Wieża Łaziebna

Ten niesamowity budynek jak podają źródła pochodzi jeszcze z czasów średniowiecznych.  Sama Wieża stanowiła część murów miejskich wzniesionych w XV wieku.  Obiekt ten na przełomie wieków przechodził kilka remontów. Ciekawostką jest, że Wieża swą nazwę zawdzięcza łaźni miejskiej, która znajdowała się nieopodal. Często mieszkańcy Zielonej Góry mylnie nazywają ją Wieżą Głodową.

Wieża znajduje się u zbiegu ulic Krawieckiej i Masarskiej. W latach swojej świetności pełniła kilka funkcji. Między innymi obserwacyjną, obronną. Była także bramą miejską. Owa brama miejska znajdowała się w przyziemiu wieży, jednak przejście było zbyt wąskie więc zamurowano ją i obok wybudowano dużą okazałą bramę tzw. Bramę Nową. Jak podają źródła w XIX wieku Bramę Nową rozebrano, a podobnie chciano uczynić z samą Wieżą Łaziebną. Na szczęście rozbiórka nie doszła do skutku i dziś możemy podziwiać ten piękny, stary budynek.

Pogoda Zielona Góra

Dzisiaj

22
Wiatr:
9 km/h
Opady:
10.4 mm
T. odczuwalna:
27.5 °C

Galeria zdjęć Zielona Góra

Zobacz zdjęcia uczestników konkursu foto w serwisie e-nocleg.pl

Przewodnik Zielona Góra

Na Ziemi Lubuskiej położone jest bardzo ciekawe miasto, nowoczesne, pełne szkół, kin, teatrów, przy tym z wieloma atrakcjami wartymi obejrzenia. Miasto to nazywa się Zielona Góra , które...