyły. Można uprawiać turystykę pieszą, konną, kajakową, żeglarską, rowerową. Warto zobaczyć miasto i wspaniałe okolice.

Mapa Złocieniec

Galeria zdjęć Złocieniec

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl