Winobranie

Odwiedzając Zieloną Górę warto tak dobrać termin wizyty by trafić na Dni Zielonej Góry nazywane Winobraniem. Ta niezwykła impreza i największa tego typu w całym regionie, odbywa się na początku września i trwa zazwyczaj ponad tydzień.

W czasie trwania tej imprezy miasto ogarnia istne szaleństwo. Na ulicach rynku pojawiają się jarmarczne kramy, gdzie można kupić przepiękne przedmioty. Czas Winobrania to także liczne koncerty oraz kabareton. Ponadto  lokalni kupcy i przedsiębiorcy w czasie tego święta przedstawiają swoje produkty. Największym zainteresowaniem cieszą się jak przystało na winobranie lubuskie wina.

Głównym elementem obchodów Winobrania jest wspaniały korowód, który idzie przez miasto. Jego organizacji zazwyczaj podejmuje się Teatr Lubuski. W przemarszu biorą udział szczudlarze, teatry uliczne, a także uczniowie zielonogórskich szkół. Wszyscy kroczą za królem wina Bachusem.  W korowodzie biorą udział także regionalni winiarze. Każda winnica jedzie na swojej platformie prezentując swe wyroby i częstując winem.

W programie Winobrania co roku obowiązkowo znajduje się:  Winobraniowe Spotkanie Teatralne, Rejsy galarem po Odrze, Konkurs Winny,  Jarmark Winobraniowy oraz liczne wycieczki na podmiejskie winnice.

Tradycje winiarskie są bardzo związane z Zieloną Górą. Mieszkańcy znają na temat historii wina i winnic w mieście wiele legend. Jedna z nich mówi, że gdy zamordowano Bachusa, Atena pokropiła jego krwią przyszłe tereny winiarskie, podobno jedna z nich spadła właśnie a Zieloną Górę.

Warto więc wybrać się do Zielonej Góry w czasie trwania tego niezwykłego miejskiego święta.  Nigdzie w Polsce nie znajdziemy takich imprez i takiego ich klimatu jak właśnie na ziemi lubuskiej.

Pogoda Zielona Góra

Dzisiaj

21
Wiatr:
9 km/h
Opady:
0 mm
T. odczuwalna:
25 °C

Galeria zdjęć Zielona Góra

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zielona Góra

Na Ziemi Lubuskiej położone jest bardzo ciekawe miasto, nowoczesne, pełne szkół, kin, teatrów, przy tym z wieloma atrakcjami wartymi obejrzenia. Miasto to nazywa się Zielona Góra , które...